Capital.ba

Dug firmi u RS povećan za 650 miliona KM

13.09.2010. / 8:20

BANJALUKA,  Dugovi preduzeća i zadruga u RS u prvom polugodištu ove godine povećani su za 651 milion KM, odnosno osam procenata u odnosu na isti period lani, i dostigli su 8,8 milijardi KM.

Analiza finansijskih izvještaja 1.854 privredna društva u RS, koja su Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) dostavila polugodišnje bilanse, pokazuje da su njihove kratkoročne obaveze povećane za devet odsto, na oko 5,8 milijardi KM. Dugoročne obaveze istovremeno su porasle za nepunih šest procenata, na tri milijarde KM.
Najveće dužničko opterećenje odnosi se na kreditne obaveze u iznosu od oko 3,1 milijardu KM, što je povećanje za 14 odsto. Po visini slijede obaveze prema dobavljačima u iznosu od oko 2,5 milijardi KM, uz rast od četiri procenta, koji je uslovljen isključivo snažnim skokom dugova u tom segmentu prema povezanim licima za više od trećinu, dok su obaveze prema “spoljnim” isporučiocima, pak, smanjene za tri procenta.
U privrednoj zajednici kažu da se preduzeća sve teže nose sa posljedicama svjetske ekonomske krize. Kao najveći problem navode nelikvidnost, odnosno lanac neplaćanja koji, prema nedavnom istraživanju Statističke kancelarije EU – Eurostata, u našoj državi prosječno traje duže od 100 dana, po čemu je situcija gora samo u Srbiji i Albaniji, što posljedično firmama otežava izmirenje tekućih obaveza.
“Ekonomska kriza se evidentno produžila i na ovu godinu, što pored povećanih obaveza, pokazuju i generalno pogoršani finansijski rezultati preduzeća”, ukazuje Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS.
Prema polugodišnjim bilansima, preduzeća i zadruge u Srpskoj evidentirali su veći zbirni rast poslovnih troškova u odnosu na prihode. Neto dobit privrednih društava smanjena je tako za 15,4 odsto, na 369,5 miliona KM, dok je gubitak istovremeno povećan za 11 odsto, na 285,2 miliona KM.
U Konfederaciji sindikata kažu da je privreda nesumnjivo pritisnuta otežanim uslovima poslovanja, ali ističu da se kriza ne smije prvo svaljivati na teret radnika, što se, smatraju, upravo dešava. Ukazuju na podatak da su gotovo najveću stopu rasta obaveza u 2010. bilježili dugovi prema zaposlenima i to za 28 odsto, dostižući skoro 318 miliona KM.
“Umjesto da poslodavcima na prvom mjestu bude isplata ličnih dohodaka radnicima, oni to stavljaju na zadnje mjesto. Na ruku im ide to što se radnici u uslovima krize ne bune previše, strahujući da ne izgube i takvo radno mjesto”, kaže Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS.
Upitan da li odgovornost za takvu situaciju snose i neaktivni sindikati, Belenzada je ocijenio da su kršenja radničkih prava, ipak, dosta izraženija u preduzećima u kojima ne postoji sindikalno organizovanje.
U Privrednoj komori navode, pak, da se na osnovu zbirnog podatka o rastu dugova firmi prema zaposlenima ne mogu izvoditi generalni zaključci.
“Potrebno je napraviti dublju analizu, jer je lako moguće da je na ukupni rast obaveza prema radnicima uticao mali broj privrednih subjekata, poput ‘Novoteksa’, ‘Peveca’ i možda nekih drugih”, smatra Dragica Ristić. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dug firmi u RS povećan za 650 miliona KM

    1. Akcionar

      Meni se diže kosa na glavi od vijesti tipa “ispunili smo uslove za dobijanje četvrte tranše MMF kredita za podršku budžetu”. Znajući da taj novac ide za nerealno visoke plate budžetskim korisnicima i da ćemo ga morati vratiti sa kamatom, pitam se kuda plovi ovaj brod? Zar ljudi zaboravljaju da je ekonomija najjača snaga za odbranu suvereniteta…

    2. bosman

      Svođenje računa na kraju 2010. godine će biti da se čovek naježi od dobra koje mu ova vlast pravi.

    3. lemi

      samo da napomenem. ovaj gubitak je samo gubitak tekuceg perioda, a kumulativni gubici su daleko visi, i ako se oni uzmu u kalkulaciju, privreda republike srpske je negativna.
      s druge strane, akumulisani dobici gotovo i da ne postoje.
      e to je ono sto su ‘zaboravili’ reci.

    4. brkoug

      APIF na osnovu analize polugodišnjeg poslovanja 1.854 privredna društva u RS koja su dostavila obračun iskazuje: obaveze su 8,8 milijardi KM, od čega kratkoročne 5,8 i dugoročne 3 milijarde KM. Unutar toga najznačajnije su kreditne obaveze od 3,1 milijarde, dobavljačima 2,5 milijarde, ali i radnicima 318 miliona KM (u porastu za 28%). Ostvarena neto dobit je 369,5 miliona (u padu 15,4%) i gubici 285,2 miliona (u porastu za 11%). Naplativost potraživanja 0d 100 dana (jedino lošija u Srbiji i Albaniji). Privredna komora kao asocijacija poslodavaca tvrdi da na osnovu “zbirnih podataka o rastu dugova prema radnicima ne mogu se izvoditi generalni zaključci, a sindikat kao izgovor za svoju odgovornost tvrdi da je “kršenje radničkih prava dosta izraženije u preduzećima u kojima ne postoji sindikalno organizovanje”.Aktuelnu vlast sve ovo ne interesuje.Pitam se kakvo li mi je okruženje ako smo mi bolji od njega i da li čuvanje RS od Silajdžićevih verbalnih napada, uz zanemarivanje ovakvog stanja ekonomije ima smisla.Kako onda da vjerujem izjavama i tvrdnjama aktuelne vlasti? Jer na nesreću i bez dublje analize mi je jasno šta ovo znači i kuda vodi.Pogotovu što se sjećam i podataka iz prethodnih par godina.Rezigniran sam i tužan jer sam nemoćan bilo šta promijeniti u ovoj zoni sumraka.

    5. Perspektiva

      “U Privrednoj komori navode, pak, da se na osnovu zbirnog podatka o rastu dugova firmi prema zaposlenima ne mogu izvoditi generalni zaključci.”
      Simpaticna izjava, nema sta.