Capital.ba

Žeđ gasimo čašicom iz uvoza

12.09.2018. / 8:00

BANJALUKA, U BiH su za prvih osam mjeseci ove godine uvezena alkoholna pića vrijedna 131,4 miliona maraka, što je za 7,1 milion više nego u istom periodu lani.

U isto vrijeme, rastao je i izvoz, pa je tako za osam mjeseci ove godine izvezeno 15,9 miliona KM vrijednog alkoholnog pića, što je za 2,1 milion više nego lani.

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pokazuju da je ove godine najviše uvezeno piva.

– Nešto je manji uvoz vermuta i aromatizovanih vina, dok je porastao uvoz vina od svježeg grožđa, te fermentisanih pića, poput jabukovače, kruškovače i medovine – kazali su u UIO i naglasili da je uvoz rakija i likera bio na približno istom nivou.

Najviše piva, prema podacima UIO, uvezeno je iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Crne Gore, Mađarske, a ova pića kod nas stižu čak iz Meksika, Irske, Španije i Velike Britanije.

– Vina mahom uvozimo iz Hrvatske, Srbije, Makedonije, Francuske, ali i Kolumbije, Južne Afrike, Argentine i Kine – kažu u UIO.

Izvoz se odnosi najviše na vino i pivo, a ova pića BiH isporučuje u Srbiju, Hrvatsku, Italiju Njemačku, ali i Belgiju, Rusiju, Japan, Kinu i druge države.

Član Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović veliku potrošnju alkohola objašnjava tradicijom našeg podneblja, gdje se svaki događaj, bilo srećan ili tužan, obilježava uz čašicu pića.

On kaže da je uvoz već godinama uobičajeno veći od izvoza, ali ističe i da je primjetno povećanje proizvodnje u domaćoj vinarskoj industriji.

– Naši ljudi su našli način da privređuju. U Hercegovini, ali i banjalučkoj regiji, ima dobrih vinarija, a njihova vina su veoma kvalitetna, čak i kvalitetnija od mnogih iz uvoza – kazao je Petrović.

Direktor kompanije “Podrumi Vukoje” Radovan Vukoje kaže da je primjetno da se posljednjih godina polako, ali sigurno povećava trend konzumacije domaćih vina.

-Jedna od rijetkih vrsta proizvodnje u BiH, koja ide uzlaznom putanjom, upravo je vinarska industrija. U posljednje vrijeme pojavilo se dosta novih domaćih proizvođača. Moja firma povećava promet na domaćem tržištu za oko 15 odsto godišnje – naglasio je Vukoje i dodao da bi trebalo da se promijeni svijest potrošača u BiH koji proizvode iz regiona smatraju domaćim.

Inspekcija

Radovan Vukoje je rekao da je tržište u BiH veoma otvoreno prema uvoznoj robi, što, kako kaže, nije dobro.

– Svašta se uvozi. Ulazi čak i skupa roba, koja nije adekvatna kvalitetu jer imamo loše inspekcijske nadzore i analize. Kad roba uđe u BiH, ona je već sutra na policama, a naša, kad uđe u drugu zemlju, na granici čeka po mjesec – naglasio je Vukoje. Svjetlana Đuričić/Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!