Capital.ba

Bolje stanje u RS zbog poslovnog ambijenta

08.08.2010. / 10:45

BANJALUKA,  Potpredsjednica Vlade Republike Srpske /RS/ i ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Jasna Brkić izjavila je da bi prostor Srpske, da je samo on vrednovan, bio znatno bolje rangiran od pozicije BiH u izvještaju grupacije Svjetske banke “Duing biznis”, zahvaljujući reformama i aktivnostima na poboljšanju poslovnog ambijenta.
        
        “Deset tema koje ocjenjuje izvještaj `Duing biznis` u RS su znatno bolje zahvaljujući reformama i kontiniuranim aktivnostima na poboljšanju poslovnog ambijenta”, rekla je Brkić u intervjuu Srni.

        Ona je navela da je prema izvještaju “Duing biznisa” za ovu godinu BiH rangirana na 116. mjestu prema lakoći poslovanja, dodajući da je situacija u RS značajno bolja i da za registraciju i započinjanje rada privrednom subjektu u Srpskoj potrebno 25 dana efektivno uz 11 procedura sa troškovima za otpočinjanje poslovanja od 1.073 do 1.475 KM.

        Brkić je navela da se, kada je riječ o otpočinjanju poslova u RS, reforme koje omogućavaju brže pokretanje poslovanja ogledaju i u donošenju zakona o privrednim društvima i osnivanjem privrednih sudova, čime su stvorene pretpostavke da se znatno brže sa nižim troškovima i manje komplikovanim procedurama počne poslovanje.

        Ona je naglasila da je prema ovom kriterijumu BiH rangirana na 162. mjestu, sa čak potrebnih 60 dana.

        “Kada se radi o kriterijumu dobijanja građevinskih dozvola, u Srpskoj je u junu ove godine stupio na snagu Zakon o uređenju prostora i građenju, kojim se značajno skraćuju i pojednostavljuju procedure za dobijanje građevinskih dozvola. Posebno je značajno da je došlo do ukidanja urbanističke saglasnosti prije zahtjeva za dobijanje građevinske dozvole, kao i drugih pratećih saglasnosti ukoliko je građevinsko zemljište obuhvaćeno postojećim prostornim planovima”, podsjetila je Brkić.

        Ona je istakla da je dobijanje građevinskih dozvola najčešće isticano kao jedna od najvećih prepreka otpočinjanju poslovanja i dolasku stranih investitora.

        Brkić je rekla da se prema kriterijumu zapošljavanja radnika, koji takođe vrednuje “Duing biznis”, u toj oblasti u RS trenutno radi procjena uticaja propisa iz oblasti rada i radnih odnosa.

        Prema njenim riječima, po kriterijumu dobijanja kredita u izvještaju je BiH pripalo 61. mjesto za ovu godinu, a u Srpskoj je Investiciono-razvojna banka /IRB/ uvođenjem nekih novih kreditnih linija omogućila uspješnije poslovanje, a tu je i čitav drugi niz servisa koje pruža ova banka.

        Govoreći o kriterijumu izvršavanja ugovora, Brkićeva je uz konstataciju da je BiH rangirana na vrlo loše 124.mjesto, istakla da je izmjenom više zakonskih rješnja u RS ta situacija bolja, najavivši da će se u narednom vremenu preduzeti više aktivnosti koje definiše ovaj kriterijum.

        Ona je navela i kriterijum zatvaranja poslovanja prema kojem je “Duing biznis” rangirao BiH na 63. mjesto, dodajući da je u RS osnivanjem privrednih sudova dat značajan doprinos da se i zatvaranje poslovanja po bilo kom osnovu obavi brže i jeftinije.

        “S obzirom da je BiH jedinstven ekonomski prostor bilo bi jako važno i da Federacija BiH /FBiH/ provede reforme koje će doprinijeti lakšem obavljanju poslova u BiH”, naglasila je Brkić.

        “Kontinuirane aktivnosti na poboljšanju poslovnog ambijenta opredijelile su Vladu RS da pristupi izradi Strategije regulatorne reforme RS za period 2011-2015. godina, jer je trajno opredjeljenje Vlade poboljšanje poslovnog ambijenta, kao i predvidivost i stabilnost poslovnog ambijenta”, rekla je Brkić.

        Ona je naglasila da je u prvom polugodištu ove godine u porastu izvoz, kao i da je u porastu i prosječna cijena izvoznog proizvoda, što znači da se izvoze proizvodi sa većom dodajnom vrijednošću.

        Potpredsjednica Vlade RS najavila je uvođenje “izvoz-info centar” portala koji bi trebalo da pomogne i olakša domaćim izvoznicima da plasiraju svoje proizvode u inostranstvo, kao i da su u toku aktivnosti na izradi veb portala za strane ulagače.

        Konstatujući da je FIPA saopštila da je došlo do pada stranih direktnih ulaganja u BiH za oko 25 odsto u prvom kvartalu ove godine, ona je istakla da je u RS u tom periodu došlo do povećanja direktnih stranih ulaganja za 26,7 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

        “Ne možemo biti zadovoljni visinom direktnih stranih ulaganja i zato kontinuirane aktivnosti na unapređenju poslovnog ambijenta treba da doprinesu dolasku što više stranih investicija u Srpsku i BiH”, naglasila je Brkić.

        Ona je dodala da je u svijetu došlo do pada direktnih stranih ulaganja i zbog posljedica svjetske ekonomske krize, koja se osjatila i na ovim prostorima, ali da najave i kontakti koje ima Vlada RS govore da se mogu očekivati značajniji pomaci u direktnim stranim ulaganjima, prevashodno u oblast naftne industrije i energetike.

        Brkić je pojasnila da se to prije svega odnosi na modernizaciju i povećanje kapaciteta u brodskoj “Rafineriji nafte”, gdje najave za ovu godinu govore o ulaganju od 75 miliona evra u tom sektoru.
       
        “Strani investitori ovaj prostor prepoznaju kao dovoljno aktraktivan i mislim da možemo do kraja godine očekivati da ta ulaganja budu u porastu”, istakla je Brkić.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Bolje stanje u RS zbog poslovnog ambijenta

    1. dragan

      DRŽALA SI NAM PREDAVANJE I U TITOVIM OMLADINCIMA U BANJALUČKOM DOMU KULTURE. DALEKO SI DOGURALA!

    2. sumar

      Jasnice odmori malo glavu, ovo su suvise ozbiljne teme za tebe i prevazilaze tvoj inteletkualni kapacitet.

    3. Aljosa

      Ali narod je pasivan,sto niko ne proziva Cedu Savica,mislim sve se zna,a svi cute,a kazne smijesne za takva djela,treba vratiti smrtnu kaznu.

    4. David Štrbac

      5.jazavac

      Ti isti su finansirali i Milokrada, on bez njih nikada ne bi odmakao dalje od Laktaša i traktora. Ako su tada skinuli onako moćan SDS, Milokradovo perje ima da leti na sve strane. Ameri i EU imaju i vremena i novaca, a i sile, ako zatreba.

      Što se tiče potpisivanja, Vukelić se potpisao, pa ste ga digli u vazduh. Ova poruka je jasna i bez potpisa.

    5. Stalker

      jazavac, ‘ajde nam neku knjigu preporuči, pa da nešto naučimo konačno :-)

    6. Aljosa

      I ja se slazem u tom da onaj ko nema mu*** se potpisati,znaci nesto krije i javlja se hiljadu sumnji.

    7. jazavac

      Strasne mi organizacije… ne smiju se ni potpisati, uslikali nekog klosara sto rovi po kontejneru i tim misle nekom dici pritisak :-)))) Samo su im finansijeri glupi, promasena investicija! Po ko zna koji put :-)

    8. I Tata bi Sine

      čista demagogija

    9. slavuj

      drugarice, jel misliš na Laktaše ili na Lopare?
      Vjerovatno su ti u glavi Lakataši, ipak su ti izvještaji za centralu.
      Koga briga za Lopare i ostatak istoka.

    10. igor

      pa dokle vise da prica ovakve price
      sramota