Capital.ba

Izvoz krompira u EU – rezultat rada svih nadležnih u BiH

24.07.2015. / 11:46

krompirSARAJEVO, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja saopštila je da je izvoz merkantilnog krompira u EU kruna višegodišnjeg rada Uprave i nadležnih organa i institucija Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, odnosno priznavanje rezultata kontinuiranog višegodišnjeg sprovođenja Programa posebnog nadzora nad karantinskim štetnim organizmima, koje je u BiH počelo 2011. godine.

Iz Uprave je saopšteno da su se za sprovođenje Programa morali steći uslovi, što podrazumijeva donošenje potrebnog zakonodavstva usklađenog sa zakonodavstvom EU, obuke laboratorijskog osoblja, fitosanitarne inspekcije, administrativnog osoblja i poljoprivrednih proizvođača, kao i nabavka neophodne opreme fitosanitarnim laboratorijama.

“Osim izuzetno važne činjenice da u BiH za četiri godine sprovođenja Programa nije utvrđeno prisustvo najznačajnijih karantinskih štetnih organizama koji prozrokuju smeđu trulež krompira, te prstenasti trulež, od izuzetne je važnosti da su nezavisni eksperti potvrdili da je u BiH u oblasti zdravlja bilja uspostavljen funkcionalan fitosanitarni sistem”, ističe se u saopštenju.

Iz Uprave BiH za zaštitu bilja naglašavaju da su obaveze svih nadležnih organa i institucija, kao i poljoprivrednih proizvođača ne samo održavanje dostignutog nivoa uspostavljenog sistema, već i dodatno jačanje i nadogradnja fitosanitarnog sistema u BiH.

Najznačajnije je da se Program mora sprovoditi u kontinuitetu i narednih godina i to sa povećanim brojem uzoraka, jer se revizija FVO u sektoru zdravlja krompira može očekivati već naredne godine, pa s tim u vezi svi moraju biti spremni, jer u slučaju da se novom inspekcijom utvrde značajni nedostaci ili nedosljednosti, odluka o izvozu može biti opozvana.

Osim aktivnosti u vezi sa krompirom, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja, zajedno sa nadležnim organima Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, mora početi da sprovodi i druge programe posebnog nadzora nad drugim značajnim i potencijalno opasnim karantinskim štetnim organizmima, a takođe i ubrzano i predano raditi na uspostavljanju sistema i u drugim oblastima.

“Zbog toga, Uprava poziva poljoprivredne proizvođače i odgovorna lica za zdravlje bilja kod proizvođača krompira u BiH da kontinuirano i sa najvećom pažnjom i ozbiljnošću nastave da prate zdravstveno stanje krompira i o svim uočenim simptomima blagovremeno obavijeste nadležne organe i institucije, kao i da slijede i dosljedno primjenjuju zakon, podzakonske i druge akte u vezi sa ovim”, navodi se u saopštenju.

Evropska komisija 17. jula donijela je oduku kojom je BiH stavljena na listu zemalja koje mogu u EU da izvoze krompir. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!