Capital.ba

Radnici u fabrici Lijanovići gladuju

07.07.2011. / 7:10

BANJALUKA, Radnici područne jedinice mesoprerađivačkog preduzeća “Lijanovići” u Laktašima štrajkuju od ponedjeljka, jer im nije isplaćeno sedam plata, a doprinosi im nisu uplaćivani posljednje dvije godine.
Oko četrdeset radnika ovog preduzeća, koji u strahu od otkaza nisu željeli da im navodimo ime, kažu da su do sada bezbroj puta bili prevareni lažnim obećanjima rukovodilaca i vlasnika ovog preduzeća, koji su im mjesecima obećavali da će im isplatiti zaostale plate i uplatiti doprinose.
– Mi smo najviše ogorčeni na činjenicu da se vlasnik i direktor ovog preduzeća, Jerko Ivanković-Lijanović i Milorad Bahilj, nalaze na ministarskim funkcijama u FBiH, oni su predstavnici vlasti, žive luksuznim životom, a mi, koji radimo u njihovoj firmi, nemamo šta da jedemo – kaže jedan od radnika.
On dodaje da su radnici razočarani time što vlasnici ovog preduzeća, kao ministri, kreiraju zakone, koje već godinama sami krše, ne poštujući osnovna prava radnika.
– Ono što je prevršilo svaku mjeru, bio je prijedlog rukovodilaca ove firme da se mi, koji smo prijavljeni, dobrovoljno odjavimo iz preduzeća i da nam taj dio novca, kojim su trebali biti uplaćivani doprinosi državi, ubuduće daju mimo banke. Neki radnici su pristali na to, ali od tada do sada nismo dobili ni osnovnu platu, a kamoli taj dio – kaže jedan od ogorčenih radnika.
Radnici tvrde i da vlasnik fabrike “Lijanović” iz Širokog Brijega Jerko Ivanković-Lijanović, koji obavlja funkciju federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i direktor Milorad Bahilj, aktuelni ministar trgovine u FBiH, od kada su osnovali podružnicu preduzeća u Laktašima, ni za jednog radnika, kojem su dali otkaz, nisu isplatili otpremnine.
– Uspijevali su to da izbjegnu, tako što su svake dvije godine, taman koliko je bilo potrebno da radnici ostvare pravo na otpremninu, mijenjali naziv ovog preduzeća, te su na taj način uspješno izbjegavali obaveze prema radnicima – kaže jedan od štrajkača.
Ova podružnica u Laktašima je, kako priča, od osnivanja 2004. godine do sada četiri puta mijenjala naziv. Prvo se zvala “MI-MO”, zatim “Farmer”, poslije dvije godine, ista firma je preregistrovana pod imenom “Farko”, a sada se ova podružnica fabrike “Lijanovići” zove ZDI “Produkt”. Za sve vrijeme fabrika je obavljala istu djelatnost.
Kako su nam juče rekli radnici, koji od štrajka neće odustati sve dok im se ne isplate bar tri zaostale plate, umjesto obraćanja rukovodstva, poručeno im je da će dobiti otkaze ukoliko nastave da traže svoja prava.
Rukovodilac fabrike ZDI “Produkt Lijanovići” u Laktašima Danijela Bahilj, koju smo juče zatekli u prostorijama uprave, rekla je da nije ovlašćena da daje izjave za medije, te da se obratimo vlasnicima fabrike u Širokom Brijegu, koji juče nisu odgovorili na naša pitanja.
Štrajk glađu
Radnik sa najdužim radnim stažom, Srećko Mijatović, koji u ovoj podružnici radi već osam godina, od nedjelje uveče spava ispred firme, štrajkujući glađu, na šta se, kako kaže, nisu ni osvrnuli njegovi poslodavci, koji su mu samo rekli da mu neće isplatiti tri zaostale plate, koliko je tražio da bi prestao štrajkovati glađu.
– Doprinosi mi nisu uplaćivani više od dvije godine, radim bez ikakvih primanja više od dva mjeseca, a i prije dva mjeseca mi je uplaćeno pola plate, od koje se ne može ni preživjeti – kaže Mijatović, koji od kuće do posla ide pješke dva i po sata, jer nema novca za prevoz. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!