Capital.ba

RS očekuje veći ekonomski rast od prosjeka BiH

26.10.2013. / 11:00

slika 2BANJALUKA, Republika Srpska bi ove godine, u slučaju nastavka pozitivnog trenda iz prvog polugodišta, mogla ostvariti ekonomski rast iznad projekcije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH od 0,5 odsto.

Ocijenila je to Investiciono-razvojna banka (IRB) RS u novom ekonomskom monitoru uz napomenu da će dalji razvoj ekonomskih kretanja biti uslovljen regionalnim i globalnim trendovima, ali i dinamikom oporavka najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera RS i BiH.
Analitičari IRB-a navode da je početak 2013, nakon prošlogodišnje ekonomske kontrakcije prouzrokovane prvenstveno nepovoljnim globalnim kretanjima, donio oporavak domaće ekonomije.
Tako je, napominju, zahvaljujući prevashodno dobrim rezultatima pretežno izvozno orijentisane prerađivačke industrije, u prvom kvartalu ove godine ukupna ekonomska aktivnost porasla za 0,9 odsto, dok je u drugom kvartalu rast ubrzao na 1,3 odsto, što je, istovremeno označilo i izlazak RS iz jednogodišnje recesije.
U IRB-u ističu da je od početka godine oporavak evidentan u većini ključnih područja domaće ekonomske aktivnosti. Tokom prvog polugodišta 2013. godine, industrijska proizvodnja RS ostvarila je rast od tri odsto, u prvom redu zahvaljujući dobrim rezultatima prehrambene (16,7 odsto) i tekstilne industrije (25,9 odsto), te drvoprerađivačkog sektora (15,6 odsto).
Da su pozitivni trendovi pojačani i u trećem kvartalu godine pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku prema kojima je rast industrijske proizvodnje u RS u prvih devet mjeseci kroz kalendarski prilagođen indeks iznosio 4,4 odsto. Taj uspon je nošen proizvodnjom u elektroenergetskom sektoru, koja je povećana za pet procenata u odnosu na isti period lani, dok su prerađivačka industrija i rudarski sektor zabilježili rast produkcije od 4,4, odnosno 0,8 odsto.
U ekonomskom monitoru IRB-a navodi se da je poljoprivreda u prva dva kvartala 2013. zabilježila pad aktivnosti od dva, odnosno 0,5 odsto, dok su područja trgovine, saobraćaja i ugostiteljstva, koja ujedno ostvaruju i najveći relativni udio u domaćoj ekonomiji, zabilježila međugodišnju kontrakciju od 1,3 odsto i 0,8 odsto.
Vrijednost šestomjesečnih građevinskih radova smanjena je za 3,4 odsto. U istom periodu, na gradilištima je bilo gotovo šest odsto manje angažovanih radnika u poređenju s njihovim brojem iz prvog polugodišta 2012.
“Umjereni ekonomski rast koji je RS ostvarila u prvom polugodištu, ipak, nije bio dovoljan da se u potpunosti neutrališu negativni efekti ekonomske krize iz prethodnog perioda na ovo privredno područje”, ističe se u analizi.
Novi statistički podaci pokazuju da je RS za devet mjeseci ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 1,91 milijardu KM, dok je vrijednost uvoza bila 3,28 milijardi KM, što znači da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 58,3 odsto. Ostvarena vrijednost izvoza za devet mjeseci ove godine veća je za 7,5 odsto, dok je ostvarena vrijednost uvoza manja za 3,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
U IRB-u navode da je početak 2013. donio i umjereno smanjenje broja nezaposlenih lica u RS. Na kraju prvog polugodišta bilo je registrovano 150.601 nezaposleno lice, što je za gotovo 3.500 osoba manje u poređenju s krajem prethodne godine (153.458).
“Izostanak značajnijeg rasta cijena u globalnim razmjerama, pogodovao je održavanju domaće inflacije na relativno niskom nivou od 0,7 odsto, u periodu januar – jun 2013”, zaključuju analitičari IRB-a. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!