Capital.ba

Počelo uništavanje gubara iz vazduha

10.05.2014. / 6:45

sumaBOR, Avionima privredne avijacije koji su uzleteli u Boru juče je počelo uništavanje gubara iz vazduha na oko 55.000 hektara sertifikovanih šuma.

Najveći dio šuma koje će do ponedjeljka 12. maja biti tretirane biološkim preparatom iz vazduha, nalazi se u Nacionalnom parku “Ðerdap”.

Uništavanje gubara obavlja Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije u saradnji sa stručnjacima JP “Srbijašume” i Nacionalnog parka “Ðerdap”, ekipom JAT privredne avijacije i preduzeća “Visan”.

“Gubar je najveća štetočina ne samo u šumama Srbije već i u cijeloj Evropi. Naznačajnije je da se tretiraju šume gdje se on pojavljuje u krošnjama drveća, gdje je zaštita moguća samo avio tretiranjem“, izjavio je direktor Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Perica Grbić.

On je dodao da se tom akcijom štiti ne samo 55.000 hektara najznačajnijih šuma u Srbiji, već i spriječava širenje gubara na ostale krajeve zemlje.

“Ova akcija je od izuzetnog značaja za Srbijašume i šigirno je najveća u posljednjih nekoliko godina. Mi smo iz redovnog poslovanja izdvojili dvije trećine sredstava potrebnih za ovu akciju”, naglasio je Igor Braunović, zamjenik generalnog direktora JP “Srbijašume“.

Biološki preparat “Foray 48 b” koji se koristi za uništavanje gubara, nije štetan za ljude, šume, vodu, ptice, životinje i druge vrste insekata, osim gubara.

“Sa svakom pojavom gubara šume su izložene pojavi sušenja i to se, bez odgovarajućeg tretiranje, povećava svake godine. To ne smijemo da dozvolimo. Preparat koji se koristi je biolški utrobni preparat koji je specifičan za gusjenice, djeluje u njihovim crijevima i spriječava dalju ishranu. Za druge vrste životinja i organizme koji žive u šumama, naravo i za ljude, preparat je potpuno bezbjedan”, rekla je redovni profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Milka Slavendekić.

Zaštita šuma iz vazduha najznačajnija je za Nacionalni park “Ðerdap” čije će šume u državnom i privatnom vlasništvu biti tretirane ovom prilikom.

“Zaštitićemo 34 hiljade hektara u državnom i privatnom vlasništvu. Očekujemo da ćemo ovom akcijom spriječiti gradaciju gubara narednih godina i sačuvati šume. Posljednjih godina intenzitet napada gubara kretao se između slabog do izuzetno jakog. Tamo gdje je bio slab napad primjenili smo mehaničke mjere suzbijanje gubara, ali na ostalim mjestima avio tretiranje je neophodno”, ocijenio je direktor Nacionalnog parka “Ðerdap” Srđan Stefanović. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!