Capital.ba

Braun predlaže nove poreze za banke

08.11.2009. / 7:50

braunLONDON, Svjetska kriza nije završena i neophodno je još stimulativnih programa vlada, ocjenjeno na Samitu G20 u Škotskoj. Britanski premijer Gordon Braun predložio poreze na bankarske transakcije “kako bi se spriječila nova svjetska ekonomska kriza”.
Ministri finansija i guverneri Grupe 20 najrazvijenijih zemalja, i zemalja u razvoju, složili su se na Samitu u Škotskoj da se nastave programi podrške privredama njihovih zemalja.
Na Samitu je ocjenjeno da svjetska kriza nije završena i da su neophodni stimulativni programi vlada, posebno privatnom sektoru.
Britanski premijer Gordon Braun rekao je da je neprihvatljivo da samo malobrojni djele bankarske uspjehe, a da njihove neuspjehe plaćaju svi i predložio hitno osnivanje globalnog finansijskog fonda za banke.
“Potreban je novi globalni ekonomski i socijalni ugovor, koji bi obezbjedio da poreski obveznici više nikada ne snose posljedice bankarskih neuspjeha. U okviru toga, predlažem poreze na bankarske transakcije, kako bi se spriječila nova svjetska ekonomska kriza”, rekao je Braun.
Kritičari kažu da bi takav porez ugrozio svjetsku likvidnost. Međutim, pristalice Braunovog prijedloga smatraju da bi to spriječilo prelivanje krize u siromašne zemlje, koje plaćaju i veliki ceh globalnom zagrijavanju.
Britanija od Dvadesetorice traži da se 100 milijardi dolara izdvoji za borbu protiv klimatskih promjena.
“Za ovim stolom izrečena su različita mišljenja, ali ako se sada ne dogovorimo o saradnji, biće mnogo teže da to uradimo sljedećeg mjeseca, u Kopenhagenu, na svjetskom samitu o klimi” smatra britanski ministar finansija Alister Darling.
Brazil, Rusija, Kina i Indija smatraju da Fond za borbu protiv klimatskih promjena treba da finansiraju najrazvijenije zemlje, koje su i najodgovornije za nepovoljnu ekološku situaciju.
Neimenovani član delegacije Njemačke, koja učestvuje na ministarskom skupu, izjavio je da su zbog neslaganja oko navedenog pitanja razgovori članica G20 o finansijskim aspektima klimatskih promjena sada praktično na “mrtvoj tački”.
Članice G20 obuhvataju dvije trećine svjetske populacije i posjeduju oko 90 odsto svjetskog bogatstva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!