Capital.ba

Broj visokoškolskih ustanova prerastao potrebe Srpske

23.09.2013. / 17:14

diplomaBANJALUKA, Vlada Republike Srpske je na današnjoj tematskoj sjednici, posvećenoj visokom obrazovanju, konstatovala da je broj visokoškolskih ustanova u Srpskoj prerastao objektivne potrebe Republike.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija rekao je da će Vlada održavati najmanje dvije tematske sjednice posvećene visokom obrazovanju tokom jednog semestra da bi se moglo odgovoriti na pitanja razvoja obrazovanja, potreba tržišta rada i studentskog standarda.

Mutabdžija je nakon današnje prve tematske sjednice Vlade, posvećene visokom obrazovanju, rekao novinarima u Banjaluci da će se rješenje problema tražiti sa svim institucijama i ustanovama koje imaju odgovornost za razvoj visokog obrazovanja.

Rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić rekao je da je na sjednici Vlade konstatovano da je broj visokoškolskih ustanova u Srpskoj prerastao objektivne potrebe Republike.

“Ta nam činjenica ne ide u prilog i to moramo mijenjati. Vrijeme je da taj kvantitativni rast pretočimo u kvalitet u domenu visokog obrazovanja”, poručio je Stanić.

On je pozvao sve koji institucionalno imaju bilu kakvu odgovornost za razvoj obrazovanja da pokažu više odgovornosti, nego što je do sada bilo.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Mitar Novaković rekao je su predstavnici univerziteta imali priliku da ministre upoznaju o problemima u visokom obrazovanju, ali i o planovima razvoja u budućnosti.

“Već sedam godina provodimo reforme u visokom obrazovanju i red je da vidimo sa čim smo suočeni. Imamo probleme na koje je potrebno brzo reagovati, ali tu su i pitanja strategije razvoja visokog obrazovanja“, rekao je Novaković.

Zamjenik predsjednika Rektorske konferencije Srpske Žarko Pavić poručio je da je postignut sporazum između Vlade Srpske i cjelokupne akademske zajednice da dođe do integracije visokog obrazovanja.

“Osnova intergracije je kvalitet, izjednačavanje programa na fakultetima i praćenje tržišta znanja i tržišta rada za potrebe, kako na regionalnom nivou, tako i na nivou lokalnih zajednica”, naveo je Pavić.

On je istakao da je to velika stvar za privatne univerzitete, te da više neće biti potrebno dijeliti privatni i javni sektor, jer i jedni i drugi imaju odgovornost za sudbinu visokog obrazovanja u Srpskoj.

Predsjednik Unije studenata Predrag Govedarica rekao je da su gorući problemi studenata gradnja četvrtog paviljona u Banjaluci i studentski standard na području Istočnog Sarajeva.

Tematskoj sjednici Vlade prisustvovali su i predstavnici Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova Srpske, Sindikata obrazovanja, nauke i kulture, Savjeta za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta, Republičkog savjeta za nauku i tehnologiju, Privredne komore, Komisije za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, Unije studenata i Studentskog parlamenta. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!