Capital.ba

Gorivo i dalje po staroj cijeni

17.05.2010. / 11:36

BEOGRAD, Iako je osmo poskupljenje goriva u ovoj godini zvanično dozvoljeno u noći između petka i subote, većina pumpadžija nije podigla cijene.
Dokle će tako biti zavisi od velikih igrača. Sve oči su uprte u Naftnu industriju Srbije i njihove poteze oko promjene cjenovnika.
U ovoj kompaniji, međutim, još ne mogu da kažu kada će nova korekcija biti izvršena i za koliko. S druge strane, privatnici tvrde da evrodizel može da ostane i do 10 dinara jeftiniji, ali da benzin mora da poskupi.

Prema novoj korekciji cijena derivata, najviša propisana cijena benzina je 119,40 dinara, a evrodizela skor 121 dinar.

Međutim, na NIS-ovim benzinskim stanicama, litar benzina je i tokom vikenda koštao 113,70 dinara, a litar evrodizela 107,90 dinara. U NIS-u nisu mogli da nam kažu da li će derivati na njihovim pumpama poskupjeti tokom ove nedelje.
– Politika NIS-a je da cene u maloprodaji budu u okviru strategije tržišnog razvoja i politike optimalnih cena – bilo je sve što su nam rekli u kompaniji.

Ni drugi veliki igrač na srpskom tržištu „Lukoil“ nije podigao svoje cijene. Benzin se kod njih može kupiti za 115,70 dinara, a evrodizel za 108,90 dinara.

NIS

Benzin – 113,70
D2 – 97,50
Evrodizel – 107,90

Lukoil
Benzin – 115,70
D2 – 98,50
Evrodizel – 108,90

U skladu sa ovakvom odlukom, i manji privatni prometnici vagaju kako da postupe. Uglavnom kažu da će u skladu sa odlukama NIS-a odlučivati o cijenama na sopstvenim pumpama.

Ipak, kako navodi Nebojša Atanacković iz kompanije „Nafta“, cijene benzina će morati da koriguju svi, dok će evrodizel do daljeg ostati bar desetak dinara jeftiniji nego što je maksimalno dozvolila i propisala država.

Ovakva igra sa cijenama inače traje od početka godine, a započeo ju je NIS, kada je na svojim pumpama snizio cijene derivata. Uskoro su ovaj primjer počeli da slijede i „Lukoli“ i OMV. Ostali privatnici su negodovali, pozivajući se na monopolski položaj NIS-a, ali su ubrzo i oni popustili.

Kako je zarada na evrodizelu, koji se jedini slobodno uvozi kod nas, od 15 do 20 dinara, pristali su da i oni spuste cijene. Ipak, sve vreme tvrde da je zarada na benzinu gotovo nikakva. Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!