Capital.ba

Predstavljen projekat usklađivanja indirektnih poreza

27.02.2013. / 16:29

dzakulaBANJALUKA, Projekat “Dalje usklađivanje indirektnih poreza u BiH sa praksom i zakonodavstvom Evropske unije” radi podrške daljem razvoju Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH u skladu s evropskim standardima danas je predstavljen u Banjaluci.

Ovaj tvining projekat će trajati dvije godine, a finansira ga Evropska unija iz Programa IPA 2011, sa dva miliona evra. “Ovaj projekat je osmislila EU za zemlje koje žele i insistiraju da svoju zakonsku regulativu usklade sa zakonskom regulativom zemalja članica EU”, rekao je direktor UIO BiH Miro Džakula.

On je rekao da projekat daje mogućnost i šansu da UIO BiH uskladi zakonsku regulativu iz oblasti indirektnih poreza sa zakonskom regulativom EU, kroz saradnju sa predstavnicima Slovenije i Austrije i njihovim ekspertima, poboljša svoja znanja, napravi prijedloge za usvajanje zakonske regulative i time bude korak bliže standardima EU.

“Projekat će biti usmjeren na izmjene i dopune zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti PDV-a i akciza, usklađivanje procedura provoza roba sa EU procedurama, jačanje naknadne kontrole, poboljšanje rada jedinice za zaštitu prava intelektualne svojine, interne revizije, analize rizika, upravljanje ljudskim resursima i nadogradnja – modernizacija poreskog softvera `ALICE”, rekao je Džakula novinarima.

Džakula je rekao da je plan da se u naredne dvije godine izradi novi ili popravi stari zakon o PDV-u, te da se kompletna zakonska i podzakonska legislativa iz oblasti indirektnih poreza uskladi sa zakonskom regulativom koja je na snazi u EU.

“To je izuzetno težak i komplikovan zadatak. U UIO smo to prepoznali i mislim da smo na vrijeme krenuli da bi mogli biti onaj faktor koji gura BiH naprijed”, rekao je Džakula i naglasio da UIO BiH ima kapacitet da završi taj posao, te da raspolaže sa kvalitetnim, stručnim, odgovornim i sposobnim kadrovima koji mogu iznijeti ovu aktivnost.

Karel de Greve iz delegacije EU je rekao da danas počinje drugi po redu proces usklađivanja zakonodavstva iz oblasti indirektnog oporezivanja u BiH sa legislativom EU, ističući da će taj projekat izvoditi Agencija za evropske integracije i ekonomski razvoj Austrije i Ministarstvo finansija Slovenije.

“Postizanje standarda EU i unapređenje zakonodavstva BiH nije lak zadatak i smatram da će projekat biti velika podrška i pomoć u unapređenju zakonodavstva i institucije UIO BiH”, rekao je De Greve.

Direktor Carinske uprave Slovenije Rajko Skubic je istakao da je Slovenija u ovom tvining projektu mlađi partner, a glavni nosilac projekta je austrijska carina.

Skubic je rekao da samo razvijena i savremena carina može da podržava trgovinu, a takve treba da budu i carine BiH i Slovenije.

Tokom dvogodišnjeg projekta planirano je da bude održano 213 različitih radionica, na kojima će učestvovati 52 stručnjaka iz Austrije i Slovenije, te tri studijske posjete.

EU u BiH trenutno iz fondova IPA 2010 finansira i projekat “Jačanje carinskog informacionog sistema u UIO BiH” vrijednosti 2,25 miliona evra, koji se odnosi na modernizaciju carinske aplikacije.

UIO BiH je aplicirala i očekuje da iz fondova IPA 2013 dobije projekat čija je vrijednost 3,75 miliona evra, kojim je, između ostalog, planirano uvođenje novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!