Capital.ba

Prihvaćen Prijedlog izmjena Zakona o finansiranju institucija BiH

16.10.2012. / 14:35

SARAJEVO, Članovi Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prihvatili su danas, u drugoj komisijskoj fazi, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH sa amandmanima poslanika SDS-a Darka Babalja.

Babaljevi amandmani odnose se na ograničavanje nadležnosti Savjeta ministara BiH i preciziranje odgovornosti u procesu servisiranja inostranog duga BiH u uslovima privremenog finansiranja institucija BiH.

Predstavnik Ministarstva finansija i trezora BiH Ranko Šakota, obrazlažući Prijedlog zakona, rekao je da su izmjene bile potrebne radi jasnog regulisanja servisiranja spoljnog duga BiH i donošenja efikasnijih rješenja za finansiranje institucija BiH u uslovima privremenog finansiranja.

Osim Babalja, podršku prijedlogu ovog zakona dao je i poslanik SNSD-a Boško Tomić, koji se založio za efikasno otklanjanje administrativnih i tehničkih prepreka za isplatu spoljnog duga, kao i za utvrđivanje odgovornosti i institucija, ali i pojedinaca, za kreiranje i usvajanje budžeta institucija BiH u zakonskom roku, s ciljem izbjegavanja “incidentne” situacije donošenja odluke o privremenom finansiranju institucija BiH.

On je, kao i Šakota, odbacio primjedbe poslanika SDA Salka Sokolovića i Nika Lozančića iz HDZ-a BiH, koji smatraju da se ponuđenim prijedlogom, metodom “teorije zavjere”, pokušava Savjetu ministara proširiti nadležnost, a derogirati prava i odgovornost Parlamentarne skupštine BiH.

Šakota je podvukao da je riječ samo o tehničkim izmjenama, a ne suštinskim promjenama ovog zakonskog projekta.

Ni Sokolović ni Lozančić nisu bili zadovoljni obrazloženjem, ističući da neće glasati za Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH.

Oni su tvrdili da se na ovaj način “incidentna situacija privremenog finansiranja institucija BiH pokušava uvesti u redovnu praksu”, što je za njih “neprihvatljivo”.

Lozančić je uputio primjedbu i na činjenicu da Ministarstvo finansija i trezora BiH nije ispoštovalo rok da do 15. oktobra u Predsjedništvo BiH uputi Nacrt budžeta institucija za 2013. godinu.

“Privremeno finansiranje ne smije biti trajna, nego samo privremena kategorija”, naveo je Lozančić.

I predsjedavajući Komisije, poslanik Saveza za bolju budućnost BiH Emir Kabil izrazio je skepsu u “dobre namjere” predlagača, izražavajući zabrinutost da bi Savjet ministara BiH mogao dobiti veće nadležnosti na račun ograničavanja uloge i funkcije parlamenta i poslanika.

Replicirajući Lozančiću, Šakota je rekao da je Nacrt budžeta institucija BiH za 2013. godinu upućen na razmatranje Savjetu ministara, koji bi trebalo da u narednih desetak dana taj dokument proslijedi Predsjedništvu BiH, kao ovlaštenom predlagaču budžeta institucija BiH.

On je ponovio da ponuđeni Prijedlog nije nikakva “teorija zavjere” i konstatovao da je poslanik SDA iznio nedobronamjerne primjedbe.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH podržao je i poslanik SDP-a BiH Anto Domazet, koji je rekao da privremeno finansiranje jeste posebna situacija, ali upravo kao takva mora biti dodatno regulisana na tehničkom nivou, što ponuđeni Prijedlog i obezbjeđuje.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija prihvaćen je sa pet glasova za, tri protiv i jednim uzdržanim glasom.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti