Capital.ba

Lanski: Vučić iz Kine doneo fantastičan “paket”

22.05.2017. / 7:17

BEOGRAD,  Premijer Aleksandar Vučić se vratio iz Pekinga sa fantastičnim „”paketom” ugovora važnih za privredu zemlje, rekao je sinoć ugledni bečki advokat i član uprave Bečkog ekonomskog foruma (VEF) Gabrijel Lanski.

 

Naveo je da se srpski premijer u Beograd vratio sa brojnim sporazumima – ugovor o zajmu kod kineske banke koja će finansirati željeznicu od Beograda do Stare Pazove što je projekat vrijedan 300 miliona evra, zatim izgradnja puteva, infrastrukture, industrijskog parka i mnogo drugih stvari koje će finansirati kineske kompanije.

On je na “Bečkim ekonomskim razgovorima – Beogradski sastanak 2017.” koji se održava 21. I 22. Maja  u Beogradu, rekao da je svjestan da novac još uvijek nije u džepu za sve projekte koji su dogovoreni u Pekingu, ali da su to “vrlo ozbiljni sporazumi koji uključuju partnerstvo između dve zemlje”.

“Srbija je važna, Srbija je važna za EU, važna je za SAD kao i za Rusiju i Kinu, kao što smo videli pre nekoliko dana. Srbija je važna naravno i nama jer smo snažno uključeni u razne projekte, u okviru EU i procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji”, rekao je Lanski.

On je kazao da kao advokatska kancelarija iz Austrije na mnogo načina može da se sarađuje sa Srbijom, kao investitori i kao ekonomski partneri.

“Izvoz u Srbiju se povećao za 11 odsto, a sa 2,3 milijarde evra Austrija je najveći strani investitor u Srbiji. Austrija ima i duboke istorijske veze sa regionom koje sada nisu dovoljno intenzivne, ali su odnosi i dalje konstruktivni”, naglasio je Lanski.

On je dalje naveo da ima utisak da su sa lošom politikom EU “zabrljali stvar”.

Mislim da su zemlje zapadnog Balkana i Srbija u vrlo dobroj poziciji što se tiče međunarodne konkurentnosti, oni su konkurentni za Rusiju i Kinu, i EU nije u poziciji da se bavi samo sobom. U globalnoj konkurenciji mi gubimo mesto od Kine, možda na neki način i od Rusije”, kaže Lanski.

On je dalje naveo da zbog “prepotentnosti i arogantnog stava EU u prošlosti” poput izjava da u narednih pet godina nema mjesta za nove članove, nije vođeno računa o globalnoj konkurenciji Unije.

“EU je i dalje najveće svetsko jednistveno tržište, i mi želimo da zapadni Balkan bude atraktivniji za investitore. Reforme koje se događaju su povoljne za ekonomski rast i članstvo u EU jeste važno za mnoga bilateralna pitanja, ali Berlinski proces je razuman motor koji treba da da ciljeve i razloge svim zemljama koje žele da budu članice, ali su izgubile perspektivu”, rekao je Lanski.

Dodao je da je EU investirala milijardu evra u projekte povezivanja regiona, koji uključuju ulaganje u autoputeve, infrastrukturu, energetiku. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!