Capital.ba

Mobilno bankarstvo stiglo i u Srbiju

14.10.2010. / 20:46

BEOGRAD, Još jednom sa zaostatkom od nekoliko godina u Srbiju je stigla još jedna usluga koja građanima i privredi može da smanji utrošak vremena i novca. M-banking je koristilo 55 miliona ljudi u 2009, a po nekim procjenama ta brojka će se povećati za 1.525 odsto.
Klijent koji se prijavi za m-banking od banke dobija aplikaciju (program) koji instalira na svoj telefon. Svaki put kada želi da obavi neku transakciju, ulazi u tu aplikaciju, u koju ukucava svoje podatke, obavezni PIN kod, broj svog računa i računa na koji prenosi novac, a podaci se preko Internet veze prenose do banke koja završava ostatak posla.
Mobilno bankarstvo u Srbiji prva je uvela Banca Intesa, a očekuje se da uskoro taj primjer slijede i druge banke.

Miloš Nedeljković, direktor Sektora za platne kartice i direktne kanale Bance Intesa, ističe da građani još nisu svjesni da imaju potrebu za takvim načinom plaćanja.

“Kada jednom probaju uvidice koliko im je m-banking potreban. Kada jednom platite račun mobilnim telefonom nećete htjeti da idete u ekspozituru ili poštu“, kaže on.

Nedeljković ističe da su u Banci Intesa uveli najsavremenije sisteme zaštite transakcija. On ističe da je svaki mobilni telefon jedinstven po parametrima koje sistem prepoznaje pa nije moguće da se neki drugi telefon “predstavi“ kao telefon koji je registrovan za obavljanje transakcija.

Takođe, aplikacija koju korisnik dobije od banke ne može da se prenese sa jednog telefona na drugi.

U Srbiji će za sada biti omogućene jednostavnije transakcije mobilnim telefonom dok je u svijetu spektar usluga daleko napredniji. Takođe, za ozbiljnije transakcije potrebni su i bolji telefoni koji većini građana Srbije i dalje nisu pristupačni u pogledu cijena, prenose agencije.

Prema zvaničnim podacima, u prošloj godini na jednog građanina išlo je 1,3 mobilna telefona (penetracija 132,3 odsto), dok tek svako drugo domaćinstvo ima računar. U Intesi ne vide prepreku da m-banking koriste i vlasnici mobilnih telefona u zabačenijim dijelovima zemlje jer za to nije potrebna 3G mreža mobilne telefonije već je dovoljan i GPRS.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!