Capital.ba

Banke isplaćuju rekordne bonuse

10.11.2009. / 7:50

dolari3NJUJORK, Američke investicione banke Goldman Saks, Morgan Stenli i JPMorgan Čejs, koje su uspjele da prežive najgoru finansijsku krizu još od Velike depresije tridesetih godina prošlog vijeka, ove godine će ponovo isplatiti rekordne bonuse svojim zaposlenima, prognoziraju analitičari.
Procjenjuje se da će pomenute tri banke, najveće u SAD i koje su preživjele krizu zahvaljujući Vladinoj pomoći, ove godine isplatiti bonuse u ukupnoj vrijednosti od 29,7 milijardi dolara. Taj iznos je 60 odsto veći u odnosu na bonuse iz 2008. i viši od prethodnog rekorda iz 2007. godine, kada je isplaćeno 26,8 milijardi dolara za bonuse. Kad se taj iznos podijeli između ukupno 119.000 zaposlenih, dobija se iznos od 250.400 dolara po zaposlenom, što je gotovo pet puta više od prosječnog godišnjeg prihoda američkog domaćinstva u 2008. od 50.303 dolara.
Finansijski stručnjaci ističu da će pomenute tri banke povećati iznos bonusa koji isplaćuju u akcijama, a smanjiti iznos koji daju u gotovini, usljed pritiska regulatornih organa da se isplata veže uz dugoročne rezultate poslovanja. Banke bi, ipak, mogle da budu izložene napadima javnosti zbog veličine bonusa, jer je američka vlada nakon kolapsa investicione banke Lehman Brothers u septembru 2008. ubrizgala kapital u sve veće finansijske institucije u zemlji.
“Čini se da ni političke prijetnje, zavist ljudi, rastuća stopa nezaposlenosti ni sve veći broj oduzetih nekretnina zbog dugova nisu dovoljni da te menadžere navedu da odbiju bonuse koje su ‘zaradili'”, izjavio je Pol Hodžson, analitičar firme “Korporejt Libreri”.
Istovremeno s objavom prognoza analitičara u vezi s isplatom bonusa, Međunarodni monetarni fond (MMF) razmatra ideju o uvođenju posebnih poreza za banke, odnosno neke vrste osiguranja, a tim novcem bi bilo finansirano spasavanje kompanija u tome sektoru. Ti porezi bi bili u skladu s prijedlogom britanskog premijera Gordona Brauna, koji je proteklog vikenda pozvao vlade zemalja širom svijeta da razmisle o uvođenju posebnog nameta bankama. Šef MMF-a Dominik Štros Kan je, međutim, naglasio da ne zagovaraju uvođenje globalnog poreza na finansijske transakcije, što je jedna od opcija koje je predložila Velika Britanija.
“Mi u MMF-u ne radimo na tom porezu jer prijeti opasnost da on ne bi funkcionisao. Radimo na porezu za finansijski sektor koji bi, u skladu sa stajalištem koje je iznio Gordon Braun, predstavljao premiju osiguranja na poslovne aktivnosti koje su rizičnije od drugih”, kazao je Štros Kan.
MMF će konkretne prijedloge u vezi s uvođenjem novog nameta za banke predstaviti u aprilu iduće godine ministrima finansija vodećih ekonomija svijeta.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!