Capital.ba

Finansiranje projekta digitalizacije jedan od izazova

27.04.2009. / 17:13

digitalno-emitovanjeSARAJEVO, Jedan od glavnih izazova prelaska sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje jeste finansiranje projekta digitalizacije naročito u kontekstu ekonomske krize, jedan je od zaključaka ministarskog okruglog stola održanog danas u okviru regionalnog seminara o temi prelaska sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje u zemljama centralne i istočne Evrope.

“Ministri su zaključili da je neophodna saradnja zemalja regiona, i u tom smislu skup predstavlja početnu osnovu za bližu saradnju zemalja regiona i Međunarodne unije za telekomunikacije”, rekao je Srni zamjenik ministra komunikacija i transporta BiH Veselin Poljašević koji je informisao učesnike skupa u Beogradu o aktivnostima koje je Savjet ministara BiH do sada preduzeo u ovoj oblasti.

Poljašević je ovom prilikom naglasio da je BiH na vrijeme prepoznala potrebu preduzimanja aktivnosti u vezi sa prelaskom sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje, te su tako već u maju 2006. godine Ministarstvo komunikacija i transporta BiH i Regulatorna agencija za komunikacije /RAK/ osnovali DTT forum BiH.

On je u izjavi Srni podsjetio da je politika sektora emitovanja koju je Savjet ministara BiH usvojio početkom 2007. godine definisala zadatke DTT foruma od kojih je najvažniji bio izrada strategije digitalne televizije u BiH.

“U februaru 2009. deponovan je instrument ratifikacije finalnih akata kog generalnog sekretara Međunarodne unije za telekomunikacije,što znači da je BiH preuzela obavezu da pristupi procesu digitalizacije”, istakao je Poljašević.

On je podsjetio da je u toku 2007. godine Savjet ministara BiH imenovao članove ekspertske grupe za praćenje realizacije projekta digitalizacije.

“Ova grupa je analizirala postojeće stanje i konstatovala da je i pored učinjenih pomaka na uvođenju digitalnog emitovanja u BiH, cjelokuopni proces digitalizacije uslovljen tehničkim osposobljavanjem javnog RTV sistema BiH da preuzme vodeću ulogu u samom procesu digitalizacije emitovanja”, rekao je Poljašević.

Prema njegovim riječima, ovoj činjenici treba dati akcenat s obzirom da je postojeća prenosna i emisiona infrastruktura zastarjela i analogna.

“Potrebno je da dođe do potpune zamjene i digitalizacije prenosnog sistema javnog RTV sistema, što je faktički preduslov kompletne digitalizacije jer bez ovog BiH ne može u potpunosti ispunjavati svoje međunarodno preuzete obaveze”, podvukao je Poljašević.

Prema njegovim riječima, u narednim danima očekuje se da će Savjet ministara BiH usvojiti Projekat digitalnih radio relejnih veza javnog RTV sistema u BiH a u narednim sedmicama i Nacrt strategije prelaska sa analogne na digitalnu zemaljsku radio difuziju koje je izradio DTT forum, a za koju se trenutno izrađuje akcioni plan implementacije.

“Nakon toga ćemo ući u novu fazu aktivnosti, u kojoj će biti neophodno učešće ne samo Savjeta ministara BiH i RAK-a, već i industrije, stručne javnosti i građana kako bi ostvarili cilj da najkasnije do kraja 2011. godine potpuno promjenimo način emitovanja i pređemo na digitalnu zemaljsku radio difuziju”, istakao je Poljašević dodavši da će ovo ministarstvo učiniti sve napore da to postigne.

Regionalni seminar koji je počeo danas trajaće do 29. aprila, a organizovala ga je Međunarodna unija za telekomunikacije i Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo Srbije.

Predstavnici RAK-a predstaviće tokom sutrašnjeg dana tehnička riješenja za koje se BiH opredijelila u procesu digitalizacije.

Delegaciju BiH na skupu čine predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, RAK-a i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!