Capital.ba

Krivične prijave protiv Ćulibrka i Radujka

04.08.2010. / 13:05

BIJELJINA, Alternativni telekom operater „Crumb group“ iz Bijeljine podnio je krivične prijave za poslovnu prevaru protiv generalnog direktora Telekoma Srpske Predraga Ćulibrka, predsjednika Upravnog odbora Branka Radujka kao i još sedam odgovornih lica u Telekomu, saznaje Capital. ba. (Preuzmi: Krivicna prijava MUP RS )

„Crumb group“ je istovremeno protiv Telekoma Srpske pokrenuo postupak pred Konkurencijskim savjetom BiH i Privrednim sudom Banjaluka, u kojem od Telekoma traži odštetu od 10 miliona KM zbog, kako se navodi, zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu. (Preuzmi: Konkurencijsko-vijece-final[1], Konkurentsko-potvrda[1])

„Telekom Srpske je korišćenjem svog monopolskog položaja doveo mene i moju firmu u neravnopravan položaj na tržištu i pričinio nam ogromnu materijalnu štetu, koja prelazi 10 miliona maraka. Šteta nije nanesena samo nama već i građanima Republike Srpske i BiH jer možemo ponuditi znatno jeftinije usluge nego što to sada radi Telekoma Srpske“, navodi se u krivičnoj prijavi „Crumb group“.

„Bez obzira na sve zakonske obaveze, dopise i obećanja, Telekom Srpske nam godinama odbija omogućiti da se bavimo terminacijom (dolaznim pozivima iz inostranstva) čime nam je uskratio višemilionsku dobit“, izjavio je danas za Capital.ba direktor „Crumb group“ Dragan Galić.

On ističe da je Telekom, za razliku od “Crumb group”, drugim alternativnim operatorima to omogućio, iako su neki od njih zahtjev podnijeli godinu dana kasnije. “U 2009. godini Aneks d.o.o. Banja Luka ostvario 25 miliona prometa (od toga 19 miliona od terminacije). „“Akt,online“ iz Sarajeva je dobio vodove godinu dana nakon našeg zahtjeva 2009. godine od Telekoma Srpske i tako ostvario promet od 11 miliona KM, dok je „Crumb group“ ostvario promet od 285 000 KM i troškove veće od 550 000 KM. Znači imali smo gubitak od 270 000 KM, što je vrlo rijetko u svijetu telekomunikacija“, kaže Galić.

On tvrdi da njegova firma posjeduje identičnu tehnologiju kao i Telekom Srpske (AXA 10 telefonske centrale) i nudi jeftinije usluge od same telefonske pretplate koja iznosi 5 KM i za fizička i za pravna lica pa do poziva prema inostranstvu koja su jeftinija i do 75%.

.

Galić: Plaćamo svoje vodove!?
Galić kaže da je interkonekcija sa Telekomom Srpske ostvarena po vodovima „Crumb group“. „Mi njima plaćamo kao da su njihovi jer u tom trenutku Telekom Srpske nije imao tehničkih mogućnosti da nam da svoje. Našu konstataciju da mi imamo svoje vodove, rekli su da nam oni po zakonu moraju iznajmiti vodove. Tako smo pristali da nam Telekom Srpske iznajmljuje vodove kao da su njihovi. Od jula 2008 do danas tako poslujemo, iako su nam obećali da će u razumnom roku postaviti svoje vodove“, kaže Galić.

.

 
Potencijalna kazna 150 mil. KM
Po Zakonu o konkurenciji BiH Telekomu Srpske prijeti teoretska kazna u iznosu od 150 miliona KM, odnosno 10% bruto prihoda za svaku godinu kršenja zakona.
Prihod Telekoma po godinama:
2006………  354,6 miliona KM
2007 ……… 387,3 miliona KM
2008 ……… 475,4 miliona KM
2009 ……… 495,0 miliona KM

2010………..

Galić kao argument u svoju korist ističe izjavu generalnog direktora Telekoma Srbija, Branka Radujka koji je i predsjednik Nadzornog odbora Telekoma Srpske u intervjuu „Politici“ rekao: „…Drugi, mnogo bitniji aspekt je kako se upravlja „kanalizacijom”. Daću primer iz Republike Srpske gde mi imamo kompaniju koja je vlasnik „kanalizacije”, ali je pod strogim nadzorom regulatorne agencije BiH nadležne za telekomunikacije. To praktično znači da Telekom Srpske ima „kanalizaciju” ali ne može da bira da li će nekoga pustiti ili ne da položi svoje kablove, dakle mora se svakome dati pristup „kanalizaciji”. Ako to Telekom Srpske ne uradi u propisanom roku, čeka ga rigorozna novčana kazna čak i do 10 odsto godišnjeg prihoda…“

CAPITAL.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Komentari na članak: Krivične prijave protiv Ćulibrka i Radujka

    1. Sveta

      …. i jos nesto krivicne prijave se ne prosledjuju ni u Bosni ni u Srbiji MUP-u nego nadleznom Tuzilastvu koje odlucuje da li ima elemenata za sprovodjenje istrage…

    2. Akcionar

      Stvar nije baš onakva kakvom je ovdje predstavlja gosp. Dokic Mladen. Ali, sud je tu da utvrdi o čemu se radi.
      Što se tiče uporne reklame koju pokušavate uraditi i kroz komentare i kroz tužbu, preporučujem da lijepo zakupite baner na ovom portalu umjesto što nam u svakom drugom postu ponavljate iste stvari. Ne znam ni da li je u skladu sa pravilima u komentarima vršiti besplatnu reklamu. Administratoru, šta kažeš na to?

    3. bosman

      Admin, imaš li komentar na ovaj Svetin odgovor

    4. capital

      Administrator
      @ Sveta
      Poštovani, ne tolerišemo personalna vrijeđanja i kvalifikacije.Ukoliko imate dokaze za vaše tvrdnje možete nam poslati na našu e-mail adresu, zajedno sa svojim ličnim podacima i brojem telefona, pa ćemo razmotriti objavu na capitalu.
      Ukoliko nastavite s takvim komentarima, bićemo primorani da blokiramo Vašu IP-adresu!

    5. bosman

      Svi učesnici koji daju telekomunikacione usluge preko Telekom-a moraju biti jednako tretirani, bez obzira na vjeru, rasu ili boju kože, domaći ili strani državljani, itd. Inače nećemo u EU.

    6. Dokic Mladen

      Izvod iz Zakona o telekomunikacijama:
      u skladu sa članom 3. i 4., odredbama V-Konkurencija na tržištu telekomunikacija, (članovi 13-22), te odredbom X-Procesne odredbe, (član 45.), Zakona o komunikacijama BiH (»Službeni glasnik BiH, broj 33/02), kao i odredbama Odluke o Politici sektora telekomunikacija BiH (»Službeni glasnik BiH, broj 09/02), i odredbama Referentne interkonekcijske ponude Telekoma Srpske koja je bazirana na gore navedenim zakonskim odredbama, gdje se u UVODU iste kaže »Ovaj dokument definiše aktivnosti u vezi sa uslugama interkonekcije i aktivnostima koje je potrebno preduzeti kako bi se OSIGURALO DA INTERKONEKCIJA BUDE RASPOLOŽIVA SVIM AKTERIMA NA TRŽIŠTU TELEKOMUNIKACIJA…

      Pa tako Crumb 2009 imade promet od 285 000 dok Aneks 25 miliona, a zna se da je Crumb jedini u BiH ima identicnu opremu kao i Telekomi tj AXA10 centralu, 10 000 brojeva numeracije od 055 410 000 do 055 419 999 ( od toga uvedeno 2300)

    7. Dokic Mladen

      Ne postoje ucjene prema Telekomu Srpske, samo njihovo kriminogeno ponasanje i ocita zloupotreba sluzbenog polozaja, jer da su ravnomjerno davali vodove svim akterima do ove tuzbe nebi ni doslo, svi bi privredjivali, ali su se ocito pojavili licni interesi…
      Crumb group jeste mjesovita firma, Britansko-Srpska , ali nebitno ko je odakle vec samo kakvu uslugu nudi i za koji novac.
      Nije isto platiti minut prema USA 0.40 KM ili 2 KM.
      Malo reklame : sa nasim Calling cards koje mozete kupiti u svim Postama Srpske, za cijenu od 15 KM imate 40 minuta razgovora prema svim zemljama svijeta (bez zona). Kartice vaze 180 dana od dana prve upotrebe. A koriste se sa fiksnog telefona biranjem BESPLATNOG broja 080 10 10 10

    8. Akcionar

      A Crumb group je srpski?? Po nazivu ne bih rekao, a pošto se u ucjenama prema Telekomu Srpske pozivate na zaštitu koju imate od britanske ambasade, onda ne bih više trošio riječi na vaše zalaganje za dobrobit građana ove zemlje…

    9. Mladen Dokic

      Uh koliko cinzma Bogdane:)Crumb group nije propao niti ce (znam da bi volio)
      a broj korisnika je sve veci preko mreze Telrad a zahvaljujuci uvodjenju prenosivosti brojeva, ocekujemo popunu kapaciteta od 50 000 korisnika a kasnije i sirenje kapaciteta.
      A posto ne pratis vijesti jedno obavjestenje, Crumb group d.o.o. je podnio tuzbu u februaru 2010 a Slovenci u maju 2010.
      A sta je Srpsko ili Srbijansko je diskutabilno, uskoro ce biti Njemacko, a mi smo jedan od dva (tri) alternativna operatera iz Republike Srpske
      http://cra.ba/bs/telecom/db/tmpl1.aspx?cid=4135

    10. Bogdan

      Crumb group je propalo preduzeće iz Bijeljine koje još samo na papiru ima 2300 korisnika koji su nekada koristili njihove usluge, koliko je tu aktivnih korisnika to je pitanje. Sada vide od slovenaca da su tužili telekom pa i oni tu vide posljednju šansu. Telekom srpske je srpski operater bio u Banja Luci ili u Beogradu.

    11. Mladen Dokic

      Telrad je “smrtni neprijatelj” telekomu i vec ih je dobio 3.7 miliona odstete i nije mogao nikad potpisati ugovor o interkonekciji niti ima licencu. Telefonija se uvodi preko Crumb group

    12. BN

      Meni ovo liči da će Telrad da konačno uzme licencu i da nastavi sam, ioanako je sve njihovo.

    13. Stalker

      @Dokic Mladen
      Kao što je Akcionar na drugoj temi pomenuo, brojni su stakeholderi zainteresovani za svako preduzeće: vlasnici, menadžement, zaposleni, kupci, konkurencija… Svi oni imaju različite interese, a ovo što vi pišete u svojim komentarima je jedan ugao i svakako interesantan dio priče o Telekomu i pojedincima u njemu. Obzirom da će ova priča sigurno potrajati, a sve vijesti su interesantne, bilo bi dobro da komentare pišete na Forumu (tamo ima thread o Telekomu), jer će ovdje brzo otići sa vidjela i postaće nedostupni. Forum je elegantniji i pregledniji.

    14. Radiša Vrednić

      Konačno da neko učini pravi potez i eliminiše monopolsko ponašanje ljudi koji se ponašaju kao da im niko ništa ne može i ne sme,samo napred :)

    15. Dokic Mladen

      17.Akcionar
      u vezi placanja tuzbe, ni sa zenom se ne mozes razvesti za 500 KM :)
      Taksa za tuzbu izosi 1% vrijednosti spora

    16. Dokic Mladen

      Hipoteticki i realno u Bosni i Hercegovini moze biti 12 alternativnih i 3 dominantna telekoma i tacka.
      Crumb group placa 4 godine licence i ostale dozvole , a to je 600 000 KM, ulaganja u opremu preko 2 miliona i sad se nadje neki birokrata koji misli da je Bogom dan i odredjuje ko moze da radi a ko ne, e zato su podnijete osnovane krivicne prijave, pa kad neko ogrije klupu za zloupotrebe i korupciju, razmislja ce trezvenije.
      Sta korisnik dobija placanjem pretplate?Kod nas dobija sve: besplatne pozive u okviru mreze (ovih 2300 korisnika prica medjusobno besplatno) identifikaciju poziva, poziv na cekanju, trenutni listing svih razgovora, nadalje pretplata iznosi 5KM, lokalni poziv prema ostalim operaterima 0.02 KM, pozivi prema svim fiksnim mrezama u svijetu 0.40 KM (nema zona)Srbija 0.20KM, zemlje bivse YU 0.25 KM, nema TV pretplate, a ukoliko korisnik uzme paket od 3 usluge, Triple Play :CATV + Internet 1024 kb/s + telefon – placa 37 KM.

      Najveci problem predstavljaju ljudi iz inostranstva jer kad vide da ih neko zove iz BiH nece da se jave , jer razmisljaju: ili je neko umro ili traze pare.
      Toliko je ubjedjenje ljudi da je telefon skup pa ga i ne pipaju, umjesto da shvate da je to neophodna stvar koju mogu bez bojazni koristiti.

    17. Akcionar

      Hipotetički govoreći, moglo bi se osnovati 150 preduzeća za pružanje navedenih usluga i Telekom mora svima obezbijediti vodove? Ako kojim slučajem to ne uradi, odmah tužiti i tražiti novac. I to onoliko koliko bi teoretski mogli zaraditi u poređenju sa najuspješnijim davaocem usluge.
      Telekomunikacioni kolač u BiH nije mali, ali je sve više igrača u igri. Ako vidimo odnos veličine kolača i BDP-a države, kao i penetracije u poređenju sa kupovnom moći stanovništva, nije baš preveliki prostor za ekspanziju…
      Neki kažu da smo plaćajući pretplatu ustvari plaćali kredite kojima je Telekom napravio “kanalizaciju”. Zanima me zašto se plaća pretplata alternativnim operatorima kad oni samo plaćaju iznajmljivanje vodova, a ne i pravljenje ili proširenje istih?

    18. Dokic Mladen

      Akcionar, opet se mjesaju babe i zabe.
      Crumb je tuzio Telekom za izgubljenu dobit od 2006-2009 , a zakacice ih i 2010, znaci za 4 godine, a za te iste 4 godine PODOBNI su zaradili puno vise (podobni=koji su dobili vodove) Aneks d.o.o. je za 2009 godinu ostvario promet od 25 miliona KM, od same terminacije 19 miliona, i kad se uzme razlika u kupovini i prodaji za godinu su zaradili neto minimum 5 m.

      Sto se tice dozvole za mobilnu, frekvencija je kostala 140 miliona, a sama dozvola :
      U Pravilu naknade za dozvole za operatore mobilnih telekomunikacija CRA Pravilo 05/2001 (“Službeni glasnik BiH”, br. 36/02 , 100/06 i 105/08.) u članu 1. tačka a) tekst “600.000 (šeststotina hiljada)” mijenja se i glasi “550.000 (petstotinapedeset hiljada)”.

      i da nema zabrane da u BiH mogu raditi samo 3 mobilna operatera, mnogi bi kupili tu licencu.
      U 2009 godini ukupan prihod u BiH je bio milijardu i cetiri stotine miliona,u odnosu na 2006 preko 400 miliona vise,a ako se uporedi mobilna i fiksna razlika nije velike, cak se fiksna sve vise koristi

      Procijenjeni ukupan prihod od svih telekomunikacijskih servisa (KM) 1,400,000,000.00
      Prihod od mobilne telefonije (KM) 657,833,068.00
      Prihod od fiksne telefonije – dominantni i novi operatori (KM) 449,964,711.00

    19. Akcionar

      Mladene, poznato je da Telekom Srpske najveći dio svoje dobiti ostvaruje u mobilnoj telefoniji i da je licenca za nju 140 miliona maraka ukupno, plaćana u 7 godišnjih rata.
      Profit koji Telekom Srpske ostvaruje u fiksnoj telefoniji je relativno nizak iako imaju 15 puta više pretplatnika od Crumb-a, a pri tom zarađuju i od zakupa “kanalizacije”. Stoga mi nije jasno kako bi vi, sa značajno nižom cijenom usluge u fiksnoj telefoniji, ostvarili 10 miliona KM dobiti?
      I zar je u redu da dominantni operatori plaćaju 8 puta više za istu licencu od alternativnih, koji se pak žale kako su u podređenom položaju?
      U svakom slučaju hvala jer ste me zainteresovali da i sam osnujem preduzeće za pružanje usluga u fiksnoj telefoniji.

    20. Dokic Mladen

      @20 Akcionar, pa i mali telekomi placaju licencu koju izdaje Regulatorna agencija.

      Licenca za alternativne: 55 000 KM (a bila je 70 000 + licenca za numeraciju, identifikacione kodove…)
      Licenca za dominantne:
      Telekom Srpske placa licencu 450 000 KM godisnje
      “Pravilu o visini naknade za dozvolu za operatora javne fiksne telefonije CRA Pravilo 13/2002 („Službeni glasnik BiH“, broj 36/02 i 105/08.) u članu 1. stav 2. tačka (1) tekst “500.000 (petstotina hiljada)” mijenja se i glasi “450.000 (četiristotinepedeset hiljada)”.

      Cijena numeracije je ista za sve.

      I druga stvar vlasnistvo infrastrukture, sve je to narod platio, ljudi su placali po par hiljada maraka uvodjenje telefona, postavljali bandere, kupovali kablove i normalna stvar da je sad konacno donesena odluka o vlasnistvu nad brojevima i slobodnom izboru operatera. Sad krece trzisna utakmica.
      Pravilo o prenosu brojevamozete naci na stranici Regulatorne agencije za komunikacije

    21. BL

      @Gojko
      Objasni mi po cemu je TK infrastruktura tvoja? Istina je da si placao svoje telefonske racune, istina je da je telekom bio drzavno preduzece, samim tim nase preduzece, i da su decenijama ulagane nase pare u razvoj TK infrastrukture.
      ====
      Ali … Telekom Srpske je prodat, zajedno sa kompletnom infrastrukturom o kojoj ti govoris. Misljenja sam, da cijena telekoma ne bi bila ni izbliza onolika kolika je bila da u nju nije bila ukljucena TK infrastruktura.
      Tako da ta infrastruktura vise nije ni moja, ni tvoja, ni nasa. Mozemo samo da raspravljamo o tome koliko je bila pametna ideja da se ta infrastruktura proda zajedno sa telekomom.

    22. Akcionar

      @Mladen: “Telekom Srpske nije NAS telekom vec pripada Telekomu Srbija, koji opet uzima najveci dio profita od NETO dobiti”
      Telekom Srbija je platio za naš Telekom 1,2 mlrd KM. Izvinjavam se, sve ono što pripada Srbiji smatram našim :)

    23. Akcionar

      Gojko, po toj logici bi mogli pitati zašto plaćamo porez na imovinu? Kupio sam stan za novac koji sam zaradio ili na kredit i još moram plaćati državi zato što imam stan!
      Zašto Elektrokrajini svaki mjesec plaćamo naknadu za “sat”? Pa još i PDV na njega?
      Bio sam akcionar Telekoma, ali više ne jer sam našao mogućnosti za ostvarivanje veće dobiti, iako je Telekom ubjedljivo najbolja firma u RS po pitanju investiranja u HOV.

    24. Akcionar

      Na to pitanje će odgovor dati sud, zar ne?

    25. Gojko

      Akcionar

      Telekom uzeo kredite??? Kredite jeste uzeo telekom ali samo na papiru. Pogledaj malo svoj telefonski račun i vidjećeš nešto što se zove “pretplata”… Ja već 30 godina plaćam pretplatu i valjda je komad te optike MOJ i ničiji drugi. A neko to ignoriše…

      Osim toga, ako si ti akcionar Telekoma, moram te razočarati da ćeš na kraju dobiti tek deseti dio stvarne dividende jer na sve nelegalne načine nastoje da smanje dobit na kraju godine kako bi što manje novca ostavili u RS i izvukli u Srbiju… Bio, vidio, pipnuo…

    26. Dokic Mladen

      http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Telekom-se-prodaje-za-dobru-cenu-a-ne-po-svaku-cenu.lt.html

      Intervju Branka Radujka citat”Drugi, mnogo bitniji aspekt je kako se upravlja „kanalizacijom”. Daću primer iz Republike Srpske gde mi imamo kompaniju koja je vlasnik „kanalizacije”, ali je pod strogim nadzorom regulatorne agencije BiH nadležne za telekomunikacije. To praktično znači da Telekom Srpske ima „kanalizaciju” ali ne može da bira da li će nekoga pustiti ili ne da položi svoje kablove, dakle mora se svakome dati pristup „kanalizaciji”. Ako to Telekom Srpske ne uradi u propisanom roku, čeka ga rigorozna novčana kazna čak i do 10 odsto godišnjeg prihoda.”

      Telekom Srpske nije NAS telekom vec pripada Telekomu Srbija, koji opet uzima najveci dio profita od NETO dobiti , plus sto daje raznorazne usluge konsaltinga, otplate kredita od brutto prihoda.

      Najbitniji aspekt je : Telekom Srpske ne daje BESPLATNO vodove vec ima cjenovnik koji je isti za sve alternativne, znaci pored zakupa vodova naplacuju i po minutu .
      U praksi, ako je neko procitao tuzbu i krivicnu doci ce do sljedece racunice: na 1 milion minuta dolaznih poziva Telekom Srpske zaradjuje 127 000 KM + PDV + zakup vodova,a alternativci mogu zaraditi izmedju 20 000 i 40 000 KM na taj milion, zavisno od kursa dolara. i onda se dolazi do racunice na 10 miliona minuta mjesecno zarada alternativaca je izmedju 200 000 i 400 000 mjesecno bruto.
      I zasto sad Telekom Srpske nekom daje vodove a nekom ne, kad je prema svima cijena ista i Telekom isto zaradjuje???

    27. Akcionar

      Nemojte zaboraviti da je Telekom nakon rata uzeo ogromne kredite da bi obnovio infrastrukturu, prekopao cijelu državu da uvede optiku, digitalizovao mrežu, plaćao ogromne iznose za licence.
      I sada, svako ko osnuje firmu za pružanje usluga u telefoniji, želi da ima isto pravo korištenja Telekomovih resursa, a ako ne ostvari planiranu dobit, onda će tužiti taj isti Telekom. Antimonopolski…

    28. 122

      Na kraju balade ce vjerovatno izbiti afera o troskovima menadzmenta Telekoma RS, al’ tada je vec kasno.

    29. 122

      Sto se tice tuzbe, troskovi su vezani za iznos spora. Tuzio i tuzili me :-)
      Sto se tice Telekoma kada uzmem u obzir visinu dividende (odnosno dobiti) i cijenu usluga, smatram da nas Telekom pljacka i akcionare i korisnike i da se to nece promijeniti dok ne dodje do prave konkurencijske trke za korisnika.

    30. Akcionar

      Ne mogu da vjerujem da ima ljudi koji se raduju da će eventualno propasti naš Telekom!
      Tačno je da bi usluge mogle biti jeftinije i/ili kvalitetnije, ali da će neko davati uslugu praktično besplatno, a da će opet imati milionsku dobit, to nećemo dočekati.
      Usluge u telefoniji su nam toliko visoke da nam praktično svaki stanovnik ima u prosjeku jedan mobilni telefon, računajući i babe i djecu i silne nezaposlene, socijalu…
      Manulach, nisam nikoga tužio, ali čini mi se da sam negdje pročitao da podnošenje tužbe treba platiti 500 KM. Ako je to tačno, onda je to najjeftinija reklama za firmu koja drži 13% tržišta u Bijeljini, sa ambicijom da pokrije cijelu BiH.

    31. lemi

      jeste li kad pokusali preko skypea ostvariti poziv na lokalnu telefonsku mrezu u bih? najskuplji smo na svijetu u tom segmentu. voip se percipira ne kao mogucnost, vec kao prijetnja monopolskom ekstra profitu.

    32. Manulach

      Akcionar: Ili možda samo hoće da sebi udare besplatnu reklamu preko ovih tužbi…

      Pa znas li ti koliko kosta tuzba :) Bila bi to preskupa reklama….

    33. Manulach

      Konacno da ozvoni i Telekomu…..
      Silne milione su ukrali ovom nasem narodu koliko puta se desi da dobijete prevelik racun sto na fiksni sto na mobilni? pa neka svakome podignu za 1 KM racun sto bi malo ko primjetio sta mislite koliko je to ukupno? :)

      I ovo da moraju platiti 10 miliona to je za njih sica… nece oni platiti vec nama ce nekim cudom skociti racun za par maraka :) i onda ce da isplate :)

    34. bosman

      @11: To smo mi. Dok god mogu ja ću uzimati ekstra profit /Telekom/pa i ako je u pitanju krivična prijava.

    35. bosman

      A10.akcionar: a zašto se mi kod kuće ne ponašamo domaćinski pa sami dovedemo tržište u red a ne da nas kupuju zapadnjaci da bi nam uredili tržište. To što je prividno jeftinije sa njihove strane, oni namire preko drugih “demokratskih manifetluka”. Zato sam mišljenja da mi moramo sami urediti svoje tržište da ne dođe do “demokratske kupovine”. Nikako da dođemo do pameti, iz generacije u generaciju. Zadnji primjer je namet vlasti za željeznice RS.

    36. Mladen Dokic

      Postovani Akcionaru,
      padom monopola na telekomunikacionom trzistu, Regulatorna agencija je dodijelila 12 licenci, od koji je 4 ugaseno dodjeljeno par i sad ima 10 alternativnih operatera http://cra.ba/bs/telecom/db/tmpl1.aspx?cid=4135.
      Mi smo jedini koji su pruzili ovom narodu blagodeti jeftine i kvalitetne telefonije ili uvodjenjem fiksnog telefona sa NASOM numeracijom ili kupovinom Calling Cards (telefonske kartice) koje mozete kupiti u svim postama RS i kioscima (Halo kartica -cijena 15KM,40 minuta razgovora prema bilo kojoj zemlji, bez zona)
      i Vi mislite da je isto minut prema Americi 0.4KM ili 3 KM?
      Gubitak za nas nije nastao radi 2300 korisnika ( imacemo ih preko 50 000 za par mjeseci jer krece prenosivost telefonskih brojeva , svaki korisnik je vlasnik svog broja i moze ga prebaciti gdje hoce ako ima povoljnije uslove i najbitnije nista se ne mijenja osim od koga dobija racun na kraju mjeseca)
      Steta po Crumb group je nastala radi nedodjeljivanja vodova za medjunarodnu terminaciju gdje je najveca zarada a mi imamo ugovore za 10 miliona minuta mjesecno, Telekom nama nije dao a u isto vrijeme Aneks d.o.o., Akt.online dobija (iako smo pred zakonom svi jednaci pa ako ima 3 voda , dajte svima po jedan, a ne sve samo PODOBNIM) i tako Aneks napravi 25 miliona prometa a Crumb 285 000.
      Imate u prilogu i krivicnu prijavu i konkurentskom pa iscitajte , cijela hronologija Vam je tu pa cete shvatiti srz.

    37. Akcionar

      …Liberalizacija na kojoj insistira EU i US su samo maska za jeftino preuzimanje tržišta i stvaranje monopola od strane njihovih multinacionalnih kompanija. To što kod nas više banke nisu državne, nego smo ih morali prodati strancima, znači samo privid liberalizacije. One se itekako ponašaju i lihvarski i monopolistički, što osjetimo svi mi kao građani. Sad pokušavamo napraviti domaću banku da bi se odbranili od te “antimonopolske liberalizacije”.
      U Venecueli nafta košta oko 0,10 eur po litri, a da im je tržište liberalizovano, koštala bi “tržišnih” 1 eur kao kod nas ili u EU. Kajmak bi kupili zagovornici liberalizacije i globalizacije.
      Hehe, na kraju ću ispasti pravi pobornik Če Gevare i Kastra :)

    38. Akcionar

      Gospodine Dokiću, koliku bi odštetu tražili da imate 300.000 pretplatnika? Vjerovatno bi tražili da vam predaju u ruke cijeli Telekom Srpske, i još koju stotinu miliona KM dodatno…
      Kako je neko sa 2300 pretplatnika mogao ostvariti profit od 10 miliona KM, a pritom imati značajno nižu cijenu usluge od one koju daje Telekom?
      Da se razumijemo: Liberalizacija tržišta postoji samo teoretski. U praksi to znači spriječiti jednog da bude monopolista da bi ušao drugi koji će takođe težiti da bude monopolista. Ako su podjednako jaki, “podijeliće” teritoriju, napraviće zakonom zabranjeni dogovor i opet će se ponašati manje-više monopolski, svaki u svom domenu ili teritoriji. Liberalizacija na kojoj insistira

    39. Igor

      Veliki zalogaj. :)

    40. angel

      bravo mrva,svaka čast.

    41. bosman

      Što brže da se otvori tržište telekomunikacija, što veća konkurentost to je manja cijena usluga. Ako već usklađujemo propise sa EU onda bi bio red da se i ovaj privredni sektor uredi kao u EU.

    42. lemi

      iz ugla malog korisnika, podrzavam liberalizaciju telekomunikacionog trzista. da blic nije usao prije par godina, jos bi imali dial up po ‘popularnim’ cijenama.

    43. Mladen Dokic

      Da i da dodam, Crumb group placa licencu Regulatornoj agenciji sve ove godine, nabavio identicnu opremu kao i TS i nije u redu da se krsi Zakon i da se nekome daju resursi a drugom ne.
      http://www.voip.ba/fiksna-telefonija.html

      a 2300 korisnika iznosi 13% ukupnih pretplatnika u Bijeljini

    44. Mladen Dokic

      Da za Crumb group je culo 2300 zadovoljnih pretplatnika u Bijeljini, a nas cjenovnik mozete vidjeti i na nasem sajtu pa uporediti sa ostalim.
      Monopol dominantnih telekoma je ukinut 01.01.2006 godine ali se i dalje ponasaju monopolisticki.
      Od jeseni krece number portability (prenos brojeva, gdje ce korisnici moci prenijeti svoj broj kod izabranog operatera)
      http://www.cra.ba/bs/public-affairs/pressr/default.aspx?cid=5504

    45. Akcionar

      Izgleda da svako želi da se bavi najprofitabilnijim poslovima u oblasti telekomunikacija, a ako slučajno ne ostvari dobit, onda hajde da tužimo Telekom Srpske da nam plati sve ono što smo mi planirali zaraditi…
      Da li je ikad iko čuo za ovaj Crumb group i koliko imaju pretplatnika? Pa Telekom sa 1,2 miliona pretplatnika mobilne telefonije i 350.000 fiksne, ostvari profit od 100 miliona KM, a neka lokalna firma bi samo od dolaznih poziva koji bi bili navodno 75% jeftiniji od sadašnje cijene, da ostvari 10 miliona dobiti. Smiješno!
      Ili možda samo hoće da sebi udare besplatnu reklamu preko ovih tužbi…

    46. Loli pop

      Dosta je i nas Telekom derao, konacno da i njih neko …