Capital.ba

5,55 milijardi dinara za podsticanje zapošljavanja

19.01.2011. / 13:13

BEOGRAD, Za aktivne mjere zapošljavanja u 2011. će biti izdvojeno 5,55 milijardi dinara, a mjere bi trebalo da dovedu do zapošljavanja blizu 50.000 ljudi, izjavio je Dejan Jovanović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje u Srbiji.
Aktivne mjere zapošljavanja biće finansirane i iz lokalnih akcionih planova za zapošljavanje, 780 miliona dinara, i budžetskog fonda za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, 800 miliona dinara, što znači da će za aktivne mjere ove godine biti utrošeno oko više od sedam milijardi dinara, što je dva puta više nego prethodne.
„Prošle godine, zahvaljujući aktivnim mjerama zaposleno je više od 35.000 ljudi, a ove godine očekujemo da će se zaposliti blizu 50.000. Ako se tome dodaju programi koji će se finansirati kroz lokalne akcione planove zapošljavanja i kroz poseban budžetski fond za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, očekujemo da posao dobije oko 60.000 ljudi”, rekao je Jovanović.
Prema Jovanovićevim riječima, od 5,55 milijardi dinara 1,65 milijardi obezbjeđeno je finansijskim planom NSZ, a 3,9 milijardi iz budžeta Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.
Tim novcem, kako je naveo, biće finansirani mjere aktivnog traženja posla, program za zapošljavanje mladih Prva šansa 2011, program Stručna praksa 2011, subvencije za otvaranje novih radnih mjesta, subvencije za samozapošljavanje, javni radovi i obuke za rad na novim poslovima.
Mjere aktivnog traženja posla koje obuhvataju sajmove zapošljavanja, obuke za aktivno traženje posla i klubove za traženje posla, obuhvatiće 10.000 ljudi, a koštaće 10 miliona dinara. Prema podacima NSZ-a, u 2010. je zahvaljujući tom programu posao dobilo više od 13.000 ljudi.
Za program Prva šansa, namjenjen mladima do 30 godina, bez radnog iskustva u struci, predviđeno je 2,6 milijardi dinara, a biće obuhvaćeno 15.000 korisnika. Oni će imati tri mjeseca stručne prakse i 12 mjeseci pripravničkog staža kod privatnog poslodavca, tokom kojih najveći dio troškova njihove zarade snosi država, s tim da poslodavac ima obavezu da ih po isteku tog perioda zadrži u radnom odnosu godinu dana. Prošle godine, kroz taj program zaposleno je 10.500 mladih, a na njega je utrošeno 1,8 milijardi dinara.
Prvi put, aktivne mjere zapošljavanja obuhvatiće i program Stručna praksa 2011, koji ima istu ciljnu grupu kao i Prva šansa, ali za njega mogu konkurisati i poslodavci iz državnih institucija. Ključna razlika između dva programa je što Stručna praksa ne garantuje zaposlenje, već stručno osposobljavanje koje najviše može trajati godinu dana. Za to vrijeme država obezbjeđuje novčanu pomoć od 10.000, 12.000 ili 14.000 dinara mjesečno, zavisno od nivoa obrazovanja, uplaćuje doprinose za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti i pokriva troškove polaganja stručnog ispita u visini jednomjesečne novčane pomoći. Za taj program planirano je 500 miliona dinara, a obuhvatiće 5.000 lica.
Kao i prethodnih godina, NSZ će davati i subvencije za otvaranje radnih mjesta (jedna milijarda dinara) i subvencije za samozapošljavanje, za koje su obezbjeđeni 300 miliona dinara iz budžeta i još oko 200 miliona kroz lokalne akcione planove zapošljavanja.
Za javne radove, koji bi trebalo da uposle oko 5.000 teže zapošljivih ljudi sa evidencije NSZ, obezbjeđeno je 700 miliona dinara, a za obuke za potrebe poslodavca još 280 miliona dinara.  Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!