Capital.ba

“Leks Merkator” u hitnoj skupštinskoh proceduri

13.04.2017. / 15:15

LJUBLJANA, Vlada Slovenije usvojila je danas Nacrt zakona o uslovima imenovanja povjerenika uprave u kompanijama koje su od sistemskog značaja za Sloveniju, takozvani “leks Merkator” i dostavila ga parlamentu u hitnu procuduru.

“Takav zakon je apsolutno potreban jer moramo spriječiti osiromašenje `Merkatora` zbog problema sa likvidnošću koje ima `Agrokor`”, rekao je ministar privrede Zdravko Počivalšek.

Slovenačka Vlada naglašava da kompanija “Merkator” sa šest hiljada zaposlenih ima značajan uticaj na ekonomsku, socijalnu i finansijsku stabilnost zemlje i generiše više od milijardu evra čistih prihoda od prodaje, prenose hrvatski mediji.

Slovenački premijer Miro Cerar poručio je nedavno da njegova Vlada ne može da dozvoli da “Merkator” propadne, bez obzira ko je vlasnik ove kompanije.

“Budno ćemo pratiti događaje da bismo mogli da reagujemo u slučaju potrebe”, rekao Cerar.

Toni Balažič podnio je 5. aprila ostavku na mjesto predsjednika kompanije “Merkator”, a upravu najvećeg slovenačkog maloprodajnog lanca, koji je u vlasništvu “Agrokora”, preuzeo je Tomislav Čizmić, dosadašnji direktor “Merkatora” za Hrvatsku.

Slovenački mediji duže vremena su spekulisali o Balažičevom odlasku, a kao razlog ostavke naveli su da on tri sedmice nije uspio da stupi u kontakt sa vlasnicima “Agrokora” iako je tražio izvještaj o stanju u hrvatskom koncernu i posljedicama za “Merkator”.

Trgovački sud u Zagrebu imenovao je 1. aprila Antu Ramljaka za vanrednog povjerenika “Agrokora”, te zabranio pljenidbu, pokretanje i vođenje parničnih, upravnih i postupaka osiguranja protiv koncerna.

Proces imenovanja vanredne uprave, u skladu sa Zakonom o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, otvoren je nakon što je Vlada Hrvatske predložila Ramljaka za povjerenika u “Agrokoru”.

Sabor je 6. aprila usvojio Zakon o postupku vanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku, takozvani “leks `Agrokor`”, koji će omogućiti postupak vanredne uprave u preduzećima čije obaveze premašuju 7,5 milijardi kuna /oko milijardu evra/, te imaju više od 5.000 zaposlenih.

“Agrokor” ima problem sa likvidnošću zbog nagomilanih dugova u iznosu od šest milijardi evra, od kojih najveći dio dospijeva na naplatu 2020. godine. Ovaj koncern svu dobit već troši samo na otplatu kamata.

Ulogu lidera u traženju rješenja preuzela je Sberbanka, koja drži više od polovine duga “Agrokora”. Ruska VTB banka je, uz Sberbanku, jedan od najvećih povjerilaca “Agrokora”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!