Capital.ba

Prvi privrednik RS hvali sve poteze Vlade

11.05.2009. / 23:41

borko-djuric1BANJALUKA, “Republika Srpska u dobroj mjeri se opire uticajima ekonomske krize i spečava njene znatnije negativne posljedice.  Vlasti su na vrijeme preduzele određene mjere, koje već daju rezultate, a i u poziciji smo da imamo više načina da se suprostavimo krizi. To su prednosti na koje, uprkos brojnim problemima, možemo biti ponosni”, rekao je predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić za “Fokus”.

 

 

 Kako ocjenjujete trenutno stanje u privredi Republike Srpske?

ĐURIĆ: Ako posmatramo stanje privrede Republike Srpske u svjetlu ekonomske krize, ona je izložena uticajima kakvi su poznati i u jačim ekonomijama nego što je naša. I bez krize suočavali smo se s teškoćama, jer smo još uvijek u fazi razvoja i izlaska iz ukupne krize koja nas prati posljednjih dvadesetak godina. Ipak, naša privreda nije u poziciji koja bi mogla da rezultira bilo kakvim važnijim socijalnim poremećajima. I pored teškoća s kojima se suočavamo, imamo još uvijek dosta stabilnu privrednu situaciju.

 

 

 Koliko mjere Vlade za ublažavanje krize imaju efekata i koliko daju rezultate?

ĐURIĆ: Mjere Vlade RS dosta su obimne, pa se ne može ni očekivati da u svakom segmentu imaju iste efekte i dugoročnost djelovanja. Neke od mjera već su dale zadovoljavajuće rezultate, dok za neke druge ti efekti tek treba da se vide u narednom periodu. Treba imati u vidu i da su zahtjevi privrednih subjekata u vezi s korekcijama nekih mjera takođe urodili plodom. Rezultati primjene mjera još nisu sagledani. Nakon analize efekata početkom juna, imaćemo konkretnije pokazatelje u kojim sektorima su postignuti bolji rezultati, a gdje treba da se povuku drugačiji potezi. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da se nisu počela koristiti sredstva za podsticaj izvoza, jer je pravilnik tek u izradi, a od toga se takođe očekuju određeni efekti.

 

 

 Već je isplaćen dio sredstava za podsticaje preduzećima u sektoru tekstila, kože i obuće. Da li postoje povratne informacije o utrošku sredstava i koliko je svrsishodan ovaj vid pomoći preduzećima?

ĐURIĆ: Efekti se već osjećaju. U tim preduzećima prvo se osjetio i uticaj krize kroz smanjene narudžbe, čime je automatski smanjen i obim proizvodnje. Zato su prvi potezi za stabilizaciju stanja povučeni u tom segmentu i mjere su dale efekte. Prema podacima s kojima raspolažemo, u januaru je bilo šest hiljada korisnika subvencija u 60 preduzeća. U februaru je ta brojka još veća i iznosi oko sedam i po hiljada radnika. To su znatna sredstva, posebno ako se ima u vidu da je to grana koja zapošljava najčešće žensku radnu snagu i gdje se rade uglavnom lom poslovi. Veliki broj izvršilaca na taj način obezbjeđuje egzistenciju, a ne ostvaruje se profit koji bi svojom akumulacijom mogao da obezbijedi dugoročno funkcionisanje bez narudžbi. Uzimajući sve to u obzir, navedene stimulacije su dobar pokazatelj da ta preduzeća ispunjavaju sve svoje obaveze. Od oko 10.000 zaposlenih u tom sektoru, za njih sedam i po hiljada ispunjavaju se obaveze. Jedan dio od preostalih nije ni aplicirao za sredstva. Čim je zaustavljeno otpuštanje radnika, odmah ove mjere mogu da se smatraju dovoljnim, bar zasada.

 

 
 Mislite li da će se nastaviti otpuštanje radnika?          

ĐURIĆ: Smanjenjem narudžbi u određenim sektorima, došlo je i do poremećaja na tržištu radne snage. Međutim, ne može da se govori o znatnijem otpuštanju radnika. Smanjenje narudžbi uslovilo je neprodužavanje ugovora na određeno vrijeme i tu možemo govoriti o broju radnika koji su ostali bez posla. Vrlo je malo zaposlenih na neodređeno vrijeme koji su ostali bez radnog mjesta. Ne očekujem da će u bliskoj budućnosti doći do otpuštanja radnika, osim u sporadičnim slučajevima, što je uvijek moguće.

 

 

 Kako zaštiti domaću proizvodnju?

ĐURIĆ: Mi smo mala ekonomija. Dugo godina imamo izražen spoljnotrgovinski deficit. U velikoj mjeri zavisimo od uvoza. Ali, tu je i naša šansa. Razvojem domaće proizvodnje i povećanjem zadovoljenja domaćih potreba domaćim proizvodom, automatski ćemo nekom omogućiti radniku da dobije platu i ovdje je potroši. To može da se postigne podsticanjem domaće proizvodnje i razvojem svijesti potrošača o potrebi korišćenja domaćeg proizvoda. Dugo vremena izgrađivali smo potrošački mentalitet da je uvozno dobro, a domaće sumnjivo. Ne postoji način da se bilo kakvim drugim mjerama zaštitimo kao što to možemo stvaranjem drugačijeg odnosa prema domaćem proizvodu od strane svih nas, kao konzumenta određenih proizvoda. Veliku ulogu imaju mediji, kao dominantan faktor kreiranja javnog mjenja, pa onda i sve ostalo. Tako se stvara lanac da se sredstva koja se odlijevaju za kupovinu nečega što možemo proizvesti ostaju na domaćem tržištu.

 

 

Šta BiH, odnosno RS, dobija, a šta gubi pridruživanjem EU? Kako treba posmatrati nove trgovinske odnose?

ĐURIĆ: Kratkoročno posmatrano, prvo dolaze negativni efekti, poplava uvoznim proizvodima, te smanjenje priliva u budžet nestajanjem carina. Ali, dugoročno posmatrano, čeka nas pozicija da možemo koristiti sredstva fondova namijenjenih zemljama kao što je naša. Kada ojačamo svoje privredne subjekte, odnosno kad budu u rangu sa zemljama EU, imaćemo i mnogo pozitivnih efekata.

 

 

Ne smijemo kršiti CEFTA sporazum
Ne možemo prihvatiti obaveze koje su regulisane međunarodnim ugovorima, u ovom slučaju sporazumom CEFTA, ako ih nećemo poštovati. Iako se zdušno zalažem za zaštitu domaćih proizvoda, ipak smatram da Prijedlog zakona o zaštiti domaće proizvodnje nije dobar način da se ona zaštiti, jer ćemo dobiti kontramjere od onih s kojima imamo razmjenu. Pod udarom tih mjera imaćemo posljedice koje će biti daleko veće od pozitivnih efekata do kojih će doći kroz primjenu zakona. U priči oko ovog zakona određene stvari su preskočene i bojim se da će nam se to vratiti kao bumerang. Istovremeno, na taj način šaljemo ružnu poruku o sebi, koliko smo spremni da poštujemo međunarodne obaveze koje smo preuzeli. Fokus

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Prvi privrednik RS hvali sve poteze Vlade

    1. trojanac

      A ko je vlasnik GP Krajina?

    2. gordi

      nije cudno, neka je, samo morate da znate ko je pravi vlasnik GP Krajine, a to malo ko zna

    3. lemi

      dobro sta je cudno sto je vlasnik sebi isplatio dividendu? isplatio je svima, i sebi i ostalim akcionarima.

    4. miki

      Hvala Slobodane!Neke izjave koje ovi “strucnjaci” plasiraju su toliko diletantske da sam posumnjao u svoje poimanje struke i stvarnosti.

    5. Akcionar

      Iz dobiti GP Krajine za 2008 godinu, Borko Đurić je dobio 2.781.261 KM dividende. To može izračunati svako ko se imalo bavi berzom. Naime Borko je vlasnik skoro 14% GP Krajina.

    6. gordi

      znate li koliko je doticni gospodin isplatio dividende sebi preko svoje firme GP Krajina ad Banja Luka. bruka puno para…

    7. Slobodan

      Miki, ne moze se povecati narudjbe sa ovim subvencijama po osnovu toplog obroka, nema teorije ni u naucno fantastičnim filmovima. To je da se na ime poreza koji se plaća po osnovu isplate za topli obrok smire strasti, ni u kom slucaju se ne utice da se poveca domaca proizvodnja. To je pricam ti pricu kao i uvijek.
      Kada govorimo o domacoj proizvodnji namece se pitanje:
      STA je to nas domaci BREND imamo li ga mi mozda neke cipele koje se kod nas proizvode? mozda neki donjiv ves? pidžame?, neki stolovi stolice?ili sta ne vidim ja to u nasim prodavnicama je roba koja je sasivena u BIH i konfekcionirana i finisirana u italiji, ne moze se onda govoriti o povecanju proizvodnje, jer je to samo prodaja rada kroz lon posao zapadnim kolonijalistima.
      Prica je za malu djecu da ce nam biti bolje kada budemo u EU, pa neka odu do madjarske i pitaju njih kako im je, postali su trziste a i dalje nemogu da plasiraju proizvode Vani jer trebaju raznorazni certifikati koji poskupljuju finalni proizvod i nisu konkurentni.
      Vidis predsjednik privredne komore je iz sektora gradjevinarstva i ne poznaje on bas najbolje Industrijsku proizvodnju pa tako i vlada materijom, to ti je bar ocigledno. Predsjednik komore bi trebao biti iz privrede, odnosno proizvodnje, tek na taj nacin bi se uvidjeli i razumjeli problemi, ovako je to nemoguce, ako mu neko nesto kaze on to prenese i manipulise javnoscu jer ni sam nije svjestan svojih izjava, to se zove čuo-kazao.
      I ptice na grani znaju da je nasa sansa domaca proizvodnja pa netreba nam on to govoriti valjda nismo mi slijepi, ocigledno je da nisu stvarali ambijent za to, ne znam sto se sada čuditi kada privrednici odluce da povuku rucnu i da kazu dosta nam je svega ovako vise ne ide gdje investirati ko ce prodavati nas proizvod kada sistemski nije uradjeno nista, i umjesto u razvoj proizvodnog sektora da sacekaju da se ovo do jedno 2015 godine prevazidje i prezivi.
      Vidis merkator u Banja luci nema nista od nasih brendova izuzev Karmenlajna, (prehranu i ne racunam u merkatorovom dragstoru o tome se da razgovarati) ali kada govorimo o industrijskoj proizvodnji onda ti je ovo valjda dovoljno, ljudi iz Karmenlajna iznajmili prostor i bore se naka im je bog na pomoci, ja im ne bi bio u kozi.
      Ako bi se desilo da nas pridruze EU to bi bila nasa sansa da mozemo nesmetano dok smo radno sposobni da idemo dalje da se borimo da bolje prozivimo ovo sto nam je ostalo nase malog kratkog zivota.
      Nema ovdje ambijenta za nas i za nase buduce potomke. Ako vec radimo da znamo zasto radimo.

    8. miki

      kako subvencija po zaposlenom od 50 maraka moze povecati narudbe?moze li to neko objasniti?

    9. b191

      Tihi, da je kupio svojim parama, ne bih ja imao ništa protiv, ali kupuje našim parama.

    10. Tihi

      Mozemo mi pricati o Mili i ovako i onako, ali mu niko ne moze osporiti da je maher svoje vrste. Kupio je sve, od celnika sindikata, boracke organizacije, porodica poginulih i nestalih, saveza logorasa, studentske organizacije, unije udruzenja poslodavaca, privredne komore… Kapa dole majstore, a kuku nama, jer to niko prije njega nije uspio

    11. muki

      osim toga sto si naveo, zanimljiva je i veza Djurica i Dodika preko GP “Krajina” (spona Milenko Cicic)

    12. b191

      Naravno da hvali, kad su Vlada i Narodna skupština RS donijele zakon po kom svako pravno lice MORA biti član komore i plaćati harač gospodinu Borku Đuriću.