Capital.ba

Prodaja zlata ne bi riješila probleme prezaduženih zemalja

03.09.2011. / 7:45

LONDON, Najzaduženije evropske države su pod velikim pritiskom svojih bogatijih susjeda da dovedu u red svoje finansijsko stanje, ali je malo vjerovatno da će u tu svrhu one krenuti stopama osiromašenog plemstva iz prošlosti i prodati svoj “porodični nakit”, odnosno u ovom slučaju zlato.
Državni trezori Portugala, Grčke i Španije zajedno čuvaju više od 750 tona zlata, što je jednako oko 17 odsto prošlogodišnje proizvodnje tog metala od eksploatacije rudnika i reciklaže.
Uprkos tome što se bore sa ogromnim dugovima, a u nekim slučajevima su morale da zatraže i finansijsku pomoć mjerenu desetinama milijardi evra, gore pomenute zemlje zajedno sa Irskom i Italijom – koje čine grupu nazvanu PIIGS – još nisu posegnule u svoje trezore u pokušaju smanjenja dugova.
To u ostatku Evrope izaziva čuđenje, posebno zato što se zlato trenutno prodaje po rekordnoj cijeni od blizu 2.000 dolara za finu uncu (31,1 gram).
Zamjenik šefa poslaničke grupe vladajuće njemačke stranke CDU, Mihael Fuks, početkom mjeseca je izjavio da bi Italija trebalo da proda svoje rezerve zlata kako bi izbjegla dalje zaduživanje, dok je njemački političar Frank Šefler u maju rekao da bi Portugal trebalo da proda svoju imovinu.
“Prije nego što dovede u rizik tuđi novac, Portugal bi bi prvo trebalo da proda svoj porodični nakit, posebno rezerve zlata”, istakao je Šefler. Međutim, navode analitičari Rojtersa, pomenuti zahtjevi ne uzimaju u obzir činjenicu da zlato nije u vlasništvu vlada zemalja PIIGS i da one zato nemaju pravo da ga prodaju.
“Devizne rezerve posjeduju i njima upravljaju centralne banke, a ne vlade. Te rezerve se čuvaju za posebne svrhe, za osiguranje isplate dužničkih obaveza i isplatu uvoza”, izjavila je direktorka za svjetske poslove u Svjetskom savjetu za zlato, Natali Dempster.
“U prošlosti se događalo da su vlade uoči izbora primjenjivale suviše labavu monetarnu politiku i time pretjerano stimulisale svoje privrede. Iz tog razloga je veoma važno da u razvijenim privredama centralne banke budu nezavisne”, istakla je Dempsterova, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!