Capital.ba

Izgubljeno najmanje devet godina staža

09.06.2009. / 8:30

hidrogradnja-radniciSARAJEVO,  Najmanje 10.000 radnika u Federaciji BiH i danas je na čekanju i oni očekuju da retroaktivno dobiju rješenja o otkazu, rekao je Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Istakao je da je problem što ovi radnici imaju pravo na uvezivanje staža samo do 5. maja 2000. godine, tako da su sve kasnije godine “izgubljene”.
“To je van pameti. Potrebno je da država posebnim aktima riješi ovaj problem”, dodao je Biber.
Napominje da su ovi radnici dobili otkaz 1992. godine, ali je poslije rata donesen zakon da ih se mora uvesti u status čekanja posla.
“Firme im trebaju ili ponuditi radno mjesto ili im retroaktivno dati otkaz i otpremnine. Postoji dio radnika koji su našli drugi posao. Bio je dobar princip da radne knjižice predaju u opštine ili zavode za zapošljavanje. Ali, većina tih ljudi radi ilegalno i nemaju uvezan staž od 2000. godine do sad. Nekima su radne knjižice uništene u ratu, nekima su ostale u firmi”, naglasio je Biber.
Kaže da je teško reći koliko je tačno radnika na čekanju, jer se mnogi još vraćaju iz izbjeglištva i traže da im bude riješen status, ali da ih ima više od 10.000.
“Bili su razni razlozi što su oni dobili otkaz 1992. godine. Recimo, u Rudniku željeza Ljubija svi koji nisu bili Srbi dobili su otkaz. Radilo se o 2.000 ljudi. Isti princip bio je u Federaciji BiH. Razlozi su bili i ti što su firme prestale da rade, što su radnici izbjegli”, dodao je Biber.
Jedna od firmi koja ima radnike na čekanju je Koksno-hemijski kombinat Lukavac. Oko 30 bivših radnika ovog kombinata tužilo je preduzeće, jer su retroaktivno, sa sedam godina kašnjena, dobili otkaz.
Direktor Koksare Vehid Mešić kaže da na čekanju imaju 864 radnika, a do sada je otkaz retroaktivno dobilo oko 150 uposlenika.
“Komisija za implementaciju člana 143, Zakona o radu i danas šalje rješenja i ona su obavezujuća. To je sistemska greška, ali takav je zakon. Radnicima na čekanju može biti uvezan staž do 2000. godine. Kada dobiju otkaz, dobiju i otpremnine, ali to je najviše nešto iznad 1.000 KM”, dodao je Mešić.
I oko 30 radnika firme “Šipad Vranica” iz Fojnice je na čekanju.
“Snalaze se svakako, žive od pijace. Čekaju da se firma preregistruje, da bude izvršena privatizacija i riješen staž od 1991. godine i onda će se vidjeti šta će biti s tim ljudima, ali biće tu i retroaktivnih otkaza sigurno”, rekla je Mirsada Salihagić, predstavnica radnika “Šipad Fojnice”, u koju su 1997. godine, kada je osnovana, prešli da rade radnici “Vranice”. Nezvisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!