Capital.ba

Advokati i notari prikrivaju zarade

21.06.2011. / 8:30

BANJALUKA, Prosječni doprinos u privatnom sektoru skoro je duplo niži od doprinosa koji uplaćuje javni sektor u Srpskoj, što je velikim dijelom posljedica nerealnog prikazivanja bruto plate na koju se obračunavaju doprinosi, a najupečatljiviji primjer su advokati i notari.

Na osnovu analiza koje je uradio Fond zdravstvenog osiguranja RS, prosječan doprinos po zaposlenom u javnom sektoru u Republici Srpskoj iznosi 181,71 marku, a u privatnom 98,84 marke.
Prema podacima Fonda, to je posljedica nerealnog prikazivanja osnovice, odnosno bruto plate.
– Advokati i notari objektivno bi trebalo da imaju bruto platu koja je bar na nivou prosječne plate u Srpskoj. Međutim, analiza, koja je rađena na uzorku od 294 advokata i 56 notara, pokazala je da čak 60,88 odsto advokata i 42,86 odsto notara prikazuje bruto platu koja je niža od prosječne bruto plate isplaćene u RS – navodi se u analizama FZO RS.
Dodaje se da 14,29 odsto advokata u Srpskoj prikazuje bruto platu koja je niža čak i od polovine prosječne bruto plate.
– Svega 9,18 odsto advokata prikazalo je bruto platu veću od prosječno isplaćene bruto plate u RS, dok je kod notara taj procenat iznosio 57,14 odsto – pokazuju analize Fonda.
U analizama se navodi da je najniža bruto plata koju su prikazivali advokati niža od prosječne bruto plate isplaćene u RS za oko 56 odsto, a kod notara taj procenat iznosi 40.
Prema posljednjem istraživanju portala njnjnj.plata.ba, najbolje plaćeno zanimanje sa završenim pravnim fakultetom je notar čija mjesečna zarada iznosi više od 10.200 KM.
– Notarski stručni saradnik ima prosječnu platu 1.705 maraka, dok notarski pripravnik ima mjesečna primanja od skoro 1.150 maraka. Advokati u prosjeku imaju platu oko 2.100 KM – pokazalo je ovo istraživanje.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u Srpskoj u aprilu iznosila je 803 marke.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac rekao je da su plate u javnom sektoru više u odnosu na privatni, zbog čega je i realno da doprinosi budu veći, ali da su trenutno duplo niži doprinosi u privatnom sektoru ipak nerealni.
– Očigledno je da pojedinci prikazuju niže bruto plate, pa samim tim uplaćuju i manji iznos za doprinose, zbog čega bi inspektori trebalo da sprovedu strože kontrole i otkriju stvarnu sliku primanja – istakao je Grabovac.
Obračun doprinosa
U Republici Srpskoj doprinos za zdravstveno osiguranje obračunava se po stopi od 11,5 odsto. Zakonom o doprinosima ranije je bila propisana najniža osnovica za obračun doprinosa (50 odsto prosječne plate isplaćene u RS za prethodni mjesec), ali je posljednjim izmjenama Zakona, ta odredba izostavljena zbog izražene pojave da se ova zakonska odredba zloupotrebljava, odnosno da se doprinos obračunava na najnižu osnovicu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!