Capital.ba

Azijski ulagači oprezni, dolar uzletio

27.02.2015. / 10:58

azijske berzeTOKIO, Na azijskim se berzama u petak trguje oprezno jer ulagači nisu voljni rizikovati zbog nestabilnosti cijena nafte i neizvjesnosti uoči objave izvještaja o američkom bruto domaćem proizvodu (BDP), koje bi moglo znatno uticati na smjer tržišta.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, a blago su pale i cijene akcija u Singapuru te Južnoj Koreji.

Berzanski indeksi u Hong Kongu, Australiji i Šangaju porasli su, pak, između 0,2 i 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto, dodatno se odmaknuvši od najvišeg nivoa u pet mjeseci dostignutog u srijedu.

Rast cijena akcija u Šangaju i Hong Kongu zahvaljuje se nadi ulagača da će kineske vlasti uskoro uvesti dodatne podsticajne mjere kako bi se ubrzao rast druge po veličini svjetske ekonomije.

U Australiji je, pak, berzanski indeks porastao jer su se ponešto stabilizovale cijene sirovina i nafte. Juče je cijena nafte na američkom tržištu potonula 5,5 odsto, nakon što je objavljeno da su zalihe ‘crnog zlata’ u SAD-u prošle sedmice dostigle nove rekordne nivoe već sedmu nedjelju zaredom, što je još jedan pokazatelj da je ponuda i dalje veća od potražnje.

Ipak, jutros su se cijene ponešto oporavile, pa su na američkom tržištu porasle 1,3 odsto, na 48,80 dolara po barelu. Uprkos jučerašnjem oštrom padu, cijena nafte mogla bi u februaru zabilježiti prvi rast nakon sedam mjeseci neprestanog pada.

Ulagači su oprezni i zbog toga što će danas biti objavljena druga procjena američkog BDP-a u posljednjem lanjskom tromjesečju, koja bi mogla uticati na očekivanja u vezi monetarne politike Feda.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je američka ekonomija u proteklom kvartalu porasla 2,1 odsto, manje od 2,6 odsto, koliko je pokazala prva procjena.

“Rast BDP-a znatno iznad 2 odsto ojačao bi špekulacije da će Fed polovinom godine povećati kamate, dok bi takve špekulacije splasnule ako rast bude samo oko 2 odsto”, kaže Masafumi Yamamoto, strateg u kompaniji Praevidential Strategy.

Zbog toga jutros na valutnim tržištima vlada oprez. Tim više što je juče, nakon boljih nego što se očekivalo ekonomskih pokazatelja iz SAD-a, dolar snažno uzletio.

Jačanje američke valute podstakle su i izjave dva zvaničnika američke centralne banke da bi Fed mogao povećati ključne kamatne stope tokom ljeta ili jeseni, jer se očekuje rast inflacije.

Doduše, juče objavljeni podaci pokazuju da su potrošačke cijene u januaru zabilježile najveći pad od 2008. godine, no zvaničnici Feda očekuju stabilizaciju cijena nafte do ljeta, a time i rast potrošačkih cijena.

Jutros se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 95,35 bodova, najviše nivoe u mjesec dana.

Pritom se kurs američke u odnosu na japansku valutu kreće oko 119,15 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 118,90 jena.

Dolar je ojačao i prema evru, pa se cijena evra kreće oko 1,1215 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,1365 dolara. U jednom trenutku pala je na samo 1,1184 dolara, najniži nivo u mjesec dana. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!