Capital.ba

Ruski izvoz žitarica možda gotovo prepolovljen

03.08.2010. / 7:40

MOSKVA, Ruski rod žitarica u 2010. iznjeće između 72 i 78 miliona tona, procjenila je  tamošnja lobistička grupa “Ruska unija za žitarice”.To predstavlja znatnu reviziju naniže, u odnosu na prethodno prognoziranih 81,5 do 85 miliona tona, a razlog je najteža suša u Rusiji za posljednjih 130 godina, prenosi Rojters.
Suša u zemlji koja je jedan od najvećih svjetskih izvoznika žitarica, kao i poplave i nepovoljne vremenske prilike u crnomorskom regionu uopšte, su razlog što su na Čikaškoj berzi sirovina (CBOT) cijene pšenice u julu bilježile najveći mjesečni rast još od 1959. godine – za 42 odsto.
Arkadij Zločevski, predsjednik pomenute lobističke grupe, predviđa da bi Rusija u tekućoj sezoni (jul 2010. – jun 2011.) mogla da izveze između 11 i 19,5 miliona tona žitarica, prema ranije prognoziranih 20 miliona tona.
Ruska konsultantska grupa “SovEkon” je prošle nedjelje objavila da suša u tekućoj godini može da srubi domaći rod žitarica na ispod 70 miliona tona i da gotovo prepolovi izvoz na ovom sektoru u tekućoj sezoni – na svega 12 miliona tona.
Prema prošlonedjeljnoj procjeni ruskog ministarstva privrede, domaći rod žitarica u ovoj godini će opasti ispod 80 miliona tona, što je manje za pet miliona tona nego što je ranije predviđano.
U 2009. Ruska žetva žitarica je iznosila 97 miliona tona, a u 2008. godini 108 miliona tona. U prošloj sezoni (2009/10.) Rusi su izvezli 22 miliona tona žitarica i brašna (izraženog kroz ekvivalent žita), prema 23,5 miliona tona u sezoni 2008/09. U međuvremenu, na svjetskom tržištu jača i bojazan da bi suša mogla, takođe, da ugrozi rod žitarica u Australiji, koja je četvrti izvoznik pšenice na svijetu. Usjevi su najviše pogođeni u tamošnjoj državi Zapadna Australija, koja je vodeći izvoznik hljebnog žita u ovoj zemlji.
Ima, međutim, analitičara koji tvrde da bi povoljne vremenske prilike u ostalim australijskim uzgajivačkim regionima mogle sasvim da neutrališu eventualni podbačaj roda u Zapadnoj Australiji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!