Capital.ba

Ekonomija Crne Gore na “klimavim” nogama

24.05.2012. / 9:07

VAŠINGTON, Stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) predviđaju da bi ekonomski rast u Crnoj Gori u ovoj godini mogao iznositi samo 0,2 odsto, poslije 2,5 procenata u 2011.

U izvještaju, koji je sačinio tim MMF-a koji je nedavno boravio u Crnoj Gori, upozorava se na značajno i kontinuirano gomilanje javnog duga i sve slabiju likvidnost u ekonomiji.

Postignut je napredak u obnovi bankarskog sistema, inicirana je fiskalna konsolidacija, ali slaba ekonomija i politički faktori su i dalje prisutne prepreke, navodi se u analizi.

Ekonomski indikatori pokazuju značajan pad aktivnosti u četvrtom kvartalu 2011. godine.

Kao glavni nosilac rasta u 2012. godini navodi se turizam, zbog profita od novih smještajnih kapaciteta, smanjivanja troškova i preorijentacije na paket aranžmane.

Potražnja za stanovima i kućama te investicije i dalje su slabi, a nastavljen je i pad kredita.

Banke su značajno smanjile svoje balanse kao odgovor na smanjenje domaćih depozita. Duboki problemi u preduzećima ponovo izlaze na vidjelo. Stopa nezaposlenosti ostala je 18 odsto, a visok javni deficit mogao bi biti još veći.

Trendovi prihoda i rashoda u prvom dijelu 2012. su ispod budžetskog plana. Nesigurna situacija oko Kombinata aluminijuma Podgorica nosi stalni rizik.

Stručnjaci MMF-a smatraju da su preambiciozni planovi vlasti da će deficit u 2012. biti 1,2 odsto i da će dostići balans u 2013. Oni smatraju da se treba fokusirati na hitno smanjenje deficita i brzu dinamiku vraćanja dugova.

Postoji širok konsenzus da buduće ambiciozne strukturalne reforme mogu biti postignute bez velikih žrtava, angažovanjem velikih crnogorskih potencijala,posebno u energetskom i turističkom sektoru. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!