Capital.ba

Kina gubi kontrolu nad inflacijom?

16.04.2011. / 18:36

PEKING, Maloprodajne cijene u Kini veće su 5,4 odsto u odnosu na mart 2009. gurane poskupljenjem hrane od 11,7 odsto, čime je inflacija dostgla najviši nivo za 32 mjeseca.
Druga najveća privreda svijeta raste brzo uprskos naporima vlade da smiri cijene, što pojačava očekivanja da će biti novih povećanja kamata i druge kontrole.
Inflacija je napredovala u odnosu na februarsku stopu od 4,9 odsto što zadaje problem vladi koja je rekla da joj je obuzdavanje cijena prioritet za ovu godinu.
Vlada je četiri puta povećavala kamatane stope od oktobra.
Cijene hrane su naročito osjetljive u Kini gdje siromašne porodice troše polovinu prihoda na hranu.

Privreda je uvećanjem od 9,7 odsto u prva tri mjeseca dodala pritsak na cijene. Nacionalni statistički biro ukazuje da je rast blizu 9,8 procenata koliko je bilo u prethodnom kvartalu i potire napore vlade da svede ekonomiju na održive stope razvoja poslije prošlogodišnjeg dvocifrenog rasta.

Neki analitičari kažu da vlada izgleda ne može da uspori privredu.

Kineske nevolje su u oštroj suprotnosti sa problemima u drugim velikim privedama svijeta. Dok se svijet suočava sa mlakim ekonomskim pomacima i deflacijom, Peking pokušava da ne dozvoli da se rast i inflacija otmu kontroli.

Martovska inflacija je najveća od jula 2008. godine, kada je bila 7,1 odsto.

Takođe u prvom kvartalu, cijene nekretnina su porasle za 16,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Ulaganja u fabrike i zemlju skočila su za 25 procenata prošlog mjeseca uprkos ograničenjima za ulaganja koja je naložila država.
Pokrenuta ogromnim stimulativnim programima Pekinga tokom suočavanja kineske privrede sa svjetskom krizom 2008. godine, inflacija predstavlja političku prijetnju vladajućoj komunističkoj partiji jer umanjuje rezultate ekonomskog rasta i može da dovede do nereda. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!