Capital.ba

Pad zakona i morala

02.02.2010. / 8:00

BANJALUKA, Radnice u RS koje zatrudne rizikuju da ostanu bez posla. Poslodavci ne prezaju ni pred čim kako bi izbjegli plaćanje porodiljskog odsustva. Na razne načine pokušavaju da ih primoraju da same daju otkaz. Mnoge od njih zbog neznanja ili straha pristaju, dok druge zaštitu svojih prava traže na sudu.
Jedna od onih koja nije pristala na ucjene jeste Dobrila Šormaz iz Banje Luke, koja se zbog nerazumijevanja poslodavca obratila za pomoć Savezu sindikata RS.
– Kad je saznao da je u drugom stanju, poslodavac je od nje tražio da potpiše sporazumni raskid ugovora o radu i ponudio da joj isplati tri plate, čime bi njegove obaveze prema radnici bile ispunjene – navodi Jagoda Zvonar,  pravnica u Savezu sindikata, koja vodi ovaj slučaj.
Zbog raznih oblika kršenja radničkih prava trudnica, na adresu Saveza sindikata u toku prošle godine pristiglo je 25 prijava.
– Da bi prikrili pravi razlog otpuštanja trudnica poslodavci ih optužuju za povredu radne dužnosti. Imali smo slučaj iz Srpca, gdje je vlasnik trgovine optužio radnicu, koja je bila trudna, da je ukrala novac iz radnje. Na kraju se ispostavilo da je samo želio da je primora na otkaz – navodi Zvonareva.
Kako bi se osigurali na vrijeme, dodaje Zvonareva, poslodavci s mladim ženama koje zaposle potpisuju ugovore na određeno vrijeme da bi, ukoliko zatrudne, odbili da im produže ugovor.
– Situacija je zaista zabrinjavajuća. Kakvu sliku dajemo mladim ženama ovakvim odnosom prema trudnicama. S jedne starne govorimo o krizi nataliteta, a s druge se stvaraju uslovi zbog kojih mnoge žene na smiju ostati u drugom stanju kako ne bi ostale bez posla – kaže Zvonareva.
Inspekciji rada i zaštite na radu RS, radi zaštite svojih prava, u prošloj godini obratilo se oko 35 trudnica. Najviše pritužbi odnosilo se na raskid ugovora o radu, uskraćivanje prava na platu ili smanjivanje naknada.
– Ukoliko je radnica imala zaključen ugovor o radu na određeno vrijeme, po isteku tog vremena prestaje radni odnos bez obzira što je trudna, a ukoliko je radnica s poslodavcem imala zaključen ugovor o radu na neodređeno vrijeme, poslodavac joj ne može dati otkaz zbog ekonomskih i tehnoloških razloga – pojašnjava Radmila Puzić, glavni republički inspektor rada i zaštite na radu, te dodaje da je najviše otkaza trudnica u uslužnim djelatnostima, kao što su ugostiteljstvo, trgovina, frizeri i slično.
Zakon o radu RS propisuje kaznu u iznosu od dvije hiljade do 15.000 maraka ako poslodavac ne omogući zaposlenoj ženi da koristi prava u vezi s trudnoćom, porođajem i materinstvom. Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednja tri mjeseca prije početka porodiljskog odsustva i ta naknada, koja se ostvaruje na teret Javnog fonda za dječju zaštitu, treba da se usklađuje sa rastom plata u RS. Iako se poslodavci pravdaju da su primorani da otpuste trudnice zbog neredovne refundacije naknada, u Fondu ističu da nastoje redovno izmiriti ovu obavezu.
Momir Popić, direktor Fonda, kaže da je u prethodnoj godini za realizaciju prava porodijama isplaćeno ukupno 12.699.017 maraka.
 
Plaćanje doprinosa
Trudnicama u RS, kao i porodiljama do navršene godine dana novorođenčeta, ovjera zdravstvene knjižice nije uslovljena uplaćenim doprinosima. Trudnice spadaju u onu kategoriju osiguranika koja je oslobođena plaćanja participacije i njihovu zdravstvenu zastitu u cijelosti snosi Fond zdravstvenog osiguranja RS.Fokus

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Pad zakona i morala

    1. dijana

      na zalost nije jedini primjer!ja sam zaposlena 2,5 god.u trgovini mjesovite robe,i zbog ugovora na neodredjeno,poslodavac nije bio u mogucnosti da mi da otkaz,ali vec 4mj.od kad sam na bolovanju,cuvanje trudnoce,nisam dobila nijednu platu,i u sporu smo.kupujem tablete koje me mjesecno kostaju 120 km,a taj isti covjek po imenu branko vrhovac,str”tromedja”iz trna,nema djece,i neka mu je bog na pomoci sa njegovom savjesti,a ja od svojih prava odustati necu!

    2. b191

      Neka se obrati inspekciji rada. Trudnica ne može da dobije otkaz, po Zakono o radu RS.

    3. darijo

      Prosto SRAMOTA,u MERKATORU prodavnica obuce ASTRA dala otkaz djevjoci u njihovoj drugoj radnji koja se zove po brendu FORMENTINI i nalazi na spratu,prva je u prizemlju, otkaz su joj dali kada su culi da je trudna, a poslednjih 6-7 godina djevojak nije mogla da iznese trudnocu i konacno kada cekuju da dobiju DIJETE- i iznese trudnocu, MAFIJASI, braca Elezovic (MIRSAD; KENAN; SENAD) iz SARAJEVA koji drze ovu radnju su joj dali OTKAZ. SRAMOTA pa treba da ih bojkotujemo svagdje u RS gdje imaju prodavnicu obuce i da im inspekcija sutra ode na vrata i sankcionise ih. Tako hladno dati trudnici otkaz, a pitati se zasto nas je ovako malo u RS, pa bice nas jos manje. Ima bezbroj primjera i ovaj zadnji iz Astrine radnje u MERKATORU koji se desio treba da nam bude na CRVENO SVIJETLO upaljeno iznad glave da se sa ovakvim preduzetnicima treba obracunati ne samo vlast nego i mi da ih bojkotujemo.