Capital.ba

Rast izvoza hemijske industrije Srbije za 31 odsto, pad uvoza

26.09.2013. / 14:32

rastBEOGRAD, Hemijska industrija Srbije za osam mjeseci ove godine značajno je povećala izvoz, a smanjila uvoz.

Izvoz vrijedan više od milijardu dolara, predstavlja rast od 31 odsto, istaknuto je danas na sastanku Grupacije proizvođača kozmetičkih preparata i sredstava za pranje Privredne komore Srbije. Ta industrija je istovremeno ostvarila uvoz u vrijednosti od 1,94 milijarde dolara, što je za četiri odsto manje nego prethodne godine.

Izvoz proizvoda na bazi eteričnih ulja -kozmetičkih i toaletnih, u prvih osam mjeseci, iznosio je više od 24,8 miliona dolara, što je za 29,2 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Istovremeno izvoz  sapuna, organskih površinskih aktivnih sredstva i slično, dostigao je 55,9 miliona dolara, što je za 23,2 odsto više.

Uvoz proizvoda na bazi eteričnih ulja bio je 144,7 miliona dolara, što je smanjenje za 0,8 odsto, dok je uvoz sapuna i organskih sredstava povećan za 11,9 odsto i iznosio je 123,2 miliona dolara.

Na domaćem tržištu proizvodnja u oblasti sapuna, deterdženata i kozmetičkih proizvoda bilježi pad od 7,1 odsto.

Na sastanku je istaknuto da je najveći izvoz sredstava za pranje i kozmetičkih proizvoda u zemlje CEFTA regiona. On u ukupnom izvozu te djelatnosti učestvuje sa više od 80 odsto, dok je najveći uvoz sredstava za pranje i kozmetičkih proizvoda iz zemalja EU i oni u ukupnom uvozu učestvuju takođe sa više od 80 odsto.

Proizvođači su istakli da su njihovi najveći problemi u tome, što se prilikom izvoza u zemlje CEFTA regiona mora dokazivati porijeklo robe. Problem je i naplata dospjelih potraživanja u zemlji i regionu.  Dosta teškoća privrednici u toj oblasti imaju i u postojećoj zakonskoj regulativi i izradi Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda.

Ukazano je i na probleme usklađivanja propisa sa propisima EU i sertifikacije proizvoda i laboratorija. Bolje poslovanje onemogućava i neravnopravan marketinški položaj domaćih proizvoda u odnosu na multinacionalne kompanije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!