Capital.ba

Hladno vrijeme i gasna kriza održavaju cijene nafte

08.01.2009. / 7:15

NJUJORK/LONDON,  Cijene nafte su juče, na dva indikativna svjetska tržišta u Njujorku i Londonu, blago oscilirale oko prethodno dostignutih vrijednosti,  u rasponu od približno 48 do 51 dolar po barelu.
 Navedeni nivo kotacija osnovne energetske sirovine se  održava od početka ove sedmice prvenstveno zahvaljujući hladnom vremenu u zemljama velikim potrošačima, ali i sve većim problemima u snadjevanju Evrope prirodnim gasom.
 Ukrajina je, naime, juče ujutro zatvorila i posljednji, četvrti,  terminal za transport ruskog gasa prema Evropi, a isporuke tog energenta za evropske kupce su nakon toga više nego prepolovljene i to bi vrlo brzo moglo da izazove veću tražnju i poskupljenje nafte, procjenjuju eksperti u Londonu, a prenosi agencija Rojters.
 Cijena američke lake nafte, za terminsku isporuku u narednom mjesecu, opala je, na Merkantilnoj berzi u Njujorku, 22 centa, na 48,36 po barelu, dok je ista količina zapadnoevropske nafte tipa “brent” u Londonu vredila 50,80 dolara, ili 27 centi više nego  u zaključnoj trgovini u utorak.
 Jučerašnji potpuni prekid transporta ruskog gasa do evropskih potrošača preko ukrajinske teritorije mogo bi, kako se procjenjuje u stručnim krugovima, da izazove veću tražnju nafte, jer se sukob Moskve i Kijeva oko uslova prodaje ruskog gasa Ukrajini za ovu godinu sve više zaoštrava.
 Rojteres podsjeća i na sličnu situaciju od prije tri godine kada je takođe, zbog nesporazuma između Moskve i Kijeva, došlo do krize u snabdjevanju Evrope gasom iz ruskih izvora, nakon čega su cijene nafte prilično naglo skočile.
 Na američko tržište nafte je, inače, umirujuće djelovao izvještaj Energetske informativne administracije SAD da su zalihe goriva u zemlji uvećavaju usljed usporavanja tražnje, što je izazvalo i rast rezervi nafte tokom prošle sedmice za 900 hiljada barela. Očekuje se, osim toga, povećanje stokova svih osnovnih naftnih derivata, uključujući i benzin.
 Cijene sirove nafte na svjetskom tržištu su, inače, uvećane tokom protekle tri nedelje oko 50 odsto, nakon što su 19. decembra opale na svega 32,40 dolara po barelu.
 Na osjetan uspon cijena glavne energetske sirovine uticala je, svakako, odluka Organizacije izvoznika nafte – OPEK – da snizi dnevnu proizvodnju u kratelu za dva miliona barela.
 Napad izraelske vojske na palestinske pobunjenike u Gazi i nekim drugim gradovima takođe je doprinio poskupljenju “tečnog zlata”, jer okolne zemlje u regionu gdje traje  sukob pokrivaju oko trećine dnevne tražnje sirove nafte u svijetu.
 Sadašnji nivo cijena održava, osim toga, jasna rješenost svih članica OPEK da se drže najnovijeg dogovora o smanjenju proizodnih kvota, kao i njihova javno izražena spremnost da dodatno snize produkciju, ukoliko to tržišne okolnosti budu zahtjevale.
 Članice OPEK -a su od septembra minule godine snizile dnevnu proizvodnju tri puta, za više od četiri miliona barela, u nastojanju da spriječe dalji pad cijena i stabilizuju situaciju na međunarodnom naftnom tržištu, ukazuje agencija Blumberg.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!