Capital.ba

Siva ekonomija na udaru

07.09.2014. / 12:13

siva ekonomijaBEOGRAD, Ove godine prihodi od poreza u Srbiji veći su nego prethodne, ali je ostao problem sa naplatom PDV-a.
Ministar finansija Srbije DušanVujović kaže da postoje čitavi gradovi koji ne plaćaju PDV. Kao dio mjera borbe protiv sive ekonomije, korupcije i organizovanog kriminala, Poreska uprava Srbije i policija krenule su u pojačanu kontrolu.

Policija i Poreska uprava Srbije na više desetina lokacija provjeravale su u petak da li kockarnice i kladionice zakonito posluju.
Na terenu je bio i novi v. d. direktora Poreske uprave Srbije. V. d. direktora Poreske uprave Marko Marinković rekao je da su pripadnici MUP-a i službenici Poreske uprave u zajedničkoj akciji na teritoriji Beograda tokom večeri izvršili kontrolu više obejekata u kojima se organizuju igre na sreću.
Navedena djelatnost donosi prihod u budžet i od prioritetnog značaja je plaćanje poreskih dažbina“, naveo je Marinković.
Procjenjuje se da oko 700.000 radnika radi na crno i da država zbog sive ekonomije godišnje gubi oko milijardu i po evra. Ministar finansija Srbije Dušan Vujović kaže da postoje čitavi gradovi koji ne plaćaju PDV.
Naledovo istraživanje pokazuje da ugostitelji svakom drugom gostu ne izdaju fiskalni račun. Uz postojećih 600 poreskih inspektora – na teren će zbog svega toga izaći još dvije stotine.
Pomoćnik direktora Poreske uprave Rada Kostić rekla je da od 12.500 kontrola fiskalnih kasa i kontrole da li su radnici prijavljeni – bilo je 22 odsto nepravilnosti.
„Preduzimaju se mjere, zatvaranje objekta, radnji i idu prekršajne kazne. Zatvaranje radnje može biti od sedam do 60 dana“, navela je Kostićeva.
Osim građana, zbog ilegalnog poslovanja trpe i oni koji posluju legalno.
Privrednik Vladan Atanasijević rekao je da problem nastaje kada konkurencija ne plaća poreze i doprinose jer je u osnovi informacionih tehnologija ljudski rad, a ukoliko se ne plaćaju porezi i doprinosi na pun iznos – imaju nižu cijenu i posluju konkurentnije i time ugrožavaju ostale privrednike.
Država pokušava da uredi ovu oblast tako što je za poslodavce predvidjela pogodnosti – u zavisnosti od toga da li zaposle manje od devet ili više od 100 radnika, biće im vraćeno od 60 do 75 odsto uplaćenih doprinosa.  RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!