Capital.ba

„Ofanziva“ vojne industrije na dolare

21.11.2010. / 8:10

BEOGRAD, Posljednji ugovor, vrijedan blizu 400 miliona dolara, svrstaće Srbiju u sam vrh svjetskih izvoznika naoružanja, vojne opreme, ali i znanja i inženjeringa.

To će obezbijediti i višegodišnji posao za nekoliko hiljada zaposlenih radnika, a vrijednost izvoza vojne industrije za posljednje tri godine podići na 1,2 milijarde dolara.

Prema odredbama ovog ugovora, za koji će garantovati država, preduzeća iz Srbije učestvovaće u izgradnji tri vojne fabrike na sjeveru Afrike.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da je “ovaj ugovor izuzetno značajan jer ne predviđa samo golu trgovinu, već podrazumjeva i prodaju znanja i transfer tehnologija. Posljednji sličan posao naša zemlja je zaključila još osamdesetih godina”.

“Posebna korist od ovakvih ugovora je što oni obezbjeđuju trajnu vezu srpske odbrambene industrije i partnera iz inostranstva, koje ćemo ubuduće redovno snabdijevati određenim proizvodima i tako upošljavati kapacitete i domaću radnu snagu”, dodaje on.

Šutanovac naglašava da je ovaj posao kruna višegodišnjih napora sistema odbrane da podigne domaću namjensku industriju, koja je devedesetih bila na rubu propasti. Zahvaljujući ovim naporima, sve fabrike namjenske industrije, osim „Zastave oružja“, našle su put do tržišta u svijetu.

“Srbija trenutno izvozi od Malezije do Kanade i tako zauzima mjesto najmanje zemlje među najvećim izvoznicima proizvoda vojne industrije. U planu je još nekoliko ugovora koji će se ticati vojne medicine, ali i remonta tenkova, koji su stranim kupcima prodati prije više decenija. Nastavićemo da radimo na jačanju namjenske industrije koja je izvozno orijentisana i koja doprinosi smanjivanju spoljnotrgovinskog deficita države”, dodaje Šutanovac.

Ugovor o izgradnji vojnih fabrika u Africi posljednji je uspjeh srpske namjenske industrije u svijetu. Tokom 2009. Srbija je inostranstvu prodala naoružanja i vojne opreme u vrijednosti oko 300 miliona dolara, a dogovoreni su i novi poslovi u vrijednosti od 500 miliona dolara.

Među najvećim partnerima Srbije u ovoj oblasti je Irak, sa kojim su tokom tri godine zaključena dva velika ugovora vrijedna više od 330 miliona dolara. Među starim saradnicima, još iz vremena stare Jugoslavije su i Alžir, Libija, Egipat, kao i ostale zemlje Bliskog istoka, ali i neke egzotične – Malezija, Bangladeš i Vijetnam.

Na poseban odjek u domaćoj javnosti naišao je dogovor o izgradnji vojne bolnice u Tripoliju, po uzoru na našu Vojnomedicinsku akademiju. U njenoj izgradnji, pored sistema odbrane, biće angažovan i dio domaće građevinske operative.

Proizvođači polažu velike nade u oklopno vozilo „lazar“, o čijoj prodaji preduzeće Jugoimport SDPR pregovara na više stranih tržišta. Značajna stavka ugovora sa Irakom je isporuka 20 školskih aviona „lasta“, koji se sklapaju u pančevačkoj Utvi. Izvozni adut je i protivoklopni sistem „bumbar“, koji se od zemalja regiona proizvodi samo u Srbiji.
Srbija će poslije više od dvije decenije dobiti vojnu fabriku.
Kako najavljuje ministar odbrane Dragan Šutanovac, polovinom decembra trebalo bi da bude otvorena kovačnica u holding kompaniji Krušik iz Valjeva. Ova fabrika teško je postradala za vrijeme NATO bombardovanja, a danas zapošljava oko 1.500 radnika. Prošle godine primljeno je i 20 mladih inženjera.
Kako objašnjavaju u Ministarstvu odbrane, namjenska industrija, i pored rezultata koje postiže, još nije bez problema. Većina njih posljedica je ekonomskih sankcija, kada je prozivodnja gotovo zamrla, ali i razaranja iz 1999. godine. To je prouzrokovalo gubitak kupaca, loše poslovanje, ali i izgubljen korak sa napredovanjem tehnologije. Zbog toga fabrike i danas kubure sa lošim mašinama i zastarjelom opremom. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: „Ofanziva“ vojne industrije na dolare

    1. Akcionar

      Namjenska industrija je jedan od najjačih aduta srpske privrede i to treba maksimalno unaprijediti. Imamo tradiciju, imamo znanje, imamo kvalitet.