Capital.ba

Hypo banka Banjaluka: Sada su depoziti klijenata najsigurniji

15.12.2009. / 7:35

Hypo banka1BEČ, BANJALUKA, Država je juče u potpunosti preuzela posrnulu bankarsku grupaciju Hypo Group Alpe Adria da bi bio izbjegnut slom šeste po veličini austrijske banke.
Austrijski ministar finansija Jozef Proel izjavio je da je riječ o najtežoj situaciji u austrijskom bankarstvu u proteklih nekoliko decenija.
“Prijetila je opasnost od nelikvidnosti banke i da država nije uskočila, danas bi u Hypo banci bila dramatična situacija”, rekao je Proel.
Odluka o preuzimanju donesena je poslije maratonskih pregovora austrijske vlade s vlasnicima Hypo banke koji su trajali cio vikend i u kojima je učestvovao i predsjednik Evropske centralne banke banke (ECB) Žan-Klod Triše. Sporazumom je predviđeno da BayernLB austrijskoj državi ustupi svojih 67 odsto udjela u Hypo banci za jedan evro, a za istu simbiličnu sumu svoje učešće prodaće i ostala dva suvlasnika – “Grawe” i pokrajina Koruška.
“Prema sporazumu dosadašnji vlasnici će u spasavanje banke uložiti 1,05 milijardu evra. Vlada Austrije će izdvojiti do 450 miliona evra, čime bi banka dobila dodatni kapital u iznosu od 1,5 milijardi evra”, rekao je Proel.
Dogovoreno je da njemačka bankarska grupacija BayernLB, koja je bila većinski vlasnik Hypo banke, obezbijedi 825 miliona evra, austrijska pokrajina Koruška 200 miliona evra, a 30 miliona evra austrijska osiguravajuća kompanija “Grawe”. Austrijska država uložiće, osim toga, u ugroženu banku do 450 miliona evra, a u spasavanju te grupacije učestvuju i domaće banke koje će staviti na raspolaganje 500 miliona evra, kako bi se ograničio rizik, odnosno povećala likvidnost banke. Banci je, prema nekim procjenama, potrebna injekcija u visini do dvije milijarde evra da bi izbjegla insolventnost koja joj prijeti zbog otpisa imovine i posljedičnog klizanja stope adekvatnosti kapitala ispod zakonom propisanog minimuma od četiri odsto. Još nije poznato kako će Vlada Austrije preuzeti kontrolu nad Hypo bankom, a kao mogućnost se nameće pretvaranje bar dijela prošlogodišnje državne pomoći od 900 miliona evra u vlasnički udio države.
U Vladi Austrije su istakli da su morali da reaguju na ovakav način, jer stari vlasnici nisu željeli da spasu banku. U BayernLB su, takođe, kazali da nisu imali izbora i drugog scenarija za Hypo banku.
“Za BayernLB je ovo težak, ali neophodan i ispravan korak”, rekao je prvi čovjek te njemačke banke Mihael Kemer.
Njemačka pokrajina Bavarska, većinski vlasnik BayernLB, u posljednje vrijeme je, kako bi se riješila Hypo banke, pominjala da će je pokloniti Austriji, ali je iz Beča odmah stigao odgovor da se ne radi o božićnom, već trulom poklonu zbog čega moraju učestvovati u njenoj konsolidaciji.
U Hypo banci su kazali da sada dobijaju snažnog, bogatog, respektabilnog i odgovornog vlasnika, navodeći da je to od najveće važnosti za njihove klijente i radnike.
“To će da znači najveći mogući nivo sigurnosti kojeg jedna banka može da uživa u ovom trenutku globalne finansijske i ekonomske krize i istovremeno da tu istu sigurnost ponudi svojim klijentima, a prije svega štedišama”, navode u Hypo banci.
Centralna banka Austrije pozdravila je dogovor za spas Hypo banke ocijenivši da je spriječena opasnost njenog odlaska u stečaj s veoma nepovoljnim posljedicama za njene klijente. Analitičari, takođe, ističu da je nacionalizacijom Hypo banke austrijska vlada spriječila ugrožavanje štednih uloga u toj zemlji. Šef ECB-a Triše rekao je da bi raspad Hypo banke mogao izazvati domino efekat na evropskom finansijskom tržištu i da je veoma značajno da je taj scenario spriječen.
U Hypo banci Banjaluka, jednom od dva ogranka austrijske grupacije u BiH, kažu da su depoziti njihovih klijenata i do sada bili sigurni, a da će ubuduće sa državom Austrijom, kao većinskim vlasnikom njihove matične grupacije, oni postati najsigurniji.
“Vrlo snažno i sigurno ulazimo u narednu godinu s ispunjenim osnovnim preduslovima, a to je adekvatnost kapitala i likvidnost. Najavljene promjene mogu samo popraviti trenutnu situaciju i čak doprinijeti jačanju povjerenja naših klijenata, od građana pa do privrednog i javnog sektora”, kaže Srećko Bogunović, direktor Hypo banke Banjaluka.
On kaže da od novog vlasnika u kratkom roku ne očekuje nove smjernice za poslovanje, navodeći da su se mjere koje su već preduzeli u okviru restrukturiranja tokom 2009. godine pokazale dovoljno efikasnim.
“Ovu godinu krize smo, kao i ostale članice Hypo Groupa, iskoristili za reorganizaciju poslovanja u cilju što veće efikasnosti i ekonomičnosti i samim tim još bolje usluge za krajnjeg korisnika. Tokom ove godine mnogo smo uradili na usklađivanju sa zahtjevima Basela II kada je u pitanju tretiranje rizika, posebno kreditnog rizika. Pojednostavljeno, značajno smo smanjili troškove, povećali rezervacije za kreditne gubitke, koje su svakako negativno uticale na profitabilnost, unaprijedili upravljanje rizicima i podigli efikasnost poslovnih procesa”, ističe Bogunović.
Agencija za bankarstvo FBiH saopštila je da se s povjerenjem može očekivati da su preduprijeđene i otklonjene sve prijetnje i sumnje za dalje normalno poslovanje Hypo banke, što bi trebalo da se pozitivno odrazi i na veću poslovnost i stabilnost i svih njenih banaka kćerki, uključujući i Hypo banku Mostar, koja je u njihovoj nadlženosti. U Agenciji ističu da mostarska banka normalno posluje i da se ne nalazi u problemima u koje je zapala njena majka banka. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Hypo banka Banjaluka: Sada su depoziti klijenata najsigurniji

    1. Bojan B.

      Zato i treba povuci novac da ne dodje do propadanja nase privrede uslijed kriminalnog ponasanja banaka !

    2. jazavac

      Zbog ovakvih sto neargumentovano pozivaju na povlacenja para iz banaka, do problema i dolazi… Sjecate se panike i ovakvih “pametnjakovica” krajem prosle godine kad je narod krenuo razrocavati i dizati pare iz banaka, pa 2 dana nestalo kesa (niko ne drzi milione u blagajni), a za par dana svi dobili pare i vratili ih u banke (i izgubili kamatu naravno :))))

      Jeste li normalni??? Pa hypo banka cini 40% bankarskog trzista RS, pogledajte malo bilanse ove banke, pa sta mislite, kad bi ona propala da bi bilo koje preduzece prezivjelo???

      Komentari tipa “propade banka” a bez ikakve argumentacije bi trebali biti sankcionisani….

    3. bosman

      Narode, sami se hvale a došli su do dna. Vuci novac iz ove banke dok još imaš vremena. Biće isto kao sa starom deviznom štednjom

    4. lemi

      ne pitam ja radi sebe :D

    5. zdrav razum

      lemi, pa kako može da se odrazi kad hypo u rs posluje kao domaća banka, tj. banka koja registrovana po pravilima koja ovde važe i prati u svom radu propise i pravila(tj. minimalne standarde poslovanja – http://www.abrs.ba/propisi/propisi.htm)koji su propisani od strane lokalnog supervizora, tj. agencije za bankarstvo.
      dakle, dok god banka (i hypo i volksbank i ona pravoslavna iefk) ovde ispunjava te uslove agencija može samo da konstatuje da se vlasnik hypo grupe u austriji promijenio i da banka ovde i dalje radi po pravilima koja ovde važe (ima li zakonom propisanu adekvatnost kapitala – ima, je li likvidna – jeste, je li profitabilna, tj. hoće li ostvariti dobit – kažu da hoće, a i u polugodišnjem izvještaju na njihovm sajtu su pozitivni, da li ima adekvatne rezervacije za loše kreditne plasmane – kažu da imaju i sl.)

      a kad smo već kod pravoslavnih banaka, malo šale – sudeći po tome da su većina stanovništva u rs srbi i da se većina njih izjašnjava da su vjerujući pravoslavci iz toga proizilazi i da u bankama u rs, čije god da su većinom rade ti isti srbi i pravoslavci ;)

      šalu na stranu, mislim da bi komentator sa nickom Akcionar možda dao i najbolji komentar.
      Akcionar, javi see!

    6. lemi

      hm, da :D

      nego jesi li ti ucio u 6. razredu osnovne da su drzava i crkva razdvojeni prije nekih 500 godina?

    7. zoso

      pravioslavna banka postoji koliko i pravoslavne pare/novac
      volio bi još da mi se objasni kako vlada može uticati na odluke poslovnih banaka kada ih ne može “natjerati” da poštuju odluke Agencije za bankarstvo o reprogramu kredita građanima.
      A gdje bi vi držali/držite svoje pare ako ne kod ovih banaka gdje i vlada? kod Pavlovića ili Bobara?
      Usput i mene zanimaju odgovori na lemijeva pitanja

    8. sinisa

      pa imamo pravoslavnu banku pa vlada rs ne drzi pare kod nje vec u stranim bankama, jer u toj pravoslavnoj banci nema svoj menadzment na koji moze da utice. u hypo banja luka ima 23% drzavnih para, u volks 17%, u nlb 22%, u balkanu ima 16% pa vi vidite kako cemo da prodjemo.

    9. lemi

      naš narod jeste jadan, napaćen, prevaren, pokraden, ali je povrh toga i jako nepismen.
      u vezi s tim, na ovoj diskusiji smo naučili kako treba ulagati u pravoslavne banke, napravili nepostojeću vezu između hypo i volks banke, pozvali agenciju za bankarstvo na reakciju.
      niko nije upitao, a kamoli objasnio, da li kriza austrijske hypo banke može da se odrazi na hypo banku u republici srpskoj i kako. to bih i ja volio čuti.

    10. goca

      juče Hypo , danas Voks banka, šta rade u Agenciji za bankarstvo, pa ima li itko normalan ( sa moralnim – ljudskim načelima)da pojasni ovom jadnom, napaćenom, prevarenom, pokradenom i neznam više kako da nazovem ovaj narod, kako da se zaštiti od bjelosvjetskih lopuža i prevaranata.

    11. miki

      Kakva je to Banka kad ih njihovi vlasnici daju za euro, to je živi kreč. Ovdje bi trebalo da reaguje Agencija za bankarstvo i da upozori štediše da ne stavljaju depozite tu.

    12. laki

      Jest narod stoka, prevaren jednom i oni opet vjeruju švabi koji je godinam izvlačio pare sa Balkana.

      Da ih nije Austrija preuzela sad bi naše štediše sa obveznicama išli u Strazbur da štite svoja prava.

    13. miki

      Ljudi nakon ovoga nikom više ne vjerujem pogotovo ovima iz Hipa i Grawe osiguranja

    14. nikola

      Tako su govorili i prije ovog preuzimanja da uspješno posluju a oni bili pred kolapsom.

      Moj Siniša o kakvoj sreći govoriš ljudi bili pred kolapsom i da ih nisu ljudi preuzeli jadne štediše bi opet nastradale.

    15. sinisa

      e ovo je vrh da ne moze da bude veci. svaka vam cast i neka vam je sa srecom