Capital.ba

Izvoz hrane iz BiH opasno ugrožen

19.04.2012. / 7:50

BANJALUKA, Domaće mlijeko, jaja i piletina će se ponovo do kraja godine naći pod lupom inspektora evropske Kancelarije za hranu i veterinarstvo (FIO), koji će procijeniti da li BiH posjeduje odgovarajuće sisteme proizvodnje i kontrole ovih proizvoda kako bi ih izvozila u EU.

Izvoz domaćih prehrambenih proizvoda u EU za BiH postao je jedan od “gorućih problema” od kada je ozvaničeno da će Hrvatska naredne godine postati članica EU.
BiH u EU od ukupnog prehrambenog asortimana za sada može izvoziti samo ribu, a uprkos ranijim pozitivnim očekivanjima za mogućnost izvoza piletine i jaja od evropske inspekcije dobili smo “crveni karton”.
Drago Nedić, direktor Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan”, rekao je da je segment mljekarstva jedan od ključnih za dobijanje izvozne dozvole za EU, jer od njega u narednoj godini zavisi posao oko 6.000 farmera u BiH.
“Radimo na ubrzavanju dolaska evropske inspekcije koja bi trebalo da prekontroliše mogućnost izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u EU”, rekao je Nedić.
Nedić je, uprkos ranijim propalim pokušajima BiH da izveze prehrambene proizvode u EU, rekao da bi oblast proizvodnje i kontrole mlijeka ovaj put mogla dobiti pozitivnu ocjenu evropske inspekcije (FIO).
Nedić je objasnio da bi neki segment proizvodnje prehrane dobio mogućnost izvoza u EU, mora da ispunjava evropske zahtjeve “od njive do trpeze”, što je za BiH trenutno veliki zalogaj.
Duljko Hasić, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, smatra da će posljedice nespremnosti i neprilagođavanja EU standardima ulaskom Hrvatske u EU biti strašne.
“Kompletan izvoz mlijeka iz BiH plasira se u zemlje članice CEFTA, a ovim zemljama u koje izvozimo Hrvatska prednjači sa 57 odsto, ili 42,71 milion litara mlijeka. Ovo je primjer iz kojeg se jasno vidi u kojoj će mjeri samo kroz jedan segment proizvodnja BiH biti ugrožena”, rekao je Hasić.
On je povodom novog dolaska inspektora Kancelarije za hranu i veterinarstvo (FIO) podsjetio da je u njihovim ranijim ocjenama domaća hrana dobila visoke ocjene kvaliteta, ali da dobijanje izvoznih dozvola koči nepostojanje odgovarajuće infrastruktura kontrole kvaliteta.
Hasić je najavio da bi usvajanjem budžeta BiH za stvaranje infrastrukture i stvaranje mogućnosti za postizanje evropskih standarda bio predviđen iznos od 80 miliona KM, ali je dodao kako ipak smatra da se u kompletnom postupku mnogo zakasnilo.
Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka FBiH, rekao je da su se nadležni u BiH preko noći sjetili da proizvođači treba da usvoje sve evropske uslove proizvodnje, što je nemoguće.
“BiH još nema ni krovni pravilnik o kvalitetu mlijeka na nivou BiH, na više od 70 odsto farmi u FBiH ima svega do pet grla, a sa tako usitnjenim proizvodnim sistemima se svakako ne ide u EU”, rekao je Nikšić.
On je istakao da je Hrvatska svoju legislativu i način proizvodnje usklađivala s evropskim standardima, dok se u BiH to, kao i obično, hoće obaviti preko noći. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!