Capital.ba

Povećan uvoz iz Hrvatske u Srbiju

01.09.2012. / 11:42

BEOGRAD, Ukupna robna razmjena Srbije i Hrvatske za šest mjeseci 2012. godine bila je 423,5 miliona dolara, što je za 2,5 odsto manje, nego u istom periodu 2011. godine.

Kako pokazuju podaci PKS-a izvoz iz Srbije u Hrvatsku u istom periodu bio je 187,7 miliona dolara i bilježi smanjenje od 13,02 odsto u odnosu na isti period lani.
Uvoz iz Hrvatske se povećao za 7,86 odsto u odnosu na isti period 2011. godine i iznosio je 235,9 miliona dolara. Deficit u robnoj razmjeni na strani Srbije za šest mjeseci 2012. godine iznosio je 48,2 miliona dolara. Najznačajnije izvozne robe iz Srbije bile su hartija, karton, uljane pogače od soje, jestivo i sirovo ulje od suncokreta, kontejneri od aluminijuma, električna energija, otpaci od hartije ili kartona, dijelovi za motore, džemperi i puloveri za muškarce, baloni, boce, bočice od plastičnih masa, kukuruz, žica od rafinisanog bakra i drvena, tapacirana sjedišta.

Na uvoznoj strani dominirali su transformatori, električna energija, urea, đubriva, boce od obojenog stakla za hranu i piće, proizvodi za ishranu, cement, tečni butan, soja u zrnu, dijelovi za sjedišta od ostalih materijala, otpaci, ostaci od gvoždja, čelika, konzervisane sardele, gasna ulja, hartija fluting za talasasti karton.

Najveći izvoznici bili su “Viktorijaoil” Šid, “Dijamant” Zrenjanin, “Tetra pak prodakšn” Beograd, “Beneton Srbija” Niš, “Inos papir servis” Beograd, “Bol pekidžing Jurope Beograd” Zemun Polje, Željezara Smederevo, “Fam” Sečanj, Valjaonica bakra Sevojno, “Gorenje” Valjevo, RTB Bor grupa, “Drenik” Beograd, “Kompani su azotara” Subotica, “Metinvest” Beograd i “Masterplast ju” Subotica.

Najveći uvoznici u ovom periodu bili su JP EMS, “Petrohemija” Novi Sad, “Geni-i” Beograd, “Karlsberg Srbija”, “Viktorijaoil”, “Konzul” Novi Sad,”Podravka” Beograd, “Atlantik brends”, “Gramer sistem” Aleksinac, “Inter das” Beograd, “Sirmium stil” Sremska Mitrovica, “Alka trgovina” Beograd i “Nekse beton” Apatin. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!