Capital.ba

Raste značaj mobilnog oglašavanja

14.10.2011. / 17:39

NJUJORK, Svjetsko tržište oglašavanja koje je u privrednoj krizi bilo znatno pogođeno, polako se oporavlja. Vođeni pozitivnim rezultatima iz 2010. godine koja je dala prve znakove oporavka, statističari su predvidjeli kako će industrija oglašavanja u 2011. godini dostići vrijednost od 500 milijardi dolara. Digitalno oglašavanje i dalje će bilježiti snažnu izvedbu.
Online oglašavanje koje je doživjelo svojevrsni bum na gotovo svim tržištima, još uvijek je najjače u Sjevernoj Americi, tvrdi eMarketer koji je sproveo istraživanje. Sjeverna Amerika tako je lani odnijela 40 odsto od 68,3 milijarde dolara sveukupnog online oglašavanja u svijetu. Predviđanja kažu da će do 2015. godine u ovu vrstu oglašavanja biti uloženo 132,10 milijardi dolara.

Udio potrošnje na internet oglašavanje rast će u azijskim zemljama za oko 2 odstotna boda do 2015., u Latinskoj Americi za jedan odstotni bod, a Bliski Istok i Afrika će gotovo sa nule narasti na 1,3 odsto sveukupnog internetskog oglašavanja. U Sjevernoj Americi brojka bi trebala neznatno pasti, dok to nije slučaj u zapadnoj Evropi koja bi trebala zabilježiti pad od gotovo 4 odstotna boda.

Sljedeći segment koji već bilježi izrazit rast, a čeka ga još blistavija budućnost, jest mobilno oglašavanje. Prema eMarketeru, vrijednost oglašavanja na ovom području u SAD-u bi trebala u tekućoj godini dostići oko 1,23 milijarde dolara. Do 2012. godine američko tržište bi prema statistikama tako trebalo prestići i Japan u kojem se u mobilno oglašavanje najviše ulaže.

Razlog zašto mobilno oglašavanje rapidno raste jest to što i sama industrija doživljava nevjerojatan procvat. Čak 83 odsto Japanaca i stanovnika Južne Koreje koristi mobilne telefone. U Indiji trenutno 52 odsto ljudi koristi mobilni telefon, a do 2015. godine predviđa se da će ga koristiti čak 72 odsto ljudi. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!