Capital.ba

„Comsar“ mora da izradi studiju uticaja za HE „Mrsovo“

02.07.2021. / 16:10

BANJALUKA – Firma „Comsar energy hidro“ dužna je da pokrene postupak procjene uticaja na životnu sredinu i da izradi studiju uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje hidroelektrane (HE) „Mrsovo“ na rijeci Lim u Rudom, odlučeno je prije dva dana u Vladi Srpske, saznaje portal CAPITAL.

Mrsovo

Polaganje kamena temeljca za HE Mrsovo 2014. godine, Foto: Srna

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju navelo je u Rješenju da firma u vlasništvu ruskog milijardera Rašida Serdarova mora da dostavi studiju radi vođenja daljeg postupka procjene uticaja na životnu sredinu, a nakon pribavljanja lokacijskih uslova.

he mrsovo

Da „Comsar“ nakon nekoliko godina oživljava HE “Mrsovo” portal CAPITAL objavio je početkom prošlog mjeseca nakon što je u Vladu stigao zahtjev „Comsara“ za prethodnu procjenu o uticaju na životnu sredinu za projekat izgradnje pomenute HE.

Riječ je o investiciji vrijednoj oko 200 miliona marka, a koja je stala nakon pripremnih radova. Prema idejnom rješenju iz 2012. godine ukupno će se otkupiti 222 hektara zemlje od čega je trećina poljoprivredno zemljište, dok je ostatak neplodna i neproduktivna zemlja.

Vlada Srpske je Serdarovu koncesiju dala 2012. godine na 30 godina, a kasnije aneksima taj period produžila na 50 godina.

Prošle godine je Dodikov boravak u Moskvi rezultirao novim ustupkom Serdarovu, odnosno nakon toga je u „Službenom glasniku RS“ osvanulo produženje koncesije za HE „Mrsovo“.

CAPITAL je ove sedmice otkrio da je potpisan i ugovor o izgradnji termoelektrane „Ugljevik 3“ između kineske kompanije „China Electric“ i poljsko-kineske „Sunningwell International LTD“, a za koju koncesiju ima takođe Serdarov preko druge svoje firme u RS.

U njegovoj firmi „Comsar Energy“ nisu željeli da otkrivaju detalje, ističući samo da je važno da će se investicija u Ugljeviku nastaviti i da će biti u skladu sa svim evropskim direktivama i uz poštovanje normi.

Podsjećamo, Vlada Republike Srpske ove godine je ponovo izašla u susrеt ruskom oligarhu Rašidu Sredarovu i produžila rok za izgradnju i korišćenje termoelektrane „Ugljevik 3“ na 44 godine.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: „Comsar“ mora da izradi studiju uticaja za HE „Mrsovo“

    1. Sve do Jednom

      Prema važeđim propisima RS, umjesto da Comsaru produžava rok i izdaje nove dozvole, Vlada RS je sa Comsarom morala raskinutu koncesioni ugovor i oduzeti koncesiju zbob drastičnog probijanja rokova -iz koncesionog ugovora – i neizvršavanja obaveza koje su jasno definisane. Odgovorni u ministarstvu energetike, prije svega pomoćnik ministra i šefovi nadležnih službi (ali i ministar) dužni su da prate realizaciju svih koncesionih ugovora – pa i Comsarevog – i u slučaju neizvršavanja obaveza iz ugovra, raskidati ugovore. Pošto to ne rade, ne samo po pitanju ovog ugovora, čine krivično djelo zloupotreba službenog položaja sa ogromnim materijalnim posljedicama po budžet RS. Da su te koncesije dali nekome ko je u stanju da ih realizuje, budžet RS bi bio bogatiji za desetine i desetine miliona maraka. Ali, koga to briga. Njima je važno da su njihovi džepovi puni, a njihovi mentori – veoma često osuđeni i dokazani mafijaši i kriminalci -zadovoljni.
      Pored toga, ko nam garantuje da i sami državni funkcioneri nisu suvlasnici tih istih firmi koncesionara, i da kroz ovakve i slične postupke praktično pomažu sami sebi

    2. Mika

      Kakav dil Dodika i Serdarova . Dato Serdarovu da preproda kinezima prirodne resurse RS