Capital.ba

Golić: Evidentan napredak u implementaciji projekta

16.05.2012. / 13:07

BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske /RS/ Srebrenka Golić izjavila je tokom susreta sa predstavnicima Misije Svjetske banke da je kadrovskim jačanjem resora za koordinaciju projekata, razvoj i evropske integracije u ovom ministarstvu došlo do evidentnog napretka u implementaciji Drugog projekta za upravljanje čvrstim otpadom.

Ona je izrazila očekivanja da će se procenat potrošnje odobrenih kreditnih sredstava Svjetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj iz kojih se finansira ovaj projekat, značajno povećati tokom ove građevinske sezone, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose s javnošću.

Golićeva  je upoznala Misiju Svjetske banke sa finansijskim problemima sa kojima se suočavaju komunalna preduzeća u  Srpskoj i sa planovima za izradu zakona koji bi bio pravni osnov za sanaciju i restruktuisanje ovog sektora.

Ona je obavijestila predstavnike Svjetske banke da su izrade studija izvodljivosti za izgradnju regionalnih sanitarnih deponija u regijama Stara i Istočna Hercegovina pri kraju.

Golićeva je izrazila očekivanje  da će se, na osnovu rezultata studija, u implemetaciju ovog projekta uključiti i opštine iz tih regija, ali da će konačna odluka biti donesena na osnovu kriterijuma ekonomske isplativosti.

Ona je  podsjetila da se studije izvodljivosti za izgradnju regionalnih deponija u regijama Stare i Istočne Hercegovine finansiraju iz grant sredstava, te da su u toku pregovori za dobijanje grant sredstava za izradu studije izvodljivosti za izgradnju regionalne deponije za opštine Sarajevsko-romanijske regije.

Specijalista za nabavke Svjetske banke Kašmira Daruvala pozitivno je ocijenila do sada provedene procedure nabavki roba i usluga u okviru ovog projekta i pohvalila je angažman Implementacione jedinice i Resora za koordinaciju projekata na implementaciji ovog projekta u Srpskoj.

Tim lider Svjetske banke za ovaj projekat Vesna Frančić istakla je da je u posljednjih nekoliko mjeseci zabilježen intenzivan napredak u implementaciji Projekta u Banjaluci, Prijedoru i Zvorniku.

Ona je konstatovala da su procedure i pripremni radovi za izgradnju regionalnih sanitarnih deponija u Prijedoru i Zvorniku te nove faze Regionalne deponije u Banjaluci odlično urađeni.

Frančićeva  je iznijela stav Misije da je Srpska, kada je implementacija ovog projekta u pitanju, u odličnoj poziciji i da je uspjeh što će u implementaciji učestvovati dva javna preduzeća za upravljanje regionalnim deponijama koja su učestvovala i u Prvom projektu i što su se u projekat uključile dvije nove regije – Prijedor i Doboj.

Na osnovu odluke Narodne skupštine RS  iz juna 2009. godine,  Srpska je prihvatila zaduženje prema Svjetskoj banci – Međunarodnoj asocijaciji za razvoj (IDA) po Drugom projektu za upravljanje čvrstim otpadom u iznosu od 6,75 miliona  dolara i prema  Evropskoj banci za obnovu i razvoj u iznosu od 11,25 miliona  dolara.

U projekat su, trenutno, uključena tri preduzeća koja upravljaju regionalnim deponijama čvrstog otpada: JP “Komunalne usluge” Prijedor , koje upravlja deponijom koja pokriva opštine Prijedor, Kozarska Dubica i Oštra Luka, JP “Regionalna deponija” Zvornik, koja upravlja deponijom koja pokriva opština Zvornik, Bratunac, Vlasenica, Šekovići, Srebrenica, Milići i Osmaci iz RS, te federalne opštine  Kalesija i Sapna,  i JP “Dep-ot” Banjaluka  koja upravlja regionalnom sanitarnom deponijom u Ramićima na koju otpad deponuju Grad Banjaluka i opštine Laktaši, Prnjavor, Srbac, Gradiška,Čelinac, Kotor Varoš i Kneževo. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!