Capital.ba

Niže cijene mogu opstati do Nove godine

20.09.2011. / 9:00

SARAJEVO, Niže cijene polubijelog hljeba i brašna u FBiH mogle bi se zadržati do Nove godine, a nakon toga moguće je novo poskupljenje.
Kazali su to u nekim mlinsko-pekarskim kompanijama nakon što je od juče hljeb jedne od vodećih pekarskih firmi “Klas” jeftniji za 15 feninga i košta jednu KM, a brašno je jeftnije za 10 odsto.
I “Mlin” Ustikolina snizio je cijene brašna za skoro 11 odsto, pa je vreća brašna od 25 kilograma sada jeftinija za četiri KM i košta 22 KM, a promjenu cijene hljeba preduzeća “Klas” pratio je i “Sprind”. Međutim, ove firme zasad neće mijenjati cijene ostalih proizvoda poput kolača, peciva i tjestenina.
“Cijena pšenice je nešto niža nego prošle godine, ali još nije dovoljno niska da bismo mogli govoriti o pojeftinjenju ostalih proizvoda. Pratimo situaciju na tržištu. Ovakvu cijenu imaćemo dokle god budemo imali ovakvu ulaznu cijenu pšenice. Situacija na tržištu se može promijeniti za jedan dan”, kazala je Irmela Cero, portparol “Klasa”.
Tvrdi da se cijene tjestenina i kolača nisu ni mijenjale godinama, za razliku od cijene hljeba.
Firma “Aspek”, takođe jedan od vodećih proizvođača hljeba, još “vaga”, ali će najvjerovatnije odlučiti da prati “Klas”, mada to smatraju ekonomskim samoubistvom.
Industrijski proizvođači su u decembru prošle godine podigli cijenu hljeba sa 0,95 KM na 1,10 KM, a potom u februaru na 1,30 KM. Prošli mjesec su “Klas” i “Aspek” snizili cijenu hljeba na 1,15 KM, odnosno 1,10 KM. Za razliku od njih, zenički “Inpek”, jedan od vodećih proizvođača u srednjoj Bosni, od prije dva mjeseca prodaje hljeb za jednu KM, dok su i kiflice snizili sa 20 na 15 feninga, a “Mlin” Ustikolina ovu cijenu polubijelog hljeba drži od januara.
“Veći sarajevski proizvođači su tek sada došli na cijenu koju mi imamo. Sniženja više neće biti. Moguće je da do Nove godine neće biti više nikakvih promjena u smislu poskupljenja. Sve zavisi od kretanja pšenice na berzi. Manje je kukuruza. Pšenicom je u Mađarskoj i Srbiji zasijano manje nego lani. U Mađarskoj su veliki trgovici napravili velike silose, lageruju pšenicu i ne prodaju je. To je prvi parametar da će biti poskupljenja”, naglasio je Ismet Bukva, v.d. direktora “Mlina”.
Sa njegovom procjenom slažu se i u “Inpeku”, u kojem su dodali da su poskupjeli struja i nafta, ali trenutno ne razmišljaju o poskupljenjima.
“To što pad cijene kruha i brašna ne prate ostali proizvodi i što su neki proizvođači tek snizili cijene znak je da to niko ne kontroliše , da sve zavisi  od samovolje jakih kompanija. Problem je što država nema strategiju, jasan plan nabave robnih zaliha, veća ulaganja u poljoprivredu”, smatra Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar.
Bago ističe da je ova godina bila sušna i već se najavljuje loša sezona pa se može desiti da sutra cijene budu više.
U Ministarstvu trgovine FBiH kazali su da zadržavanje ovakve cijene hljeba i brašna zavisi od toga koliko će proizvođači imati zaliha pšenice nabavljene po sadašnjoj cijeni, ali sudeći prema njihovim ranijim izjavama veće zalihe ne mogu imati zbog nedostatka novca. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!