Capital.ba

Fuzija u jedno novo preduzeće

29.12.2010. / 7:20

BANJALUKA,  Poslovnim planom reorganizacije pet strateških preduzeća iz sastava ranijeg banjalučkog poslovnog sistema “Čajavec” predviđa se reorganizacija stečajem i prenosom njihove imovine na jedno novo preduzeće koje ima tržišnu perspektivu.
Stalna imovina tog novog preduzeća prema početnom bilansu stanja bila  bi 20,69 miliona KM, navodi se u  Poslovnom planu kojeg je sačinila Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća (RARS).
Riječ je o preduzećima “Čajavec – Specijalni uređaji”, “Čajavec – Mjerno-detektorski uređaji”, “Čajavec – Profesionalna elektromehanika”, “Čajavec – Prostorna tehnika” i “Čajavec – Telekomunikacije i elektronika”, čija djelatnost je iz oblasti namjenske proizvodnje, a  većinski vlasnik sa više od  62 odsto kapitala jeste Vlada Republike Srpske.
Planom reorganizacije predviđeno je da se obaveze prema povjericima izmire reprogramom u iznosu od 5,18 miliona KM, konverzijom djela potraživanja od 4,14 miliona KM u akcijski kapital, te prodajom imovine novog, reorganizovanog preduzeća, koja nije nepohodna za nastavak njegovog poslovanja, u visini od 1,03 miliona KM.
Predviđeno je da reprogram obaveza  bude izvršen  u jednakim iznosima godišnjih otplata od 1,03 miliona KM.
Prema pregledu ukupnih obaveza, najveći iznos – od 4,82 miliona KM su obaveze prema fondovima, te 3,54 miliona KM obaveza za zarade i nakande zarada.
Kada je riječ o  početnom bilansu stanja tog novog preduzeća – vrijednost kapitala iznosila bi 15,78 miliona KM, gdje bi iznos akcijskog kapitala iznosio 11,59 miliona KM.
Poslovni plan reorganizacije polazi od sagledavanja cjelokupne situacije u svih pet preduzeća koji bi se fuzionisali u jedno, gdje su četiri na granici solventnosti, dok kod “Telekomunikacija i elektronike” dugovanja prelaze vrijendost njegove imovine.
U tih pet preduzeća ukupno je zaposleno 187 radnika. Njih 77 odsto starije je  od pedeset godina, a samo jedan radnik je mlađi od četrdeset godina, te da bi za penzinosanje radnika kojima je ostalo tri godine do penzije bio potreban iznos viši od  700 hiljada KM.
Perspektivni programi novog, fuzionisanog preduzeća podijeljeni su u tri grane, i to: remont uređaja, proizvodnja i prodaja uređaja iz postojećeg proizvodnog programa, te osvajanje, proizvodnja i prodaja novih proizvoda.
Predviđeno je da to novo preduzeće prihod ostvaruje po dva osnova, i to redovnom djelatnošću i od iznajmljivanja prostora.
U Poslovnom planu date su i varijante bilansa uspjeha  od naredne, pa do 2015. godine, gdje bi, prema pesimističkoj varijanti, ukupna neto dobit za period od 2011. do 2015. godine bila 4,95 milina KM, a prema optimističkoj varijanti njena ukupna vrijednost u tom periodu  bila bi 7,48 miliona KM.
Vlada Srpske je na prošlonedjeljnoj sjednici prihvatila ovaj poslovni plan i  dala saglasnost Poreskoj upravi Srpske za pokretanjem stečaja na ovih pet preduzeća.
Takođe,  predloženo je predstavnicima Poreske uprave i vanbudžetskih fondova u Odboru povjerilaca, kao i ostalim povjeriocima u kojima Republika Srpska  ima većinski kapital, da glasaju za donošenje plana reogranizacije putem stečaja, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!