Capital.ba

Deficit budžeta Srbije za pola godine 116,7 milijardi dinara

26.07.2014. / 10:26

dinariBEOGRAD, Deficit budžeta Srbije u prvih šest mjeseci 2014. iznosio je 116,7 milijardi dinara, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Prema podacima sa sajta Ministarstva, u junu je ostvaren najniži deficit budžeta od početka ove godine u iznosu od 2,1 milijarde dinara, zahvaljujući rekordnom iznosu ostvarenih prihoda.

Prihodi budžeta u junu bili su 87,9 milijardi dinara, a rashodi 90 milijardi dinara, u šta nisu uključeni prihodi i rashodi indirektnih korisnika budžeta.

Poreski prihodi iznosili su 80,6 milijardi dinara, što je najviši nivo u 2014. godini, dok su neporeski prihodi iznosili sedam milijardi dinara.

Naglašeno je da je visok nivo prihoda ostvaren zahvaljujući rekordnoj uplati akciza, uplati poreza na dobit prema konačnom obračunu i dobrom prihodu po osnovu poreza na dodatu vrijednost (PDV).

Prihod od akciza u iznosu od 25,6 milijardi dinara rezultat je više faktora.

Kako je precizirano, povećana potrošnja goriva zbog poljoprivrednih radova rezultirala je većim prihodima po osnovu akciza na naftne derivate, dok je istovremeno dio akciza po osnovu obaveza za maj uplaćen početkom juna.

Treći razlog visokog priliva po osnovu akciza je bilo utvrđivanje novih iznosa akciza na duvanske proizvode u junu, navodi se na sajtu Ministarstva finansija i podsjeća da je uobičajeno da se u periodu prije utvrđivanja novih viših iznosa akciza povećava obim uvoza i proizvodnje cigareta, što se odražava na naplatu akciza.

Prihod po osnovu poreza na dobit iznosio je 16 milijardi dinara.

Podsjeća se i na pomjeranje roka za uplatu poreza na dobit po konačnom obračunu s marta na kraj juna, a pored toga i da se ove godine porez na dobit prema godišnjem obračunu prvi put uplaćivao po novoj stopi od 15 odsto.

PDV je naplaćen u iznosu od 32 milijardi dinara čemu je najviše doprinio prihod po osnovu uvoznog PDV.

Rast uvoza, posljedično i prihod od PDV na uvoz, uslijedio je poslije poplava koje su sredinom maja zahvatile dio zemlje i uzrokovale manjak ponude domaće robe i sirovina. Kod neporeskih prihoda, poslije slabijeg priliva prihoda u maju kao posljedice poplava, došlo je do povratka na nivo prihoda prije maja.

U odnosu na maj, u junu su rashodi bili viši prvenstveno zbog većih obaveza po osnovu kupovine roba i usluga, transfera organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (OOSO) i subvencija (najviše poljoprivrednih). S druge strane, manje su budžetske pozajmice i kapitalni izdaci.

Najveći dio rashoda činili su transferi OOSO i plate. Transferi OOSO iznosili su 24,3 milijardi dinara, a najveći dio se odnosio na penzije i iznosio je 22,6 milijardi dinara. Na isplatu plata zaposlenima utrošena je 21 milijarda dinara.

Na nivou opšte države u periodu januar – jun zabilježen je deficit u iznosu od 103,8 milijardi dinara, pri čemu su dijelovi centralne države i lokalnog nivoa vlasti trenutno u suficitu.

Na nivou lokalnih samouprava suficit je iznosio 7,9 milijardi dinara, kod Vojvodine 3,9 milijardi dinara, a kod Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) 9,1 milijardi dinara.

Istaknuto je da su ti suficiti privremenog karaktera, jer je na primjer, grad Beograd do kraja juna bio u statusu privremenog finansiranja, Vojvodina je ostvarila visok prihod po osnovu poreza na dobit, dok je visok suficit kod RFZO posljedica dinamike isplate plata, pošto se u januaru u zdravstvu isplaćuje samo pola plate. Bizlife.rs

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!