Capital.ba

D&B: Korupcija koči ekonomski rast BiH

08.10.2009. / 13:46

dbBANJALUKA, SARAJEVO, U oktobarskoj publikaciji International Risk and Payment Review, dostavljenoj Capital.ba,  svjetski poznata bonitetna kuća Dun & Bradstreet dodijelila je Bosni i Hercegovini i dalje rejting DB5c, što je svrstava u zemlje s visokim rizikom poslovanja i korupcijom na visokim pozicijama.
“Prema izvještaju organizacije Transparency International, BIH nije napravila nikakav napredak u uvođenju antikorupcijskih reformi i nema stvarne političke želje da to učini. BiH ima najveću stopu korupcije u regiji i to je ono što koči ekonomski rast. Sudovi su nedovoljno učinkoviti, i postoji mnogo korupcije na visokim pozicijama”, ocjenjuje D&B.

“Mandat visokog predstavnika UN-a trebao je isteći 2007. godine, međutim taj je mandat zasada produžen do novembra ove godine. Razlog produženja mandata je što BiH političari nisu uspjeli riješiti neke od ključnih problema kao što su puno usklađenje sa Dejtonskim sporazumom, riješenje statusa Brčko distrikta i državne imovine. Kancelarija visokog predstavnika će se zatvoriti po predviđanjima iduće godine, ali i tada BiH političari neće imati potpunu autonomiju, već će za međunarodna pitanja biti zadužen specijalni predstavnik Evropske Unije. On neće imati tako velika prava kao što je imao OHR, ali će imati uticaja na diplomatska, ekonomska i politička pitanja. Zatvaranje OHR-a biti će veliki korak za pridruživanje EU i NATO-u. Ipak, zbog trenutne situacije u državi, priključivanje EU može se očekivati tek za desetak godina”, navodi se u publikaciji D&B.

 

 

Uslovi poslovanja sa preduzećima iz BiH:
Minimalni uslovi:
akreditiv
Preporučeni uslovi: potvrđeni akreditiv
Uslovi plaćanja: odgoda od 30-60 dana
Kašnjenja u plaćanju: 1-2 mjeseca nakon ugovorenog roka
Kašnjenja u plaćanju između domaće i strane banke: 1-2 mjeseca

 

 

Prema podacima iz D&B-a, u najlošijem scenariju novac za izdanu robu inostrano preduzeće koje posluje sa preduzećem iz BiH može očekivati čak šest mjeseci nakon njezinog izdavanja. (60 dana odgode + 2 mjeseca kašnjenja + 2 mjeseca kašnjenja banke da prenese novac na račun njegove poslovne banke), tvrde analitičari D&B.

 

 

Slovenija sa najvišim rejtingom
Rejting se promjenio u samo tri države – Danskoj, Senegalu i Gabonu. U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijedi ju Hrvatska (DB3d), Albania (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB5a).
D&B-jev rejting zemlje ukazuje na rizik sklapanja posla u određenoj zemlji. On daje informaciju o potencijalnom kašnjenju u plaćanju izvoznog posla ili pak o isplativosti određene investicije. Pokazatelji koje D&B uzima u rejting zemlje su: politički rizik, poslovni rizik, makroekonomski rizik te vanjski rizik. Skala rejtinga je podijeljena od DB1 što se smatra najmanjim rizikom do DB7 što se smatra najvišim rizikom. Svaki razred podijeljen je na 4 kvartila – a, b, c i d. Rejting DB5c koji ima BIH ukazuje na visoku rizičnost poslovanja.

Podaci Bonline d.o.o. Zagreb, ekskluzivnog zastupnika Dun&Bradstreeta za područje RH i BiH.

 

Prilog:

bih_oct2009

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!