Capital.ba

Dinar u padu, berza u plusu

09.02.2008. / 13:28

BEOGRAD, Dinar je i u petak nastavio da pada, tako da je za jedan evro u pojedinim mjenjačnicama trebalo izdvojiti čak 84,5 dinara.

Na međubankarskom tržištu evro je vredio 83,4 evra, ali su banke iz straha od promjene vlasti povećale raspon između prodajne i kupovne cijene sa uobičajenih 10 na 50 para.

Prema ocjenama analitičara, politička kriza u zemlji do sada je uzrokovala pad domaće valute i velika kolebanja na berzi, a preti opasnost i da će strani investitori povući svoj kapital iz Srbije.

Prema zvaničnom kursu Narodne banke Srbije jedan evro je u petak vredio 83,25 dinara, odnosno za oko dinar i po više nego u utorak, 5. februara. U mjenjačnicama u Beogradu evro je, međutim, vredio mnogo više.

Ni na međubankarskom tržištu situacija nije bila drugačija. Saradnik u Privrednoj komori Srbije ekonomista Goran Nikolić kaže  da su banke jedan evro u petak na deviznom tržištu prodavale za oko 83,4 dinara.

“Raspon između kupovne i prodajne cijene evra, umjesto uobičajenih 10 para, bio je 50 para. Na taj način banke se štite od eventualno većeg pada vrijednosti dinara i od promjene politike ove zemlje, odnosno od mogućih posljedica ukoliko na vlast dođu antievropske snage, koje će izolovati Srbiju od ostatka sveta”, objašnjava Nikolić.

Analitičari sa Beogradske berze tvrde da politička kriza u Srbiji različito utiče na strane investitore.

“Određeni broj investitora koji “mjerka” našu zemlju kao potencijalno mjesto za investiranje i dalje čeka da situacija kod nas postane jasnija.

Takođe, postoji grupa investitora koji ne vole rizična ulaganja, a koji sada prodaju kupljene akcije i “izlaze” sa tržišta. Međutim, ima investitora koji našu političku krizu ne smatraju previše rizičnom za ekonomska kretanja i koji su i dalje vlasnici akcija u nekim preduzećima ili žele da ih kupe”, kažu analitičari.

Indeks najlikvidnijih hartija od vrednosti na Beogradskoj berzi Belex15 je u petak, poslje tri dana uzastopnog pada, zabilježio rast od 1,09 odsto u odnosu na četvrtak. Uprkos tome, Belex15 je od ponedeljka do petka ipak zabilježio ukupan pad, i to za ukupno 2,69 odsto.

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević ocenjuje da će se inostrani investitori povući iz Srbije ukoliko se politička kriza u zemlji ne završi ubrzo.

“Ukoliko budu raspisani izbori, stvari mogu da krenu u dva pravca. U zavisnosti od toga kakvu novu vlast budemo izabrali, možemo ili da privučemo još investitora iz inostranstva ili da već prisutne “nateramo” da povuku svoj kapital iz Srbije i prebace ga u neku drugu zemlju”, objašnjava Kovačević

On naglašava da bi za Srbiju, odnosno za privlačenje stranih ulaganja, najbolje bilo da trenutna kriza brzo bude prevaziđena i da se novi izbori odlože do kraja već postojećih mandata.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!