Capital.ba

Cvijanović: Formiranje investiciono-razvojnog fonda – direktno kršenje Ustava

05.10.2015. / 9:26

cvijanovicBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da inicijativa Odbora za investicije BiH za formiranje investiciono-razvojnog fonda predstavlja direktno kršenje Ustava i zakona, jer bi taj fond inicijalni kapital obezbijedio iz viška deviznih rezervi Centralne banke BiH koje pripadaju entitetima kao njenim osnivačima.

“Tražili smo da određene stvari budu ispravljene i dok to ne bude učinjeno predstavnici Vlade Republike Srpske neće učestvovati u radu bilo kog tijela koje će Savjetu ministara ili nekom drugom organu na nivou BiH dati mogućnost da odlučuje o nečemu za šta nisu nadležni”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je za “Glas Srpske” istakla da dobit Centralne banke BiH pripada entitetima koji su obezbijedili kapital za njeno osnivanje iz kredita Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/.

“Republika Srpska je za osnivanje Centralne banke BiH obezbijedila 9,66 miliona KM, odnosno trećinu njenog početnog kapitala. Na osnovu toga, Srpskoj pripada 33 odsto dobiti, ali ta sredstva godinama unazad završavaju u budžetu zajedničkih institucija BiH, iako one nisu osnivač Centralne banke”, istakla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, svi problemi u vezi sa Centralnom bankom BiH bili bi riješeni izmjenama Zakona o Centralnoj banci.

“Tim izmjenama bilo bi regulisano da uplaćena sredstva entiteta budu priznata kao njihov uloženi početni kapital, da entiteti mogu zahtijevati naknadu plaćenih troškova osnivanja glavnih jedinica i filijala Centralne banke iz dobiti banke i da ostatak profita Centralne banke bude preraspoređivan osnivačima srazmjerno visini isplaćenih sredstava u početnom kapitalu umjesto institucijama BiH koje nisu osnivači Centralne banke BiH”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je dodala i da ne postoje argumenti protiv izmjena Zakona o Centralnoj banci BiH koje je Vlada Srpske predložila 2008. godine, navodeći da je identičan model prihvaćen u “Elektroprenosu BiH”.

“Učešće Republike Srpske i Federacije BiH u upravljačkoj strukturi Centralne banke može biti riješeno po modelu `Elektroprenosa`. U slučaju da se entitetima kao akcionarima omogući da upravljaju ključnim pozicijama, odlučivali bi zajednički po principima konsenzusa o ključnim politikama. Na ovaj način akumuliranu dobit bi usmjeravali, srazmjerno akcionarskom učešću, u razvoj i djelovali bi u skladu sa investicionim planovima Srpske i Federacije BiH”, naglasila je Cvijanovićeva.

Premijer Cvijanović je istakla da ni odluka Savjeta ministara o formiranju Odbora za investicije BiH, koji je predložio formiranje investiciono-razvojnog fonda, nije u skladu sa Ustavom.

“Takozvani odbor je osmišljen kao savjetodavno tijelo Savjeta ministra, preko kojeg se, prisustvom dva entitetska premijera, nastoji obezbijediti legitimitet za odluke Savjeta ministara za koje nije nadležan. To je pokušaj prenosa nadležnosti”, istakla je Cvijanovićeva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!