Capital.ba

Ekonomije Baltika najviše pogođen starenjem stanovništva

06.10.2015. / 6:20

penzioneriNJUJORK, Ekonomije pribaltičkih zemalja u narednih 20 godina mogu, više od drugih zemalja Evropske unije, da budu pogođene brzim tempom starenja društva, navodi se u dokumentu bonitetne kuće Mudis (Moody”s Investors Service).

Letonija, Litvanija i Estonija imaće najveće probleme s obezbjeđenjem starije generacije, jer starenje društva rapidno raste, a bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku je znatno niži od prosjeka EU, što ne samo koči rast u dogoročnoj perspektivi, nego i stvara dodatni fiskalni pritisak, kaže se u izvještaju.

Autor dokumenta Evans Volmans ističe da će, prema podacima agencija za statistiku EU – Evrostata, udio starijih ljudi u baltičkim zemljama porasti sa 18 odsto 2013. godine, na 25 – 29 odsto 2060. godine, prenio je Finmarket.ru.

Pored toga, u Letoniji je 36,1 odsto stanovništva starijeg od 65 godine u riziku od siromaštva, što je drugi najviši pokazatelj u EU, pokazuju najnoviji podaci Evrostata za 2013. godinu.

Iznad te vrijednosti je samo Bugarska – 57,6 odsto. U Rumuniji iznosi 35 odsto, u Hrvatskoj 31,9, Litvaniji 31,7, a u Estoniji 28,0 odsto.

Najniži rizik od siromašenja starijeg stanovništa je u Holandiji (6,1 odsto), Luksemburgu (7,0), Českoj i Francuskoj (po 10,4 odsto).

U starosnoj grupi do 65 godina udio u riziku od siromaštva u 2013. godini najveći u EU je bio u Bugarskoj (45,7 odsto), Rumuniji (41,3), Grčkoj (38,9), Mađarskoj (36,3), Letoniji (34,9), Irskoj (31,8) i Litvaniji (30,6 odsto).

U Estoniji je iznosio 22,6 odsto, a najniži je bio u Češkoj (15,5), Finskoj (15,8) i Švedskoj (16,4 odsto).

U EU riziku od siromaštva, u prosjeku podliježe 25,9 odsto stanovništva starosti do 65 godina i 18,2 odsto građana sa navršenih 65 godina, navedeno je u izvještaju Mudisa. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!