Capital.ba

Brže do subvencije, ali uz kamatu

05.01.2013. / 10:58

poljoprivredaBANJALUKA, Izmjenama Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela u 2013. godini predviđeno je da se na zahtjev poljoprivrednih proizvođača, odnosno korisnika podsticaja, isplata subvencija vrši na račune poljoprivrednika u bankama.

“Isplata preko banaka nam omogućava da ukoliko sredstva od Ministarstva nisu legla na naše račune, mi uz kamatu od jedan odsto možemo raspolagati svojom subvencijom”, rekao je Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
On je dodao da će poljoprivrednici koji budu mogli da čekaju isplatu do kraja mjeseca u bankama podizati njegov kompletan iznos.
“Ovakva izmjena Pravilnika je unesena na naš zahtjev, a s ciljem što bržeg dolaska do tekućih sredstava onda kada su nam neophodna. Ovo je jedna od mjera koju su poljoprivrednici RS tražili, jer će u situacijama kada im je novac hitno potreban uz minimalnu kamatu, bez žiranata i uz garanciju države moći doći do novca”, rekao je Usorac.
On je dodao da ovo u suštini znači da će poljoprivrednici 60 miliona KM podsticaja, koliko je predviđeno da dobiju u ovoj godini, dobiti posredstvom banaka, dok će iznos subvencionih zaostataka u iznosu od 28 miliona KM iz prethodnih godina biti isplaćen po starom pravilniku.
Prema najavama iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, dopune Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja bi trebalo da stupe na snagu do 20. januara, a Usorac je rekao kako bi dugovanja za subvencije iz prošle godine trebalo da budu uplaćena do kraja marta ove godine.
Zahvaljujući izmjenama Pravilnika, isplatu podsticaja biće moguće izvršiti na osnovu ugovora o prodaji ili ustupanju potraživanja koji poljoprivrednik potpiše sa bankom, uz obavezno dostavljanje ovjerene kopije ugovora o prodaji ili ustupanju potraživanja i ovjerene izjave korisnika da njegovi računi nisu blokirani kod poslovnih banaka.
“Svi poljoprivrednici koji se odluče za ovu mjeru, na osnovu Rješenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS o odobravanju podsticajnih sredstava, potpisuju ugovor sa bankom, koja će im isplatiti novčana sredstva odobrena od Ministarstva, uz određenu nadoknadu za uslugu”, saopštili su iz resornog ministarstva.
Iz Ministarstva poljoprivrede bankama su sugerisali da procedure budu što jednostavnije i najavili da će uskoro imati više informacija o ovoj mjeri, koja za cilj ima da poljoprivredni proizvođači lakše premoste nedostatak finansijskih sredstava u periodu između ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju i dobijanja sredstava podsticaja.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja svinjara RS, povodom donošenja izmjena Pravilnika o podsticajima, rekao je da bi potraživanja i isplate između države i poljoprivrednika konačno trebalo da dolaze srazmjerno.
“Oni su dužni da nam isplate naš novac, a mi ga već godinu i po dana čekamo. Podsticaji bi trebalo da imaju razvojni, a ne neki oblik štednje, kako će se to sada desiti”, konstatovao je Maljčić.
On je istakao da bi Ministarstvo finansija RS i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS trebalo da budu fleksibilna kada je isplata novca poljoprivrednicima u pitanju, što dosad nisu bili. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!