Capital.ba

„Mittal“ priznao utaju 6,4 miliona KM poreza

05.06.2020. / 16:35

BANJALUKA – „Arcelor Mittal Prijedor“ priznao je utaju poreza transfernim cijenama i sve utvrđene obaveze platio Poreskoj upravi Republike Srpske (PURS). Kompletna dokumentacija u tom predmetu utaje poreza dostavljena je Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, otkriva CAPITAL.

arcelor mittal

Naime, Studija transfernih cijena „Arcelor Mittala“, čiju je izradu naručila PURS, završena je krajem prošle godine i pokazala je da je „Mittal“ imao transferne cijene sa dvije povezane firme, koje ne odgovaraju tržišnim, čime je Budžet RS oštećen za više od 3,3 miliona maraka.

U međuvremenu su izračunate i kamate, pa je dug „Mittala“ porastao na 6,4 miliona maraka.

To su za CAPITAL potvrdili i u Poreskoj upravi koja je, nakon što je ustanovljeno da transferne cijene ne odgovaraju tržišnim, kontrolom utvrdila da obračunati porez na dobit za period 2010-2013. godina iznosi ukupno 6,4 miliona KM sa kamatama.

„Ove obaveze su naložene sa dva rješenja. Poreski obveznik „Arcelor Mital Prijedor“ nije uložio žalbu i u potpunosti je izmirio ove rješenjima naložene poreske obaveze“, istakli su u PURS.

Potvrdili su da je „Poreska uprava Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, koje radi pod nadzorom nadležnog tužilaštva, dostavila zapisnike, rješenja i pomenutu Studiju transfernih cijena `Arcelor Mittal Prijedor`“.

Da PURS provjerava 270 miliona sumnjivih transakcija “Arcelor Mittala” CAPITAL je objavio u julu prošle godine.

Analizirana dokumentacija o transfernim cijenama „Arcelor Mittala“ za period 2010-2013. godina pokazala je da je ta kompanija imala transferne cijene koje ne odgovaraju tržišnim sa kompanijama „Arcelor Mittal“ Zenica i „Arcelor Mittal Sourcing“.

Priča u vezi sa transfernim cijenama u „Arcelor Mittalu“ traje već nekoliko godina. Prvo rješenje Poreske uprave RS, kojim je utvrđeno da je prijedorska kompanija na osnovu transfernih cijena utajila oko 50 miliona KM, a koje je potvrdilo i Ministarstvo finansija, poništio je sud 2016. godine i sve vratio na početak.

U ponovljenoj kontroli Poreska uprava 2018. godine je utvrdila da „Mittal“ treba Srpskoj da plati 49 miliona KM, na što se ova firma ponovo žalila Ministarstvu finansija. Žalba je čuvana u ladici Ministarstva, a prema nezvaničnim informacijama, sve zbog zahtjeva Marka Pavića koji je više puta otvoreno štitio interese “Mittala”.

U međuvremenu je odlučeno da se uradi Studija transfernih cijena od strane nezavisne konsultantske kuće.

Istovremeno sa povlačenjem Marka Pavića sa pozicije predsjednika DNS-a Studija je završena, nakon čega “Mittal” plaća obaveze, značajno manje od prvobitno utvrđenih od strane PURS.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: „Mittal“ priznao utaju 6,4 miliona KM poreza

    1. Režimske analize

      Čim se nešto zatalasa u Prijedoru, a da ne ide na ruku Režimu, odmah iz ladice izvlače već spremne predmete i onda počinje ucjena. Ili reketiranje. Tipa, ako ne legnete na rudu, ili ste na rudi a hoćete da se izvučete, idemo sa krivičnim prijavama. A taj isti ređim, do grla u kriminalu, te iste transferne cijene toleriše drugim rudnicima gdje isto tako postoji koncesija na eksploataciju rude, zato što su isti već na rudi i plaćaju pinku. Reket, mito, provizije….
      Nije prijedorski rudnik jedini rudnik u RS koji po osnovu koncesije eksploatiše rudu.
      I koji praktikuje gimnastiku transfernih cijena preko svojih povezanih firmi u inostranstvu.
      Nagradno pitanje : o kojim se još rudnicima radi ?????

      • ZaInter

        Takvih je puna RS. Naravno samo režimu bliskih firmi jer oni imaju te povlastice. Ko nema završi kao ovi iz Prijedora

        • Marko

          Zora Vidovic kao direktor Poreske uprave utvrdi 50 miliona KM da je obaveza Mitala, a onda se kao ministar finansija sa Mitalom nadje na 6 miliona KM. Ovo je za krivicne prijave!!!