Capital.ba

Jusčenko predložio izradu novog prijedloga budžeta za 2009.

10.11.2008. / 16:00

KIJEV, Predsjednik Ukrajine Viktor Juščenko je predložio vladi Ukrajine  da razradi novi predlog budžeta za 2009. godinu i opozove dokument koji je već dat parlamentu na razmatranje, prenose danas kijevski mediji.
  Prema projektu budžeta za 2009, koji  je poslat u Vrhovnu radu (ukrajinski parlament) još prije početka svjetske finansijske krize, deficit budžeta u idućoj godini je planiran na 1,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok bi inflacija trebalo da se uveća oko 9,5odsto.
  Rast  ukrajinskog BDP – a je, istovremeno, projektovan na šest odsto.
  Ukrajina je, inače, početkom ovog mjeseca  od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) dobila  stabilizacioni kredit vrijedan 16,5 milijardi dolara i  sada, kako navode analitičari u Kijevu, mora da ispuni niz uslova.
  Fond zahtjeva, između ostalog, da budžet za 2009. bude bez deficita. MMF prognozira da će se Ukrajina dogodine suočiti sa rastom inflacije od blizu 15 odsto i da će u tom periodu imati dvoipoprocentni skok BDP – a.
  Ranije je Ukrajina već ispunila jedan od uslova za dobijanje zajma MMF – usvojila je antikrizni plan usmjeren na podršku domaćeg finansijskog sektora.
  Isti plan takođe predviđa zaštitu prava bankarskih ulagača i osnivanje stabilizacionog fonda  na račun prihoda od privatizacije  i plasmana državnih hartija od vrijednosti.
  Ukrajina će se, u svakom slučaju, naredne godine suočiti sa vrlo ozbiljnim izazovima u privredi, a doktorka ekonomskih nauka iz Harkova, Natalija Vitreniko, ukazuje da je sadašnja situacija u ekonomiji njene zemlje mnogo dramatičnija nego što to zvaničnici u Kijevu priznaju.
 Vitrenkova je za najnoviji broj moskovskog nedeljnika “Zavtra” izjavila da će Ukrajina ove godine imati budžetski deficit u vrednosti tri milijarde dolara i da je spoljni dug već narastao na 107 milijardi dolara, ili 70 odsto vrijednosti BDP – a.
 Kao veliki problem Vitrenkova dalje navodi i činjenicu da će njena zemlja ove godine zabeležiti veoma visok deficit u spoljnoj trgovini  i da samo u razdoblju do kraja 2008. treba vratiti 8,8 milijardi dolara spoljnog duga, a tokom 2009., još 12 milijardi.
 Novac za regulisanje navedenih dugova Ukrajina je, prema rečima Vitrenkove, pozajmila od MMF -a, ali uz niz teških uslova, od kojih su, prema njenoj ocijeni, najteži oni koji se odnose na obaveznu prodaju obradivog poljoprivrednog zemljišta privatnim investitorima, a takođe i privatizaciju naftno – gasnog sistema zemlje.
 Fond je, osim toga, obavezao Ukrajinu da  zamrzne sve programe socijalne pomoći i ne povećava minimalnu platu zaposlenih do 2011. godine, ističe Vitrenkova, uz opasku da će to dovesti do daljeg naglog smanjenja broja stanovnika u nekadašnjoj sovjetskoj republici.
 Prema popisu sačinjenom neposredno prije raspada Sovjetskog saveza, Ukrajina je tada imala 52,5 miliona žitelja, dok se broj stanovnika u toj zemlji ove godine smanjio na manje od 47 miliona.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!