Capital.ba

“Sitigrup”: Grčka van evrozone u 2013. godini

27.07.2012. / 18:58

NJUJORK, Vjerovatnoća da će Grčka izaći iz zone evra u sljedećih 12 do 18 mjeseci porasla je na 90 odsto, prognozirala je najveća američka banka “Sitigrup”.

U sljedećih godinu i po dana Grčka će, prema tmurnoj prognozi “Sitija”, s vjerovatnoćom od 90 odsto izaći iz zone evra, Irska i Portugalija će zatražiti drugi paket inostrane pomoći, a Španija i Italija prvi. Njemačka će pri tom biti lišena vrhunskog kreditnog rejtinga trostrukog A, odnosno, napustiće klub najpouzdanijih uzimaoca zajmova.
 
Kad je riječ o evrozoni, ekonomisti “Sitija” ne očekuju skoro obnavljanje ekonomskog rasta i prognoziraju slabljenje od 0,6 odsto u ovoj i od 0,9 procenata u 2013. godini. Jačanje će početi tek 2014. godine, kada će biti ostvaren rast od 0,6 odsto.

Kao posljedica dugotrajne recesije, krajem ove ili početkom sljedeće godine otpočeće razbijanje evrozone, prognozira “Siti”. Evrogrupu će prvo napustiti Grčka, dok će druge oslabljene članice restrukturisati svoje dugove, odnosno, sprovešće kontrolisani bankrot kao što je učinila Grčka ovog proljeća.

Nakon što “trojka” međunarodnih kreditora – Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda – u oktobru objavi izvještaj o stanju grčke ekonomije, otpočeće priprema za izlazak Grčke, s obzirom da je očigledno da, kako ocjenjuju ekonomisti “Sitija”, reforme u toj zemlji više nisu moguće ni pri bilo kojoj vladi.

Pomoć će, uz to, zatrebati i Španiji i Italiji. Atini će, kao posljednja šansa, biti dato približno dva mjeseca “za popravak”, ali će se, bez obzira na to, zvanični izlazak Grčke iz evrozone dogoditi 1. januara 2013. goidne, prognozira “Siti”.

Ponovno uvedena drahma pojeftiniće približno 60 odsto prema evru, u Grčkoj će buknuti inflacija, ekonomija će prvo doživjeti krah, a grčki dugovi će biti jednostrano otpisani. Zatim će otpočeti lagani oporavak, navedeno je u prognozi “Sitija”.

Italija i Španija će donijeti nove probleme evrozoni, s obzirom da obimi antikriznih fondova – Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF) i Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM) – neće biti dovoljni za istovremeno spasavanje tih velikih ekonomija. Pozajmljivanje tih zemalja na tržištu više neće biti moguće zbog strahovanja investitora od njihovog bankrota.

Nova pomoć EU i MMF biće u 2013-2015. potrebna Portugaliji i Irskoj, smatra “Siti”. EU će na kraju ostati bez povjerenja investitora, agencije za kreditne rejtinge će sniziti rejtinge većne članica, uključujući Njemačku, Francusku i Britaniju, a u sljedećih nekoliko godina biće sniženi i rejtinzi SAD i Japana – zemalja koje će takođe biti pogođene dužničkom krizom u evrozoni. Od evropskih zemalja vrhunske rejtinge se sačuvati samo skandinavske zemlje i Švajcarska.

Potpuni raspad evrozone tokom sljedećih nekoliko godina “Siti”, međutim, ne očekuje jer će po izlasku Grčke ECB preduzeti sve raspoložive mjere za spas evra, koje, međutim, neće mnogo pomoći. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: “Sitigrup”: Grčka van evrozone u 2013. godini

    1. lemi

      ekonomisti uticu na kretanje ekonomije kao i meteorolozi na vremenske prilike

      s tim da to puno bolje naplate, naravno