Capital.ba

Preuzeti iskustva Hrvatske

06.07.2012. / 16:00

BANJALUKA, Predstavnici institucija Republike Srpske i BiH treba da se upoznaju sa iskustvima Hrvatske u pregovorima u sektoru poljoprivrede kako bi spremno dočekali ulazak te zemlje u EU 1. jula naredne godine, ističu u Privrednoj komori Republike Srpske.

Predstavnici Hrvatske privredne komore danas su u Banjaluci predstavili privrednicima i predstavnicima institucija Srpske svoja iskustva u procesu evropskih integracija.

Direktor Privredne komore Dragica Ristić rekla je da je cilj današnje prezentacije da se predstavnici institucija Srpske pripreme i edukuju za proces pregovaranja sa EU putem iskustava Hrvatske privredne komore u procesu evropskih integracija.

Ristićeva je navela da svi moraju uložiti dodatni napor da bi se stvari ubrzale i RS i BiH spremno dočekale ulazak Hrvatske u EU.

“Cilj današnje radionice jeste da se upoznamo sa iskustvima Hrvatske kada su u pitanju pregovori u sektoru poljoprivrede koji je od ogromne važnosti, da bismo znali prepoznati naše specifičnosti, na čemu treba da radimo i kako da se najbolje pripremimo za sve što dolazi”, pojasnila je Ristićeva novinarima u Banjaluci.

Direktor Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Hrvatske privredne komore Božica Marković rekla je da ni Hrvatska ni BiH ne mogu da po količini svojih proizvoda konkurišu zemljama EU.

Ona je dodala da im je cilj da iz svog iskustva pokažu što je važno i na čemu BiH treba da odredi prioritete.

“Interes hrvatske privrede i hrvatskih firmi koje su vodeći ulagači u BiH jeste da zemlje regiona, posebno BiH, što prije dostignu standard EU”, poručila je Markovićeva.

Nekadašnji voditelj radne grupe za poglavlje pregovora poljoprivrede i ruralnog razvoja Hrvatske Miroslav Božić kaže da je proces pregovora u poljoprivredi za Hrvatsku bio zahtjevan i dugotrajan.

Takav je bio i proces osvještavanja poljoprivrednika, rekao je on i naglasio kako je tu bilo dosta razočarenja, jer kroz sve te promjene ne mogu svi opstati.

Prema njegovim riječima, prednost BiH je dosta usitnjena struktura proizvodnje, malo korištenje onečišćivača u poljoprivredi i dobre pretpostavke za razvoj organske ekološke poljoprivrede.

“Sa takvom strukturom gdje je puno malih proizvođača i sa dodatnom vrijednošću na te proizvode, BiH sigurno može naći svoje mjesto u mozaiku EU, gdje bi prodavali proizvode čime bi se oduprijeli pojačanom uvozu iz Unije”, pojasnio je Božić.

On je istakao da BiH treba da plasira proizvode koji zahtjevaju više ljudskog rada i imaju tradiciju, bilo da je riječ o pastrmkama, siru ili mesnim specijalitetima.

Seminar je rezultat sastanka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Hrvatske privredne komore Nadana Vidoševića od 24. aprila ove godine.

Tada je dogovoreno da se formira radna grupa koja će napraviti plan aktivnosti koje treba preduzeti do trenutka ulaska Hrvatske u EU kako ne bi došlo do bilo kakvih promjena, odnosno problema u ekonomskoj saradnji između Hrvatske i RS i BiH.

Hrvatska 1. jula sljedeće godine postaje punopravni član EU. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!